Sadaļas Sadaļas

Stāsti

Jauna maksas stāvvieta Barona ielā top pat vietā, kur dome solīja, ka nebūs

Stāsti

Simtgades svinībām gatavojas arī Somija, Lietuva un Igaunija

Anonīmu telefona numuru aizliegšana būs efektīva, ja darbosies visās ES valstīs

Cīņā ar noziedzību skeptiski vērtē iespēju aizliegt anonīmus telefona numurus

Anonīmu priekšapmaksas karšu aizliegšana atvieglos darbu valsts iestādēm, tomēr šāds ierobežojums būs efektīvs tikai tad, ja darbosies visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Šāds secinājums radies par to, ka nākotnē, pirms iegādāties priekšapmaksas sarunu karti, cilvēkam varētu lūgt personas datus.

Tādā veidā iedzīvotājs būtu sasaistīts ar konkrētu telefona numuru. Šobrīd tādas prasības nav un SIM karti var brīvi iegādātie,s neuzrādot personu apliecinošus dokumentus.

Likumpārkāpēji sakaru uzturēšanai izmanto priekšapmaksas kartes, un tās nodrošina viņu anonimitāti. Taču tas apgrūtinot operatīvo darbību, vainīgo personu noskaidrošanu un nozieguma pierādīšanu.

Katru dienu kādā no Latvijas cietumiem atrod mobilos telefonus, lādētājus, arī SIM kartes. Taču identificēt to īpašnieku ir ļoti sarežģīti, jo priekšapmaksas kartes nav reģistrētas uz konkrētu cilvēku, norāda Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure. Anonīmo SIM karšu aizliegšana atvieglotu darbu ieslodzījuma vietās, uzskata Spure. Tad varētu noteikt, kam pieder vai arī kas ir atsūtījis šādu karti.

„Arī šobrīd nav iespējams būt pilnībā anonīmam, lietojot šīs tā saucamās anonīmās SIM kartes,” saka Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins. „Agri vai vēlu policija var nonākt uz pēdām konkrētai personai, jo, ja runā arī par SIM kartēm, kas nav anonīmas, tad nereti ir gadījumi, kad šie telefoni reģistrēti uz citu personu vārda, kas nemaz nav saistītas ar konkrētā telefona izmantošanu,” norāda Anučins.

Viņš skaidro, ka ar šādu ierobežojumu varētu ātrāk noskaidrot nepieciešamo informāciju. Tomēr arī līdz šim tas nebija milzīgs traucēklis. Policijai bieži nākas izmantot mobilo telefonu datus, tajā skaitā datus no SIM kartēm. Taču, ja ierobežotu anonīmas SIM kartes tikai vietējā līmenī, nevis, piemēram, visās ES dalībvalstīs, tas var nebūt efektīvi.

„Ja Latvijā šāds aizliegums tiks ieviests, Lietuvā un Igaunijā, piemēram, mūsu tuvākajās kaimiņvalstīs netiks ieviests, tad šādā gadījumā būs iespēja personām reģistrēt savu telefonu Lietuvā un izmantot Lietuvā iegādātas SIM kartes,” stāsta Anučins.

„Mobilie sakari darbojas jebkurā gadījumā arī pāri robežai. Līdz ar to, protams, ka policijai jebkurā gadījumā šis darbs un personu noskaidrošana caur šo mobilo telefonu jebkurā gadījumā būs jāveic, un Valsts policija to ir gatava darīt kā līdz šim,” klāsta Valsts policijas pārstāvis.

Arī Valsts ieņēmumu dienestā (VID) piekrīt policijas secinājumam. VID norāda, ka, visticamāk, anonīmu SIM karšu aizliegšana būtiski neietekmēs dienesta darbību noziegumu atklāšanā un izmeklēšanā.

„Mūsdienās anonīmo SIM karšu aizliegšanai vai neaizliegšanai nav būtiskas lomas, jo noziedzīgajā vidē izmanto ne tikai mobilos tālruņus, bet arī dažādas interneta pārlūkprogrammas,” uzsver VID pārstāve Evita Teice-Mamaja.

„Ja runa ir par nelegālo SIM karšu aizliegšanu visā Eiropas Savienībā, tas nedaudz varētu atvieglot VID Muitas policijas pārvaldes darbību, taču, ja runa ir par aizliegšanu tikai Latvijā, tad tas nekādus atvieglojumus, visticamāk, neradīs,” klāsta Teice-Mamaja.

Dienestā skaidro, ka cilvēki, kas veic noziedzīgus nodarījumus, jau sen izmanto citu ES valstu, kaimiņvalstu un dažādu aviokompāniju piedāvātas SIM kartes.

„No vienas puses, tas ir papildu slogs telekomunikāciju uzņēmumiem. No otras puses, ja mēs to vērtējam, tas veicinās drošību, nacionālu drošību, uzticamību sabiedrībā kā tādā,” vērtē Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa. Arī viņa norāda: ja šādu iniciatīvu realizēs Latvijā, tā jāpieņem visā ES. Taču asociācijā skatās no uzņēmēju skatu punkta:

„Mums ir vienots digitālais tirgus. Lai mūsu komersanti nebūtu nostādīti citādā situācijā nekā citu valstu komersanti, kas mums tepat apkārtnē ir.”

Šobrīd Satiksmes ministrijā vēl top informatīvais ziņojums par šo ēnu ekonomikas ierobežošanas darba plānā paredzēto ideju. Tāpēc atbildīgā ministrija komentāru sniegt atteicās. Tuvāko nedēļu laikā šo informatīvo ziņojumu skatīs valsts sekretāru sanāksmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt