Dienas ziņas

Rietumeiropa cīnās ar plūdu sekām

Dienas ziņas

Pusaudžiem arvien biežāk nepieciešama palīdzība

Vēlas vairāk informācijas par ērcēm

Cīņai ar ielaistu ērču encefalītu un laimboreliozi mudina vairāk informēt un bezmaksas potes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ērču izplatītā encefalīta un laimboreliozes simptomi parādās pāris dienu vai dažu nedēļu laikā pēc inficēšanās. Nereti sākotnēji to uzskata par saaukstēšanos, bet vēlāk ielaistu slimību ārstēt ir krietni sarežģītāk. Latgalē speciālisti uzskata, ka situāciju uzlabotu bezmaksas ērču pārbaudes un vakcinācija pret encefalītu. Tāpat esot nepieciešamas izmaiņas gaidīšanas rindās pie speciālistiem, gan arī aktīvāka informēšana.

Ar Laimas boreliozi daugavpiliete Inese Bērziņa saslima aptuveni pirms mēneša. Antibiotiku kursa laikā neinformētības dēļ gūti apdegumi no saules un ilgs laiks pavadīts mājās, tagad saasinājušās arī iepriekšējās cita veida saslimšanas. Inese, kura ir potēta pret ērču encefalītu, uzskata, ka izmaiņas pirmkārt nepieciešamas sistēmā kopumā.

“Ar mūsu apstākļiem pieraksts bija pēc nedēļas pie ādas ārsta, pēc divām nedēļām – pie reimatologa, pēc trim nedēļām – pie infektologa. Bet slikti ir tagad. Kurp doties?” saka Inese.

Daugavpils slimnīcā novērots, ka nereti pēc ērces koduma gan iedzīvotājiem, gan ārstiem neziņa. “Viņi sajauc tos simptomus, kas attiecas uz meningītu, uz encefalītu ar saaukstēšanās simptomiem, jo viss sākas ar temperatūru, ar galvassāpēm, ar vājumu, beidzas ar ļoti, ļoti sliktām sekām,” norādīja Daugavpils reģionālā slimnīca valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2019. gadā inficējušies bija 250 cilvēki, pērn 210, šogad – vairāk nekā 40. Lielākais gadījumu skaits pēdējos gados reģistrēts Kuldīgas, Talsu, Tukuma, Jelgavas, Rīgas un Liepājas pusē.

Uzrunātie Latgales iedzīvotāji vēlētos vairāk informācijas gūt no ārstiem.

“Kad strādāju uz dzelzceļa, bija jāiziet medicīniskā komisija. Tur obligāti vajadzēja poti, bet, tiklīdz aizgāju pensijā, pat ārsti nekad neteica, ka izdari to,” pastāstīja Rēzeknes iedzīvotājs Mihails.

“Es esmu potējies. Jau laikam desmit gadus to daru. Esmu no zemnieku saimniecības, un sen jau ir pateikts, ka jāvakcinējas. Nav pārāk dārgi, normāli, toties pēc tam ne no kā nebaidies,” sacīja Salienas pagasta iedzīvotājs Josifs.

Tomēr mediķu vērtējumā teju 30 eiro par vienu poti nav pa kabatai katram iedzīvotājam. Tāpēc, viņuprāt, daļēji no saslimšanas varētu izvairīties, ja vakcīna pret ērču encefalītu būtu par brīvu visā Latvijā, ne tikai endēmiskajos reģionos.

“Es domāju – tas daudz ko uzlabotu, jo īpaši, ja mēs runājam par mūsu iedzīvotāju maksātspēju, kad viņi tiešām skaita katru centu. Protams, tas pasargātu cilvēkus no ielaistām slimībām,” norādīja Semjonovs.

“Mēs esam tikai “par”, lai tas būtu bezmaksas pasākums, lai cilvēkiem būtu iespēja vairāk sevi pasargāt. Dodoties mežā, dabā, protams, lietot aizsardzības līdzekļus, kas ir ne tikai pret insektiem, bet arī pret ērcēm, un uzvilkt atbilstošu apģērbu,” ieteica SIA “Ludzas medicīnas centrs” pārstāve Ilze Safi.

Mediķi atgādina, ka, piesūcoties ērcei, svarīgi vērsties tuvākajā medicīnas iestādē. Tāpat jādara arī tad, ja ir kaut mazākās aizdomas par saslimšanu ar kādu no ērču izraisītajām infekcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti