Covid-19 dēļ prognozē slimnīcu pārslodzi jau oktobra beigās; Kariņš bažījas par «nevakcinēto epidēmiju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Septembra otrajā pusē dienā varētu tikt atklāti 590 jauni Covid-19 gadījumi dienā, bet slimnīcās diennaktī varētu nonākt 47 pacienti, un laika posmā ap 22. un 25. septembri varētu būt vairāk nekā 500 aizņemtas gultas vietas slimnīcās, liecina Veselības ministrijas prognozes.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") otrdien Ministru kabineta sēdē minēja, ka šoruden, kad pilnā sparā rit cilvēku vakcinācija pret Covid-19, pasaulē vairāk balstās uz hospitalizēto Covid-19 pacientu statistiku. Vienlaikus ministrs arī sacīja, ka, sasniedzot 500 hospitalizēto pacientu atzīmi, valdībai būtu jālemj, ko iesākt, lai augšupejošo hospitalizācijas tendenci aizkavētu.

Viņš norādīja, ka patlaban 14 dienu kumulatīvā Covid-19 saslimstības rādītāja uz 100 000 iedzīvotājiem un hospitalizēto pacientu ziņā Latvija ir līdzīgā līmenī kā pērn oktobra beigās. Tāpat viņš vēlreiz vērsa uzmanību uz faktu, ka 98% hospitalizēto nav vakcinējušies pret Covid-19 vai pabeiguši vakcinācijas kursu.

Veselības ministrijas prognozes liecina, ka septembra beigās vai oktobra sākumā varētu tikt sasniegta 800 hospitalizētu Covid-19 pacientu atzīme, kas nozīmētu nepieciešamību izsludināt ārkārtas situāciju medicīnā. Šajā laikā varētu tikt ierobežota plānveida pakalpojumu sniegšana un sāktos pacientu pārvietošana starp slimnīcām.

Savukārt pie 1100 hospitalizētajiem pacientiem, kas varētu notikt ap oktobra sākumu vai vidu, būtu jāsāk sniegt tikai tādu neatliekamo un akūto palīdzību, lai novērstu invaliditāti un glābtu dzīvības, bet būtu jāsāk pacientu šķirošana.

Visbeidzot pie 1500 pacientu atzīmes, kas pie esošajām prognozēm varētu būt sasniegta oktobra vidū vai beigās, būtu iestājusies slimnīcu pārslodze.

Vienlaikus Pavļuts norādīja, ka pagājušajā diennaktī konstatēts kopš pavasara nebijis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) saņemto izsaukumu skaits pie Covid-19 inficētajiem.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") Veselības ministrijas prognozes nodēvēja par skaudrām un sacīja, ka Latvijā sāk plosīties nevakcinēto cilvēku epidēmija.

"Šī ir nevakcinēto epidēmija, kas sāk ienākt mūsu slimnīcās, un prognozējami radīs lielas grūtības," sacīja Kariņš.

Viņš teica paldies visiem pret Covid-19 vakcinētajiem, tomēr izteica nožēlu, ka ir arī daudz nepotētu cilvēku, no kuriem daļa nonāks slimnīcā, bet vēl daļa būs smagā stāvoklī.

Situācija pagājušajā nedēļā

Salīdzinoši: aizvadītajā nedēļā dienā atklāja vidēji 182 jaunus gadījumus dienā. Savukārt slimnīcās ārstējās vidēji 111 pacienti.

Runājot par hospitalizēto skaita pieaugumu, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs preses konferencē pēc valdības sēdes skaidroja, ka patlaban slimnīcās nonākušo skaits ir nedaudz mazāks, nekā bija pērn pie līdzīga saslimstības līmeņa.

Viņš uzsvēra, ka pie augstākas vakcinācijas pret Covid-19 aptveres hospitalizēto skaits būtu bijis mazāks.

Manā skatījumā tas atspoguļo situāciju, kas ir ar vakcinācijas aptveri. Jo lielāka vakcinācijas  aptvere, jo mazāks cilvēku skaits nonāk slimnīcās.

Pēc mierīgāka posma slimnīcās uz pusi palielinājies Covid-19 pacientu skaits. Pēdējās nedēļas laikā audzis arī izsaukumu skaits pie Covid-19 pacientiem. Tādēļ tiek palielināts gultu skaits, kas tiek atvēlētas Covid-19 slimniekiem. Nedēļas laikā par 10% palielināts Covid-19 gultu skaits no 202 uz 222.

Periodā no 23. augustam līdz 29. augustam bija aizņemts 50% Covid-19 gultu (45% – intensīvajā terapijā un 70% Covid-19 nodaļās), bet 30. augustā tie bija 68%. Kopumā slimnīcās uz 30. augustu bija 72% noslodze. Tādējādi nav vērojamas būtiskas noslodzes izmaiņas, jo pēdējā mēneša laikā kopējā slimnīcu noslodze ir 70–73%.

Novērojams neliels intensīvās terapijas gultu noslodzes pieaugums – 68% noslodze. Pēdējo nedēļu laikā intensīvās terapijas gultu noslodze slimnīcās bija 63–66%.

Pavļuts norādīja, ka gultu skaitu slimnīcās pakāpeniski būs jāpalielina, un ar laiku jāatgriežas pie 3+7 modeļa, proti, Covid-19 pacientus izvietos visās universitātes slimnīcās, kā arī stacionāros reģionos.

KONTEKSTS:

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu bija mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju turējās zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti