Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Baltkrievijā protestos aiztur simtiem cilvēku

Panorāma

Par naida uzbrukumiem ziņo reti

Covid analīžu rezultātus gaida piecas dienas

Covid-19 analīžu rezultātus gaida piecas dienas

Lai gan labā prakse nosaka, ka valsts apmaksāto Covid-19 analīžu rezultātu Latvijā jāsaņem diennakts laikā, kāda rīdziniece to gaidījusi piecas dienas. "MFD veselības grupas" laboratorijā, kur šī kavēšanās notika, skaidro, ka tā nav ikdienas situācija. Ilgais gaidīšanas laiks radies atkārtotas testēšanas dēļ.

Sievietei ar koronavīrusu slimo ģimenes locekļi, ar kuriem gan viņa nedzīvo kopā, tāpēc bija iemesls veikt analīzes. Arī pašsajūta liecināja vismaz par saaukstēšanos. Testu viņa veica pagājušo otrdien Deglava ielā, Rīgā, “MFD Veselības grupas” laboratorijā.

"Pirmajā dienā nebija atbildes. Otrajā arī nebija. Trešajā es sāku zvanīties. Pēc divām stundām pacēla telefonu un man rupji atbildēja – lai es vienkārši gaidot," stāsta sieviete.

Otrdien veikto analīžu rezultātus sieviete saņēma sestdien vakarā. Pēc piecām dienām. Par laimi, ilgā gaidīšana nebija izšķiroša, piemēram, lai tiktu uz operāciju. Ejot uz manipulācijām, nepieciešams testu veikt 48 stundu laikā. Šajā gadījumā kavēšanās visvairāk ietekmēja dzīvesbiedru.

"Viņš strādā ēdienu piegādē un ir kontaktā ar cilvēkiem. Nolēmām, ka labāk ir ievērot drošības pasākumus, jo mēs nezinām, vai man ir “pozitīvs” vai “negatīvs”. Piecas dienas viņš nevarēja strādāt. Nebija nekādas ziņas. Darbs nesaprot – kā tas ir iespējams! Tas radīja stresu," turpina sieviete.

“MFD veselības grupas” pārstāve to, ka saruna ar klienti nebija korekta, atzīst.

7–10% gadījumu Covid-10 analīzes veic atkārtoti. Tas saistīts ar apšaubāmiem rezultātiem. Tā noticis arī šoreiz.

"Analīžu sērija, pēc kuras izmeklēšanas rezultāti tika interpretēti kā apšaubāmi, bija jāatkārto. Tas prasīja papildu laiku un pagarināja laiku kopumā," norāda “MFD veselības grupas” izpilddirektore Kristīne Ozoliņa-Kaļetova.

Lai gan parasti paraugi, kurus testē atkārtoti, tiek pārbaudīti prioritāri, šoreiz tā nenotika. Tos testēja rindas kārtībā. Šajā uzņēmumā Covid-19 testus veic četros punktos, diennaktī testējot no 200 līdz 300 paraugiem. Viens testa cikls ilgst sešas stundas. Līdz ar to gaidīšanas laiks stundu vietā jau sasniedza dienas. Saprotot, ka daudzo testu dēļ darba ātrums un komunikācija jāmaina, arī šajā laboratorijā palielina gan jaudu, gan maina saziņas veidu.

"Jau no pirmdienas darbu sāks jauna laboratorijas līnija, tā ļaus trīskāršot darba apjomu un ātrāk saņemt atbildes. Līdz šim bija pieejama e-pasta adrese saziņai, tagad esam ieviesuši arī informatīvo tālruni," stāsta Ozoliņa-Kaļetova.

"Laba laboratorijas testēšanas prakse paredz testu veikt 24 stundu laikā pēc parauga nonākšanas laboratorijā," uzsver Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

To, ka valsts apmaksāto testu veicējiem atbilde jāuzzina diennakts laikā, uzsver arī Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators. Un šī nav pirmā reize, kad gaidīšana ievelkas. Analizējot šos gadījumus, secināts, ka tam ir vairāki iemesli. Gadās, ka ir norādīta nepareiza e-pasta adrese vai pacients pats nemāk atrast analīžu rezultātus e-veselībā. Tāpat pacienti sajauc laboratorijas, taču visbiežāk rezultāts ir apšaubāms un notiek atkārtota parauga testēšana. Tomēr jebkurā gadījumā pacientam ir tiesības uzzināt, kas notiek ar viņa testu un kad gaidāma atbilde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt