Covid-19 izplatības ķēde: Kā vīruss nonāk baznīcās, skolās un ģimenēs

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) publicējis Covid-19 izplatīšanās ķēdi, kurā redzams, kā vīruss izplatās un nonāk ģimenēs. Par Covid-19 izplatību medijiem pastāstīja SKPC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

SPKC sagatavojis vīrusa izplatības shēmu, kurā redzams, kā Latvijā izplatās Covid-19. Konkrētajā gadījumā slimība sāka izplatīties kādā izglītības iestādē un, tālāk izplatoties, skāra 109 cilvēkus. Turklāt šajā gadījumā infekcija izplatījās arī kādā ārstniecības iestādē, kurā saslima mediķi.

Tāpat diviem cilvēkiem šajā gadījumā slimība beigusies ar nāvi.

Šonedēļ piecu dienu laikā reģistrēti 533 Covid-19 inficēšanās gadījumi, kas ir par 56% vairāk nekā iepriekšējās nedēļas darbadienās. Tiesa, šonedēļ pieaudzis arī veikto Covid-19 testu skaits – tie bija vidēji 3700 testi dienā, kas ir par 26% vairāk nekā nedēļu iepriekš.

“Ja testu skaita pieaugums būtu pilnībā proporcionāls pozitīvo testu pieaugumam, mēs varētu teikt, ka gadījumu skaits pieaudzis saistībā ar testu skaita pieaugumu. Bet nē, šeit tikai daļēji varētu būt izskaidrots ar testu skaita pieaugumu. Otra daļa no šiem gadījumi noteikti saistīti ar to, ka slimība turpināja izplatīties,” skaidroja Perevoščikovs.

Aizvien riska vietas ir mājsaimniecības, izglītības iestādes, mazāk darba vietas. Tāpat nozīmīga vieta vīrusa izplatībai varētu būt sporta pasākumi.

Perevoščikovs atklāja, ka pagājušajā nedēļā epidemiologi 80% gadījumu varēja atklāt inficēšanās avotu un arī šonedēļ situācija, visticamāk, nemainīsies. Vienlaikus cilvēku skaits, kuriem nav skaidrs infekcijas avots, palielinās. Tādējādi nav izslēgts, ka sabiedriskā vietā var sastapt kādu, kuram ir Covid-19.

Arvien vairāk epidemiologi arī izmanto datus no lietotnes "Apturi Covid". Tajā reģistrējušies jau 165 000 cilvēku, un 60 Covid-19 slimniekiem bija šī lietotne. Tādējādi varēja atklāt kontaktpersonas, par kurām cilvēks nemaz nenojauta.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Made with Flourish

 

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti