Panorāma

Oskars izārstējies no Covid-19

Panorāma

Rīgā uzzied Japānas ķirši

Maskas ir, bet jātaupa

Covid-19 apstiprināts 26 NMPD darbiniekiem; notiek plašas mediķu pārbaudes

Turpina pieaugt ar jauno koronavīrusu inficēto mediķu skaits. Saslimšana ar Covid-19 apstiprināta jau 26 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem. Vēl divreiz vairāk nonākuši pašizolācijā, jo bijuši kontaktā ar Covid-19 pacientu. Lai vīrusa izplatību ārstu vidū pēc iespējas ierobežotu, notiek aktīva testēšana – divu nedēļu laikā pārbaudīti vairāk nekā 700 NMPD darbinieki. Plaša testēšana veikta arī Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC).

Vairāk nekā 700 analīžu paraugi

LOC galvenā ieeja ir slēgta, pacientiem jāiet caur uzņemšanu. Īpaši drošības pasākumi centrā ieviesti pēc tam, kad remonta dēļ uz to pārvietotajās Austrumu slimnīcas pulmonoloģijas un endokrinoloģijas nodaļās atklāja vairākus saslimšanas gadījumus ar Covid-19. Abas nodaļas vēl joprojām ir slēgtas, bet, tā kā vēža pacienti ir Covid-19 riska grupā un ar īpaši novājinātu imunitāti, nolemts viņus pārbaudīt.

Testēšana LOC notika trīs dienas – no piektdienas līdz svētdienai. Tika pārbaudīti pilnīgi visi centra darbinieki un pilnīgi visi pacienti. Kopā paņemti vairāk nekā 700 analīžu paraugi.

Saslimšana ar Covid-19 tiešām konstatēta – vienai LOC pacientei un diviem darbiniekiem. Visi trīs bez redzamiem simptomiem. Latvijas Televīzijai (LTV) zināms, ka viens no saslimušajiem darbiniekiem strādāja reģistratūrā, bet slimnīcas vadība uzsver, ka distance no pacientiem ievērota pat vairāk nekā divi metri. Pēc saslimušo kontaktpersonu apzināšanas pašizolācijā nonākuši 62 darbinieki. Pieskaitot jau iepriekš izolētos, Austrumu slimnīca uz laiku zaudējusi vairāk nekā 100 strādājošo.

"Tā kā esam pārtraukuši daudzu citu pakalpojumu sniegšanu, darbinieku rezerves šobrīd ir, bet, protams, tās nav bezgalīgas," atzina Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Saslimusī paciente no slimnīcas šorīt izrakstīta. Kāds ārsts gan LTV pauda neapmierinātību, ka personāls apziņots tikai pusdienu pēc tam, kad pacientei inficēšanās apstiprināta, un šo laiku viņa vēl brīvi pārvietojusies pa slimnīcas telpām – devusies uz kafijas automātu un smēķēt. Slimnīcas vadība gan to noliedz. 

"Šī paciente bija tāda, kas gulēja gultā pēc veiktām manipulācijām un nepārvietojās. Lai apzinātu visus tos darbiniekus, kas no brīža, kad pacients ir iestājies slimnīcā, bijis kontaktā ar šo darbinieku, tas paņem zināmu laiku. Es domāju, ka ārsti šobrīd noteikti jūtas daudz drošāk, jo visi pacienti valkā aizsargmaskas," teica RAKUS vadītājs.

Masku un respiratoru pietiek

Masku un respiratoru pagaidām pietiek, sacīja slimnīcas vadītājs, tiesa, vienu respiratoru darbinieki lieto līdz pat nedēļai.

"Ja nekas nenotiek ar šo respiratoru, to var lietot līdz pat vienai nedēļai, bet, protams, ka, ja respirators kādu iemeslu dēļ tiek samaitāts, ir iespēja nomainīt ātrāk," klāstīja Paeglītis.

No Ķīnas atvestās maskas un respiratorus pakāpeniski saņem arī ģimenes ārsti. Atkarībā no prakses lieluma tām mēnesi uz priekšu izsniegtas 10 līdz 15 maskas dienā pacientiem, un viens respirators dienā – ārstam.

Ģimenes ārsti atzina, ka pacientu plūsma tiešām mazinājusies un ar šādu masku daudzumu varētu arī iztikt, bet respiratoru gan derētu vairāk.

"Ja mēs gribam tomēr visus darbiniekus savā praksē ar aizsarglīdzekļiem nodrošināt, tad, protams, viens respirators – tas ir par maz, jo mums ir viena vai vismaz divas māsas, tad vajadzētu vismaz trīs respiratorus dienā. Ir sejas aizsargi, un arī šobrīd es saprotu, ka ir lielākā daļa Latvijā piegādāti ārstu praksēs, bet Vidzemē nav piegādāti," atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Pēdējā piegāde aizkavējusies arī Daugavpilī, bet šodien tā pienākusi, un slimnīca kopā saņēmusi 35 000 masku, 3 500 respiratoru un 100 aizsargbriļļu. Paralēli marles maskas šuj arī paši.

"Vēl paralēli mēs meklējam risinājumu, kur pārpirkt vai iegādāties, raujam no visām pusēm visa veida aizsargstiklus, kombinezonus, virsvalkus un tamlīdzīgi, līdz ar to nav tā, ka mums pašlaik kaut kā baigi trūkst, protams, rezerves nav sevišķi lielas," atklāja SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Daugavpils slimnīcā domā, ka pie esošās pacientu plūsmas aizsarglīdzekļu varētu pietikt pat diviem mēnešiem.

Galveno kravu vēl tikai gaida

Apjomīgāko masku un respiratoru kravu Latvija vēl tikai gaida. Transportēšanas grūtību dēļ tā ir aizkavējusies, tomēr Nacionālais veselības dienests (NVD) cer, ka šonedēļ Rīgas lidostā varētu nosēsties vēl vairākas lidmašīnas ar ārstiem tik vajadzīgajiem individuālās aizsardzības līdzekļiem. Nepieciešamības gadījumā kravas nogādāšanai Latvijā atkal varētu piesaistīt "airBaltic" lidmašīnas.

Līdz šim no Ķīnas Latvijā nogādātas divas kravas – viena ar gandrīz miljonu masku un 50 000 respiratoru, otra – par nepilnu pusi mazāka. Kopā esam saņēmuši gandrīz pusotru miljonu masku un 80 000 respiratoru. Bet lielākā pasūtījuma daļa vēl ir Ķīnā.

Šonedēļ NVD gaida vēl divas piegādes – vienu ar miljonu masku, un otra būs vislielākā – divarpus miljoni masku un gandrīz miljons respiratoru.

Kvalitāte līdz šim piegādātajām maskām pārbaudīta un atzīta par apmierinošu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt