4. studija

Vai tiesa, ka pašvaldības ierādītie dzīvokļi apdraud īrniekus?

4. studija

CNG - ekonomisks risinājums zaļākai nākotnei vai tehnoloģijas izgāšanās?

Kā ārkārtējā situācija ietekmējusi ieslodzītos un viņu ģimenes?

Covid-19 ierobežojumu dēļ bērni ilgstoši nesatiek ieslodzījumā esošo tēvu

Covid-19 epidemioloģiskās situācijas dēļ Latvijā patlaban spēkā dažādi ierobežojumi. Arī cietumos, kur netiek ielaisti apmeklētāji. Šis fakts satrauc ieslodzīto tuviniekus, liekot uzdot jautājumu – vai tiešām Covid-19 ierobežojumu dēļ izjuks ieslodzīto ģimenes?

Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēma vēstuli no kāda ieslodzītā tuvinieka. Viņš norādīja, ka cietumos pārāk ilgi ievilkusies karantīna un bērni vairs drīzumā neatcerēsies, kādi izskatās viņu tēvi, noilgojušās arī sievas.

Ieslodzītā brālis norādīja: "Esmu satraukts par savu brāli. Jau kopš pandēmijas sākuma cietumos ir bijuši ilglaicīgi liegumi satikt ģimenes. Pirmā reize bija četrus mēnešus, tad trīs mēnešus atļāva satikties reizi mēnesī, tad – deviņu mēnešu liegums, tad – trīs mēnešus atkal atļāva, un tagad atkal trīs mēnešu liegums. Bērni aizmirst, kā izskatās viņu tēvi. Sievietes taču arī ir dzīvi cilvēki, kuriem vajadzīgs fizisks kontakts. Mans brālis zina, kā pārdzīvo viņa sieva, un tā dēļ viņa psihiskā veselība ļoti pasliktinās un fiziskā arī līdz ar to."

Vēstules autors arī atsaucās uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas atzinumu, ka aizliegums personai, kura atrodas brīvības atņemšanas iestādē, tikties ar ģimenes locekļiem ir uzskatāms par tiesību uz ģimenes dzīves neaizskaramību ierobežojumu.

Brālis arī norādīja, ka cietumā esošais tuvinieks ir vakcinējies arī ar Covid-19 balstvakcīnu, sieva – tāpat, bet tikšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ tāpat ir liegta.

Vai tiešām Covid-19 dēļ jāizjūk ģimenei – retoriski jautāja vēstules autors.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes Sabiedrisko attiecību speciāliste Ksenija Vītola skaidroja: "Ņemot vērā ieslodzījuma vietu infrastruktūru un ieslodzījuma izpildes īpatnības, ieslodzījuma vieta ir paaugstināta riska zona, jo šeit infekcija var izplatīties daudz straujāk nekā sabiedrībā kopumā. Tāpēc arī, balstoties uz esošo epidemioloģisko situāciju valstī, valdības noteikto normatīvo regulējumu, kā arī  Covid-19 infekcijas paveidu straujo izplatību, Ieslodzījuma vietu pārvalde ir visās ieslodzījuma vietās noteikusi epidemioloģiskās drošības pasākumus jeb ierobežojumus."

Vītola norādīja, ka viens no lielākajiem inficēšanās riskiem ir trešo personu kustība uz ieslodzījuma vietu, tādēļ virkne ierobežojumu šobrīd attiecināmi uz cietuma apmeklētājiem, tādēļ 31. janvārim visās ieslodzījuma vietās ir ierobežota satikšanās, kā arī izglītības, resocializācijas, nodarbinātības un brīvā laika pavadīšanas pasākumi. Ir pārtraukta arī ieslodzīto laulību reģistrācija un ģimenes dienu organizēšana.

"Ieviestie ierobežojumi regulāri tiek izvērtēti, taču valstī īr izsludinātā ārkārtējā situācija un vēl joprojām ir augsti saslimstības rādītāji ar Covid-19," ierobežojumu iemeslus skaidroja Vītola.

Bez epidemioloģiskajiem drošības pasākumiem cietumos arī izsludināta karantīna, kas nozīmē vēl nopietnākus ierobežojumus. Šonedēļ pieņemts lēmums to pagarināt.

Taisnības labad gan jāteic, ka ieslodzīto tuvinieki ir līdzīgās pozīcijās ar tiem, kuri vēlētos doties uz slimnīcu, lai apciemotu sasirgušo tuvinieku.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders norādīja: "Ārstniecības iestādes cenšas nodrošināt maksimāli drošus apstākļus pacientiem un līdz ar to apmeklētāju pieņemšana vai apmeklētāju iespējas viesoties pie slimnīcās esošiem cilvēkiem ir ierobežota. Faktiski tā nenotiek. Ir izņēmuma gadījumi, kad ir atļauts doties atvadīties no saviem piederīgajiem. Attiecīgi, ar ārsta atļauju, bet šeit mēs runājam par cilvēkiem, kuri ir ļoti smagi slimi un kuru dzīvība tuvākajās dienās izdzisīs. Līdz ar to šī atvadīšanās ir iespējama, bet citās situācijās apmeklētāju pieņemšana nenotiek."

Veselības ministrijā uzsvēra – lai arī fiziski medicīnas iestādē cilvēku apciemot nav iespējams, pacientam drīkst nogādāt sūtījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt