Covid-19 būtiski nav mazinājis darba devēju interesi par skolēnu nodarbināšanu vasarā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Covid-19 krīze nav būtiski mazinājusi darba devēju interesi par skolēnu nodarbināšanu vasaras brīvlaikā, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) veiktā darba devēju aptauja. Ar valsts atbalstu nodarbināt skolēnus šajā vasarā atteikušies tikai 22 no 442 darba devējiem, kuri pirms krīzes bija pieteikušies šajā programmā. Jauniešiem gan jārēķinās, ka pandēmijas ierobežojumu dēļ darba apstākļi šogad var mazliet atšķirties.

ĪSUMĀ:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra šovasar tomēr organizēs skolēnu nodarbinātības pasākumus.
  • Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumi 2020. gadā norisināsies divus mēnešus no jūlija līdz augustam.
  • Ar valsts atbalstu nodarbināt skolēnus šajā vasarā pieteikušies 420 darba devēji ar 3691 darbavietu.

Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs ir viens no vairāk nekā 400 darba devējiem, kas gada sākumā pieteicās NVA programmā skolēnu darbam vasaras brīvlaikā. Zoodārza runasvīrs Māris Lielkalns stāstīja, ka gribētāju ir daudz.

Skolēnu nodarbināšanu vasaras brīvlaikā - Zooloģiskais darbs
00:00 / 04:33
Lejuplādēt
"Viņi nāk tāpēc, ka zoodārzā ir interesanti – tas ir ne tikai tiešais darbs, bet arī tas, ko var redzēt blakus. Var skatīties uz dzīvniekiem, tā ir papildu ekstra," norādīja Lielkalns.

Pārsvarā jaunieši strādājot dārzniecībā, teritorijas uzkopšanā, daži tiek arī palīgdarbos dzīvnieku nodaļās zoodārza darbinieku tiešā uzraudzībā. Parasti trīs vasaras mēnešos darbu te dod vairāk nekā 30 skolēniem.

"Trīsdesmit seši, trīsdesmit septiņi – tas pa vasaru ir tradicionāli. Tā kā pašlaik pasākums ir tikai uz diviem mēnešiem – jūliju un augustu – tad tie būs apmēram divdesmit pieci," rēķināja Lielkalns.

Īsāks laiks skolēnu vasaras darbam ir Covid-19 krīzes dēļ – sākotnēji vasaras darbus atcēla vispār, bet, situācijai stabilizējoties, atļāva no jūlija.

Darba devējiem valsts šajā programmā skolēnu algai dotē pusi no minimālās algas. Šogad atvēlēja 1,8 miljonus eiro teju septiņiem tūkstošiem darbavietu. Skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem var strādāt vienu mēnesi. Darba stundu skaits dienā ir atkarīgs no vecuma.

Latgales reģionā viens no aktīvākajiem darba devējiem iepriekšējos gados bijusi Daugavpils reģionālā slimnīca. Galvenā māsa Natālija Degtjarjova stāstīja, ka iepriekšējās vasarās slimnīcā strādājuši pat ap 200 jauniešu – gan valsts, gan pašvaldības nodarbinātības programmās. Arī šogad interese nav sarukusi. Taču jārēķinās, ka pašās slimnīcas telpās pandēmijas dēļ strādāt nevarēs.

"Mūsu galvenais pienākums ir nodrošināt bērnu drošību, jānovērš infekciju izplatības riski. Bērni bija ļoti labi palīgi gan kā kurjeri slimnīcas iekšienē, gan dažas telpas uzkopa. Tāpēc jā, mums tas ir zaudējums. Bet darbs būs tieši labiekārtošanā, jo teritorija ir ļoti liela un darba pietiek. Nu jā, tas nav tas, par ko viņi ir sapņojuši, bet vienalga tā ir iespēja nopelnīt naudiņu, gūt pieredzi, strādāt komandā, tāpēc ir daudz pozitīvu momentu," sacīja Degtjarjova.

Taču, piemēram, piena pārstrādes koncerns "Food Union", kas iepriekš aktīvi piedāvājis vasaras darbus, tagad lēš, ka šovasar skolēnu nodarbināšanu samazinās līdz minimumam. Kā Latvijas Radio norādīja uzņēmuma Latvijas personāla direktore Evita Osīte, tas saistīts ar pastiprinātajiem iekšējās drošības apstākļiem, kas pandēmijas laikā ieviesti, lai pasargātu darbiniekus no saslimšanas riska, un paredz samazināt trešo pušu iekļūšanu uzņēmumā vismaz līdz rudenim.

Līdz aprīļa sākumam NVA programmā skolēnu vasaras darbam bija pieteikušies 442 darba devēji ar 5029 darbavietām skolēnu brīvlaikā. Pēc diviem Covid-19 mēnešiem aptaujājot uzņēmumus vēlreiz, palikuši 420 darba devēji ar 3691 darbavietu, stāstīja aģentūras direktore Evita Simsone.

"Tā kā piedāvāto darbavietu skaits ir sarucis, mēs esam nolēmuši izsludināt atkārtotu pieteikšanos. Darba devēji varēs nodarbināt jauniešus no jūlija vidus līdz augusta beigām, un jau nākamajā nedēļā tiks izsludināta pieteikšanās uz vairāk nekā 3000 darbavietu izveidi," norādīja Simsone.

Lielākais pieprasījums pēc vasaras palīgiem tradicionāli ir vairumtirdzniecībā, mazumtirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā un lauksaimniecībā.

Strādātgribētāju allaž esot vairāk nekā finansēto darbavietu. Tas liek skolēniem iejusties darba meklētāju lomā, laikus mācoties pieteikties darbam un prezentēt sevi darba devējam. Šovasar atkarībā no reģiona skolēni vasaras darbam varēs sākt pieteikties no 10. līdz 13. jūnijam; reģistrēties varēs līdz pat 17. augustam.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

Nodarbinātības valsts aģentūra aprīlī paziņoja, ka skolēnu nodarbinātības pasākumi šovasar nenotiks, tomēr maija beigās tika paziņots, ka skolēnu nodarbinātības pasākumi šovasar tomēr tiks organizēti.

Līdz 3. jūnijam Nodarbinātības valsts aģentūra veica darba devēju aptauju, lai noskaidrotu, vai pirms krīzes pieteiktie darba piedāvājumi joprojām ir aktīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti