Cīņā ar smakām rosina ostās obligāti uzstādīt tvaika savākšanas iekārtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Arī tad, ja gaisā jūtama sīva, nepatīkama smaka, bet tās cēlonis cilvēku veselību neapdraud, kādam to vajadzētu izskaidrot iedzīvotājiem un bažas novērst. Šādai Saeimā izskanējušai atziņai otrdien, 3.oktobrī, piekrita arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Tā izstrādājusi grozījumus ar prasību, ka ostās kravu pārkraušanas iekārtas obligāti ir jāaprīko ar tvaika savākšanas jeb rekuperācijas sistēmām.

Joprojām nav skaidrs, kas atbild par to, lai iedzīvotāji uzzinātu, vai smakas cēlonis var ietekmēt veselību, piemēram, tādos gadījumos kā Vecmīlgrāvī. Par risinājumiem otrdien diskutēja Saeimā. Lai paātrinātu procesu, iesaistīties sola VARAM. Tās pārstāve uzskata, ka informāciju izplatīt vajadzētu pašvaldībām.

"Pašvaldība ir vistuvāk iedzīvotājiem, un, ja pašvaldība zināja, kāda ir informācija, bija bažas un signāli, ka kaut kas nav īsti kārtībā, tad tai arī bija tūlīt jāiesaistās un jāskaidro. Ja tas nav bīstami cilvēku veselībai, tad attiecīgi iedzīvotāji jāinformē, vai arī otrādi – jābrīdina, ka ir problēmas un ka viņiem jātur logi ciet," teica VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece gan sacīja, ka septembrī arī pārvalde par situāciju uzzinājusi no medijiem, tādēļ primāri jāuzlabo saziņa starp Valsts vides dienestu (VVD) un vietvarām.

Tikmēr valdībā apstiprināti un savu ceļu Saeimā sāks normatīvo aktu grozījumi, kas paredz, ka iekārtām, ar kurām pārkrauj kravas ostās, obligāti jāierīko rekuperācijas sistēmas jeb tvaika savākšanas iekārtas.

"Rekuperācijas iekārtas būs jāuzstāda no 2022.gada, tā šobrīd paredz likumprojekts. Otra lieta ir nostiprināt likumā pašvaldību tiesības izdot saistošos noteikumus, kuros ir noteiktas stingrākas prasības nekā ir normatīvajos aktos," skaidroja Vesere.

Atsevišķas pašvaldības stingrākas prasības jau izvirzījušas. Tikmēr VVD pārstāvis bilda, ka viņa ieskatā pieļaujamais smakas slieksnis varētu būt pārāk augsts. Uzņēmums nav sodāms, ja mērījumos konstatēts, ka smaka nesasniedz piecas vienības. Kādai vajadzētu būt maksimālajai smakas koncentrācijai, VVD pārstāvis gan nevarēja pateikt.  

"Katram cilvēkam ir sava uztvere. Jūs jutīsiet vienu smaku, es varbūt viņu nejutīšu pie atsevišķām smakām. (..) Ja mēs aizejam līdz galējībai, līdz nullei, tad jebkura virtuve, ražotne būtu jāver ciet," teica VVD Lielrīgas reģionālās pārvaldes direktora vietnieks
Elmārs Jasinskis.

Tiesa, arī tvaika savākšanas iekārtas nevar garantēt, ka Vecmīlgrāvja iedzīvotājiem ar smakām vairs nebūs jāsadzīvo.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti