"Tik klaju netaisnību neviens vēl nav pieredzējis šajā valstī," saka Māra Veidemane, kura ir viena no Rīgas daudzdzīvokļu māju iedzīvotājām, kas no zemes īpašnieka - AS "Pilsētas zemes dienests" - saņēma prasību maksāt lielu zemes nomas parādu par 2008.-2010. gadu. Viņas gadījumā tie ir 1500 eiro par divistabu dzīvokli. Māra ar juristu palīdzību rēķina, ka piestādītā summa ir piecas reizes par lielu.
"Tas ir brīnums, ka kaut kas tāds notiek. Acīmredzamais un neticamais. Un visi to zina un visi klusē. Es domāju, ka tur vajadzēja arī Ģenerālprokuratūrai reaģēt, prezidentam reaģēt, Saeimai," teicu Veidemane.
Tāpēc viņa kopā ar 120 citiem dzīvokļu īpašniekiem nodibinājusi biedrību "Tauta pret zemes baroniem”. Tajā ir arī jurists Gundars Ūdris. Un arī viņš ir dzīvokļa īpašnieks mājā, kurai jau 2015. gadā piestādīts milzu nomas parāds. Viņu lieta jau ir tiesvedībā un spriedums gaidāms aprīļa sākumā. Viņš aicina nenobīties un cīnīties arī citiem.
Tikmēr uzņēmuma “Pilsētas zemes dienests” pārstāvis advokāts Normunds Šlitke "Panorāmai" jau iepriekš vairākkārt kategoriski noliedzis, ka parāda summas būtu aprēķinātas nekorekti.
"Viennozīmīgi mūsu uzņēmums visu dara likumīgi, vēršas tikai tiesās un neko nedara ārpus tiesiskuma. Katru dienu tiek sniegtas tiesā prasības. Tiek norādīts parādniekiem laiks, kad mēs piedāvājam noslēgt līgumu tādā redakcijā, kā mēs piedāvājam. Ja dzīvokļa īpašnieks šai redakcijai nepiekrīt, tad tikai tiesa var noteikt saistības," teica Šlitke.
Tikmēr jaunās biedrības juristu komanda uzskata, ka atklājusi iespējamu krāpniecības shēmu, un gatava aizstāvēt dzīvokļu īpašniekus.
"Viena ļoti nopietna lieta – palīdzēt cilvēkiem juridiski. Un mums ir jau juristu grupa, kura ir uzticīga tieši iedzīvotājiem nevis Šlitkes grupas juristiem. Un, otrkārt, tas, protams, ir nopietns un milzīgs darbs pie jauna likumprojekta izstrādes, kurš Saeimā ir apstiprināts pirmajā lasījumā, kurš paredz iedzīvotājiem būs jāizpērk zeme zem viņu namiem," teica biedrības “Tauta pret zemes baroniem” valdes locekle Regīna Ločmele-Luņova.
Jau nākamo pirmdien biedrība tiksies ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadītāju. Nākamās sarakstā ir sarunas ar Tieslietu ministriju un Saeimas komisijām. Dzīvokļu īpašnieki gatavi arī iet ielās. Jāatzīmē, ka arī PTAC aicinājis neapmaksāt zemes nomas parādus, kas piestādīti par periodu no 2008. gada.