Covid-19 gadījumu skaits aizvadītajā nedēļā sarucis par 39,4%; gripas intensitāte augusi

Aizvadītajā nedēļā, no 26. decembra līdz 1. janvārim, Latvijā par 39,4% samazinājies jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, savukārt gripas intensitāte – palielinājusies, informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

No 26. decembra līdz 1. janvārim reģistrēti 1327 jauni Covid-19 gadījumi, savukārt nedēļu iepriekš, no 19. līdz 25. decembrim – 2164.

Tāpat aizvadītajā nedēļā, salīdzinot ar nedēļu iepriekš, par 2,3% samazinājies pozitīvo testu īpatsvars, kas sasniedza 20,6%. Vienlaikus no 26. decembra līdz 1. janvārim, salīdzinot ar nedēļu iepriekš, par 9,2% samazinājies pacientu skaits stacionāros.  

No 26. decembrim līdz 1. janvārim saņemti ziņojumi par 20 mirušiem Covid-19 slimniekiem, savukārt nedēļu iepriekš – par 19.

Iepriekšējās nedēļas laikā Covid-19 gadījumu skaits samazinājies gandrīz visos Latvijas reģionos, neliels pieaugums konstatēts tikai Latgalē. Saslimstības samazinājums novērots visās vecuma grupās. 

Eiropas Savienībā (ES) vērojama tendence samazināties ar Covid-19 saslimušo skaitam. Latvijā saslimstība ar Covid-19 joprojām turas zem ES vidējā radītāja, norādīja SPKC.

Savukārt gripas intensitāte decembra pēdējā nedēļā palielinājusies – 766,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, bet nedēļu iepriekš – 607,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, tāpēc, turpinoties ievērojamam saslimstības pieaugumam ar dažādām elpceļu infekcijas slimībām, riska grupu iedzīvotājus SPKC aicina publiskās telpās lietot sejas maskas vai respiratorus FFP2. To lietošana ir nepieciešama slēgtajās telpās, kur nav iespējams distancēties no citiem cilvēkiem, īpaši  vietās, kur ir liels cilvēku skaits, notiek drūzmēšanās, nav nodrošināta pietiekama ventilācija. 

SPKC norādīja, ka vislabāk būtu atturēties no šādu vietu apmeklēšanas, īpaši cilvēkiem ar maziem bērniem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, senioriem, cilvēkiem ar imūnsupresiju, cilvēkiem, kuri bieži un smagi slimo ar elpceļu infekcijām. 
Mainoties Covid-19 testēšanas algoritmam, turpmāk par epidemioloģisko situāciju informācija tiks apkopota reizi nedēļā un tā būs iekļauts pārskatā par epidemioloģisko situāciju saistībā ar gripu, Covid-19 un citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām. Pārskats būs pieejams katru trešdienu SPKC mājaslapā. 

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Septembra vidū bija vērojams saslimstības pieaugums, bet oktobra vidū saslimstība atkal samazinājās.

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) no 28. decembra pārgājauz darbu ārkārtas situācijas režīmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti