Panorāma

Vardarbība ģimenē: vai sods pārtrauc vardarbību?

Panorāma

Veselības aprūpei draud ārkārtas situācija, brīdina VM

COVID-19 ķīmijterapijas laikā var būt nāvējošs!

Covid-19 ķīmijterapijas laikā var būt nāvējoša; Latvijā šādi gadījumi nav fiksēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā pietiekami lielu Covid-19 testēto daļu veido tieši vēža pacienti, kuri veic ķīmijterapiju. Tests viņiem jāatkārto vismaz reizi mēnesī. Tas tiek darīts pašu drošības dēļ. Pasaules pieredze liecina, ka spēcīgās ārstēšanas laikā slimošana ar Covid-19 var beigties arī letāli. Latvijas Onkoloģijas centrā par šādu nāvi ziņu nav. Taču kādam pacientam neatpazīts Covid-19 beidzās ar stacionēšanu un smagu slimības gaitu.  

Latvijas Onkoloģijas centra ķīmijterapijas dienas stacionārā vidēji dienā cīņu ar vēzi turpina 70–85 cilvēki. Tagad katram no viņiem pirms manipulāciju sākuma veic arī Covid-19 testu.

Iveta Kudaba
Iveta Kudaba

Uz analīzēm, tieši tāpat kā uz asinsanalīzēm, norīko speciālists. Un tas patiesībā ir ne tikai mediķu, bet pašu pacientu veselības jautājums. Turklāt nereti vēža pacientiem jau tā ir tie paši simptomi, kas ir Covid-19  saslimšanai.

“Onkoloģijā daudziem pacientiem viena no vēža simptomātikām ir klepus, aizdusa, caureja, ko vien var iedomāties. Atšķirt to var tikai tests,” skaidroja Ķīmijterapijas ambulatorās nodaļas vadītāja Iveta Kudaba.

Viņa atzīst, ka Covid-19  nepārprotami paaugstina komplikāciju risku pēc ķīmijterapijas un arī apgrūtina pašu slimības gaitu. Tās var būt komplikācijas pat ar letāliem iznākumiem.

Tāpēc arī pacientu plūsmas ir pārorganizētas ar mērķi optimizēt drošību, jo drošība ir pirmajā vietā, uzsvēra ārste.

Lai pacienti satiktos pēc iespējas mazāk, dienas stacionārs tagad strādā ilgāk.

Onkoloģijas māsa Anna Mihailova atzina, ka cilvēki ir nogurdināti, strādājot ar visām maskām, viņiem grūti, viņi ir uztraukti, uztraucas par savu veselību. “Esam spiesti strādāt divas stundas vairāk, lai nav lielas plūsmas, protams, ka grūti, bet strādājam, cīnāmies,” sacīja Mihailova.

Tieši tāpat kā viņu aprūpējamie arī māsas Covid-19  testu veic bieži.

“Sargājam sevi kā visi, ar masku, Covid-19 testu mēs taisām regulāri, reizi nedēļā, reizi divās nedēļās,” stāstīja medmāsa.

Visvairāk pacienti iebilst tieši pret mainīto ķīmijterapijas laiku. Tā kā plūsma ir retināta, daudziem ierastā laika vietā jānāk citā. Pret pašu testu cilvēki gan neiebilst. “Bailīgi – jā, bet dusmīgi, nē!” pacientu attieksmi raksturo medmāsa.

“Mēs jau arī redzam, kā atlasās pacienti. Kas atzvana, ka ir [Covid-19 ] pozitīvi, mēs pārrakstām uz divām nedēļām un procedūra netiek atteikta, bet tiek atlikta,”  stāstīja Kudaba.

Ziņu par to, ka saslimšana ar Covid-19, pašam nezinot, pēc saņemtās ķīmijterapijas kādam beigusies letāli, nav.

“Nē, man tāds nav zināms, bet man ir zināms pacients, kas bija pozitīvs, pēc ķīmijterapijas bija smagā formā, cik zinu, ir atveseļojusies sieviete, bet tika stacionēta smagā formā,” stāstīja Kudaba.

Tajā pašā laikā statistiski darba apjoms nav samazinājies.

Pērn laika posmā no janvāra līdz oktobrim veiktas 13 134 ķīmijterapijas procedūras, šogad šajā pašā laika posmā 13 047.

Pērn notika 13 471 vizīte, šogad – 13 446. Pie šī paša darba apjoma mediķiem jāstrādā ilgāk un grūtāk, jo jau tā lielo personāla trūkumu apgrūtina arī māsu un ārstu regulārā atrašanās karantīnā.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā atkārtoti noteikta ārkārtējā situācija, kas būs spēkā līdz 2021. gada 11. janvārim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu. Prognozējot Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugumu, valdība otrdien, 1. decembrī, nolēma arī uz laiku visās slimnīcās ierobežot plānveida pakalpojumus stacionārā un dienas stacionārā.

Veselības ministre preses konferencē pirms nedēļas uzsvēra, ka slimnīcu iespējas uzņemt Covid-19 slimniekus, neierobežojot plānveida pakalpojumus, ir izsmeltas.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti