Civilās savienības likuma virzība: piketē par atbalstu; Saeima lemt nesteidzas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeima pēc Nacionālās apvienības aicinājuma uz nedēļu atlika Civilās savienības likumprojektu, ko Juridiskā komisija nodevusi skatīšanai galīgajā lasījumā un kas pavērtu iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības. Vienlaikus no rīta pie Saeimas notika nepilnu stundu ilgs pikets likumprojekta atbalstam.

Daļā Saeimas ir pretestība Civilās savienības likumprojektam, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai un pavērtu iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības.

Nacionālās apvienības frakcija līdz šim jau divreiz ir izmantojusi koalīcijas līgumā esošo iespēju atlikt kāda jautājuma skatīšanu par nedēļu un arī šoreiz izmantoja šo kārti.

Vienlaikus ir iesniegti atsevišķu deputātu priekšlikumi atdot šo likumprojektu skatīšanai Juridiskajā komisijā un pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu līdz oktobra beigām. Paredzams, ka šīs idejas deputātu vairākums noraidīs.

Pie Saeimas sanākušā piketa laikā nolemtības sajūtas nebija, bet gan pārliecība, ka agrāk vai vēlāk šis ilgi gaidītais regulējums būs pieņemts.

“Pirmkārt, ir jāizpilda Satversmes tiesas spriedums. Otrkārt, cilvēki par šo iestāsies aizvien vairāk. Treškārt, šī likumprojekta pieņemšana būtu tikai cilvēcīga un loģiska. Paklusēšu par tiem, kuri iestājas pret, jo šis likumprojekts dod kaut kādu aizsardzību, drošību par rītdienu. Kāpēc tu gribi liegt citiem aizsardzību, ja pašam tas neko nenoņem? Tas nevienam neko neietekmē, izņemot tās ģimenes, kas ir tiesiski neaizsargātas, nav redzamas,” norādīja piketētājs Aleksandrs.

To uzsvēra arī lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina: “Mēs redzam jauniešu atbalstu, mēs redzam, ka sabiedrība ir mainījusies, mēs redzam, ka cilvēkiem tas ir nepieciešams. Te nav jautājuma, vai pieņems, bet kad. Ja tas atkal iekavēsies, lūgsim deputātus balsot atkal, un tas notiks! Nav tā, ka šis likumprojekts vai šī doma kaut kur pazudīs. Tas atgriezīsies jebkurā gadījumā.”

Jāpiebilst, ka vēl atklāts paliek jautājums, vai likumprojekta virzītājiem arī pēc nedēļas izdosies nodrošināt, lai balsojumā par to būtu kvorums, tas ir, piedalītos 50 deputāti. Šis jautājums aktualizēts, jo

“Saskaņas” frakcija šonedēļ paziņoja, ka nepiedalīsies balsojumos par šo likumprojektu.

"Saskaņas" frakcijas to pamatoja ar deputāta Aivara Geidāna balsojuma iespējamo ietekmēšanu Juridiskās komisijas sēdes laikā.

Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Jānis Butāns (“Konservatīvie”) par kvoruma nodrošināšanu bija piesardzīgi optimistisks: “Pašreiz trīs frakcijas ir gatavas atbalstīt. Ap 40 balsīm būs atbalstam, vēl 10 vajag, lai būtu kvorums. Pietiek arī ar 10 balsīm pret. Taču, kamēr cīņa nav pabeigta, nevaru pateikt, vai ir zaudēts vai uzvarēts."

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti