Covid-19 ierobežojumi pēc Lieldienām: divas mājsaimniecības ārā, piketi, ilgāks iestāžu darba laiks

Pēc Lieldienām, ja saslimstība ar Covid-19 būtiski nepieaugs, būs atļauts ārtelpās tikties līdz 10 cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, tāpat būs atļauti gājieni un piketi, kuros piedalās ne vairāk par 10 cilvēkiem.

Par to ceturtdien, 1. aprīlī, vienojās valdība.

Iepriekš valdība vienojās pēc 6. aprīļa neturpināt Covid-19 dēļ izsludināto ārkārtējo situāciju, kas bija spēkā kopš pagājušā gada 9. novembra. 

Taču arī pēc Lieldienām paliks spēkā daudzi šobrīd pastāvošie pulcēšanas ierobežojumi, būs aizliegti publiskie pasākumi klātienē, būs nosacījumi maksimāli izmantot attālināto darbu, ievērot distancēšanos, lietot mutes un deguna aizsegu publiskajās vietās.

Joprojām spēkā būs ierobežojumi skaistumkopšanas, labsajūtas, izklaides nozarēs, tai skaitā ierobežoti bērnu izklaides pasākumi. Savukārt darbu varēs turpināt friziera, manikīra, pedikīra un podologa pakalpojumu sniedzēji.

Bet varēs pulcēties divas mājsaimniecības līdz 10 cilvēkiem. 

Bērēs un kristību ceremoniju noturēšanā neatliekamos gadījumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus (neskaitot personas, kas tieši saistītas ar bēru vai kristību norises nodrošināšanu), bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām, un noteikts, ka pulcēšanās laikā tiek lietoti mutes un deguna aizsegi.

Pieļaujama arī nepilngadīgu bērnu un vecāku tikšanās, ja bērni un vecāki nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot gadījumu, ja bērnam, kādam no vecākiem vai vecāku mājsaimniecības locekļiem jāievēro izolācijas, mājas karantīnas vai pašizolācijas prasības.

Kultūras, sporta, izklaides un reliģiskās darbības veikšanas vietas varēs strādāt ilgāk – no plkst. 6.00 līdz 22.00, nevis līdz pulksten 20.00, kā tas ir pašlaik.

Izņēmumi ir naktī no 1. maija uz 2. maiju, kad darba laiks reliģiskās darbības veikšanas vietās nav ierobežots, un  5., 6., 7., 8. un 9. maiju, kad reliģiskās darbības veikšanas vietas darbu uzsāk ne ātrāk kā plkst. 4.00 un darbu beidz ne vēlāk kā plkst. 24.00.

Tāpat valdība vienojās, ka kultūrvietās var notikt organizēti profesionālās mākslas mēģinājumi no plkst. 6.00 līdz plkst. 22.00.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/”Par!”) valdības sēdē atgādināja, ka valdībai ir divi plāni – ierobežojumu atvieglojumi, kad saslimstība nepārsniedz 400 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju 14 dienu laikā, kas šobrīd izpildās, un arī iespēja lemt par stingrākiem ierobežojumiem, ja situācija pasliktinās.

“Vienā rokā mums ir plāns, kā dodamies normalizācijas virzienā, pielāgojamies ilgstošam Covid-19 un darbojamies drošākos veidos, kamēr situācija ir stabila. Otrā rokā mums ir valdībā izvērtētais plāns jeb scenārijs "D+", kas savukārt norāda, ka situācijas pasliktināšanās gadījumā mēs esam gatavi nekavējoties rīkoties,” atgādināja Pavļuts.

“Es arvien esmu ļoti piesardzīgs [pret to], kas izraisītu plašāku pulcēšanos, bet atbalstām pasākumus, kas saistāmi ar ārtelpas izmantošanu, jauniešu un pusaudžu iespējām ārtelpā darboties, kā arī likt lielāku uzsvaru uz izglītību,” atzina ministrs.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas. Epidemiologi jau iepriekš brīdinājuši, ka iespējams straujš saslimstības pieaugums un īpaši lipīgā Lielbritānijas vīrusa paveida izplatīšanās.

Saskaņā ar iepriekš valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Līdz šim spēkā esošie Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumi apskatāmi šeit

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt