Covid-19 ierobežojumi: augustā ārā varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, maskas transportā - ieteicamas (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sabiedriskajā transportā no 1. jūlija vairs nebūs obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs, kā arī no 1. augusta pasākumos, ievērojot distanci, varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, otrdien lēma valdība.

Precizējums

No 1. jūlija ārā varēs pulcēties 1000 cilvēki. 3000 cilvēku pasākumos ārā varēs pulcēties no 1. augusta.

ĪSUMĀ:

  • No 1. jūlija vairs nebūs obligāti mutes un deguna aizsegi sabiedriskajā transportā.
  • Uga Dumpis saka, ka transmisija Latvijā ir minimāla un izsekojama, tāpēc maskas pašlaik var nelietot.
  • Ministre uzskata, ka obligātās maskas sabiedriskajā transportā vajadzēja atcelt jau ātrāk.
  • No 1. jūlija pasākumā ārā varēs pulcēties 1000 cilvēki; ierobežojumi iekšā atkarīgi no telpas lieluma.
  • No 1. augusta pasākumos ārā varēs pulcēties līdz pat 3000 cilvēkiem.
  • Sabiedriskās ēdināšanas vietās uz vienu cilvēku vajadzēs būt trīs, nevis četriem  kvadrātmetriem.
  • Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana.

Veselības ministrijā informēja, ka pēc ārkārtējās situācijas, ko atcēla šā gada 9. jūnijā, Covid-19 epidemioloģiskā situācija ir uzlabojusies.

Covid-19 ierobežojumi: augustā ārā varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, maskas transportā - ieteicamas (precizēts)
00:00 / 02:29
Lejuplādēt
Mutes un deguna aizsega lietošanai būs ieteikuma raksturs – it īpaši personām, kurām ir elpceļu slimības pazīmes (iesnas, klepus). Savukārt personām, kuras iebraukušas no ārvalstīm ar augstu saslimstību ar Covid-19, dodoties uz dzīvesvietu pašizolācijā, izmantojot sabiedrisko transportu, mutes un deguna aizsegs būs jālieto.

Epidemiologs Uga Dumpis uzsvēra, ka saslimšana ar Covid-19 Latvijā ir minimāla un izsekojama. "Varam atcelt šīs masku prasības, kas tāpat netiek ievērotas un rada tikai iespējamu pretdarbību situācijā, kad aizsargmaskas patiešām varētu būt vajadzīgas, ja saslimšana kļūtu aktīvāka. Mums tagad ir jāmēģina riskēt, iet šajā virzienā, ka mēs maksimāli komunicējam ar sabiedrību, atvieglojam ierobežojumus, bet gatavojam viņus, ka jebkurā brīdī  ierobežojumi var atgriezties.

Tagad mēs varam atļauties riskēt, mums nav iekšējās transmisijas pagaidām Latvijā," sacīja Dumpis.

Latvijas Televīzijas novērojumi liecina, ka tagad masku sabiedriskajā transportā izmanto tikai retais. To apliecina arī Rīgas pašvaldības policija, kā arī pasažieru pārvadātāji. "Rīgas satiksmē" norāda, ka vienubrīd masku lietotāju īpatsvars sasniedzis pat 70%, taču pēdējās nedēļās aizsegus izmanto arvien mazāk pasažieru. "Laikam ejot, šī tendence samazinās. Šodien kontrolieri norādīja, ka viņu novērojumi liecina, ka aptuveni 10% robežās pasažieri lieto mutes un deguna aizsegus," informēja  "Rīgas satiksmes" pārstāve Baiba Bartaševica.

Autotransporta direkcija norāda, ka arī reģionos pasažieri autobusos pārsvarā brauc bez maskām, it īpaši sākoties karstajam laikam. Šoferi pasažieriem par to vairs neaizrādot, jo esot apnicis klausīties pārmetumos, ka ar masku karstumā grūti nosēdēt.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") žurnālistiem otrdien atzina, ka mutes un deguna aizsega prasību sabiedriskajā transportā vajadzēja atcelt jau ātrāk.

"Bija kļūda tik ilgi šo normu uzturēt, ja redzēja, ka Covid-19 iekšējā transmisija valstī apsīkst," sacīja Viņķele.

Viņa uzsvēra, ka pauž savu personīgo viedokli. Pēc ministres teiktā, ir svarīgi nedevalvēt nozīmīga Covid-19 ierobežojoša pasākuma jēgu, atstājot to apstākļos, kad pēc tā nav akūtas vajadzības.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Elīna Dimiņa uzsver, ka pilnībā atteikties no masku lietošanas arī tagad nevajadzētu: "Maskas noteikti ir jālieto cilvēkam, kuram pēkšņi parādās akūtas vīrusa infekcijas pazīmes – sāpes kaklā vai tamlīdzīgas pazīmes, ir nekavējoties jāliek maska, jo maskas mērķis ir maksimāli samazināt vīrusa nonākšanu apkārtējā vidē."

Eksperte iesaka maskas lietot arī cilvēkiem, kuriem ir hroniskas infekcijas slimības un kuriem ir vāja imunitāte.

Veselības ministre pieļauj, ka gadījumā, ja saslimstība ar Covid-19 pieaugs, masku lietošana sabiedriskajā transportā atkal būs obligāta.

Ministre pastāstīja, ka pašlaik Latvijas epidemioloģiskie rādītāji ir ļoti labi - 14 dienu kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 Latvijā uz 100 000 iedzīvotājiem ir 0,9 gadījumi, turpretī Eiropas vidējais rādītājs ir 16. Vēl arī pēdējo divu nedēļu laikā 40% no jaunatklāto gadījumu skaita ir saistīti ar inficēšanos ārvalstīs. Un ilgāk par četrām nedēļām Latvijā nav reģistrēti arī uzliesmojumi jeb infekcijas perēkļi, kur būtu inficējušies vairāk par pieciem cilvēkiem.

Grozījumi precizē arī pulcēšanās nosacījumus publiskos pasākumos, paredzot, ka no šā gada 1. augusta ārtelpās būs atļauts pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, ievērojot nosacījumu, ka vienai personai tiek nodrošināta 4 kvadrātmetru liela platība. Pašlaik netiek mainīts maksimālais cilvēku skaits pasākumos iekštelpās - ne vairāk kā 250 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka nekā 1000 kvadrātmetriem, un 500 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri.

Vienlaikus no 1. jūlija paredzēts, ka ārā varēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem. Pasākumā telpā, kas ir mazāka par 1000 kvadrātmetriem, vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 100 cilvēki, bet telpās, kas ir lielākas par 1000 kvadrātmetriem - 500 cilvēki.

Tāpat noteikumos precizēts, ka uz sporta pasākumiem ārtelpās netiek attiecināti to norises laika ierobežojumi.

Savukārt sabiedriskās ēdināšanas telpās no 1. jūlija jāievēro nosacījums par 3 kvadrātmetru lielu platību uz vienu cilvēku. Vienlaikus no 1. jūlija spēku zaudē ierobežojums apmeklētāju skaitam pie viena galdiņa gan iekštelpās, gan ārtelpās.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") norādīja, ka izmaiņas notikušas, jo līdz šim Ministru kabineta (MK) noteikumos ietvertais ierobežojums 4 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem būtiski ierobežo uzņēmējdarbības veikšanas iespējas un rada nesamērīgus zaudējumus kafejnīcām, restorāniem un citiem ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem.

Ekonomikas ministrijā informēja, ka sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā arī turpmāk jānodrošina, ka:

  • tiek ievērota divu metru distance starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena;
  • ir pieejama iespēja apmeklētājiem iegādāties ēdienus arī līdzņemšanai;
  • galda piederumu, trauku komplektu un salvešu izsniegšana notiek katram apmeklētājam individuāli;
  • pēc katra apmeklētāja ēdienreizes tiek veikta galdiņu dezinfekcija;
  • sabiedriskās ēdināšanas vietas darbu uzsāk ne agrāk kā plkst. 6.30 un beidz ne vēlāk kā plkst. 2.00. 

Vienlaikus arī turpmāk paliek spēkā MK noteikumos jau iepriekš ietvertās prasības dažāda veida pasākumu (kāzas, izlaidumu u.c. svinības, banketi, utt.) organizēšanai, tostarp sabiedriskās ēdināšanas vietā, nosakot maksimālo personu skaitu, kā arī vispārīgās prasības kontrolēt cilvēku plūsmu, lai novērstu drūzmēšanos pie ieejām, izejām, tualetēm, kasēm utml. 

Noteikumi precizēti, nosakot, ka pašizolācijas prasības netiek attiecinātas uz Latvijā akreditēto ārvalstu diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību, starptautisko organizāciju un to pārstāvniecību darbinieku ģimenes locekļiem un starptautisko organizāciju amatpersonām un to delegācijām, līdztekus jau šobrīd noteiktajām ārvalstu amatpersonām un to delegācijām, kuras saņēmušas īpašus ielūgumus.

Tāpat pašizolācija nebūs jāievēro Latvijas Republikas diplomātiskās pases turētājiem un viņus pavadošajam tehniskajam personālam, diplomātiskā un konsulārā dienesta ierēdņiem un darbiniekiem oficiālo funkciju veikšanai. Šis nosacījums gan neattieksies uz gadījumiem, kad Latvijas diplomātisko pasu turētāji un diplomātiskā un konsulārā dienesta ierēdņi, darbinieki un viņu ģimenes locekļi atgriežas no savas valsts vai kuriem jānokļūst savā dienesta valstī dienesta rotācijas ietvaros.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar ierobežojumu mazināšanu norādīja: "Covid-19 izplatība Latvijā tiek mērķtiecīgi kontrolēta, taču pasaulē mēs redzam, ka saslimstības rādītāji joprojām pieaug.

Kamēr Covid-19 nav pilnībā izskausta un tai nav radītas zāles vai vakcīna, ikvienam jābūt atbildīgam pret sevi un apkārtējiem – jāievēro roku higiēna, jāizvairās no drūzmēšanās un, īpaši atvaļinājumu sezonā, ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai doties ārvalstu braucienos.

Samazināt ierobežojumus Latvijā mēs varam divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, paldies iedzīvotājiem, kuri savā ikdienā ievēro drošas sadzīves principus šajos izaicinošajos apstākļos. Otrkārt, mēs esam stiprinājuši veselības aprūpes sistēmu un spējam gan izsekot vīrusa izplatībai, gan esam gatavi jauniem saslimšanas gadījumiem, ja tādi būs."
 

Attēli: Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC)

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Lai paplašinātu testēšanu un savlaicīgi atklātu iespējamus slimības uzliesmojumus, ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu.

Līdz jūnija beigām bija noteikts, ka pasākumos iekštelpās var pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. Pēc ārkārtējās situācijas beigām prognozēja, ka no 1. jūlija līdz vasaras beigām ierobežojumi tiks mīkstināti - telpās virs 1000 kvadrātmetriem varēs uzturēties 500 cilvēki, bet pasākumā ārā varēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti