Cīņā ar «naudas atmazgāšanu» policija pērnā gada izskaņā pabeigusi trīs lietu izmeklēšanu

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde 2018.gada izskaņā pabeigusi izmeklēšanu un nosūtījusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai trīs savstarpēji nesaistītus kriminālprocesus, kuros izmeklēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana. Pret vairākām personām lūgts uzsākt kriminālvajāšanu.

Viena no tādām izmeklēšanām tika sākta 2016.gada oktobrī, kad ierosināts kriminālprocess par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, personām iegādājoties luksuss klases automašīnas. Izmeklēšanā konstatēts, ka luksuss klases automašīnas tika piesavinātas no kādas Latvijā reģistrētas līzinga kompānijas, pēc kā automašīnas prettiesiski izvestas no valsts un ar viltotu dokumentu palīdzību realizētas trešajām personām, tādā veidā veicot noziedzīgi iegūto naudas līdzekļu legalizāciju. Izmeklēšanas laikā divām luksuss klases automašīnām, kuru kopējā vērtība pārsniedza 200 tūkstošus eiro, tika uzlikti aresti.

Par minēto noziedzīgo nodarījumu 2018.gada beigās Valsts policija pabeidza izmeklēšanu kriminālprocesā un nodeva to prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret trīs personām par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā, un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai organizētā grupā.

Savukārt 2016.gada maijā uzsāktajā kriminālprocesā notika izmeklēšana par organizētu starptautisku grupu vairāku personu sastāvā gan no Latvijas, gan ārvalstīm, kas nodarbojās ar tā saucamās “čaulas bankas” pakalpojumu nodrošināšanu. Uzsākot kriminālprocesu, 2016.gadā veiktas vairākas kratīšanas, kurās tika izņemts liels apmērs izmeklēšanai nozīmīgu priekšmetu – vairāki datu nesēji, kodu kartes, kodu kalkulatori, tālruņi u.c. priekšmeti ar pierādījumu nozīmi.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka organizētā noziedzīgā grupa, izmantojot fiktīvus uzņēmumus un deklarējot līgumus par faktiski nenotikušiem darījumiem, veica bezskaidras naudas līdzekļu pārskaitījumus trešo personu uzdevumā, tādējādi veicot noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju lielos apmēros. Arī šis kriminālprocess pabeigts 2018.gada beigās un nodots prokuratūrai kriminālvajāšanai par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai organizētā grupā.

Tāpat pabeigta izmeklēšana 2017.gada septembrī sāktajā lietā par iespējamu naudas līdzekļu izkrāpšanu lielā apmērā no kāda Ogres pašvaldības uzņēmuma. Pabeidzot izmeklēšanu kriminālprocesā, Valsts policija to nosūtīja prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret četrām personām aizdomās par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai organizētā grupā, un par tādu datu izmantošanu, kas dod iespēju nelikumīgi izmantot finanšu instrumentu vai maksāšanas līdzekli, ja to izdarījusi organizēta grupa.

Publiski izskanējis, ka 2017.gada rudenī lietā par 90 tūkstošu eiro izkrāpšanu no "Ogres namsaimnieka" policija aizturēja 11 personas, tostarp šīs pašvaldības aģentūras bijušo direktoru Aigaru Briedi.

Briedis iepriekš turēts aizdomās par valsts amatpersonas bezdarbību, izraisot smagas sekas. Latvijas Televīzijai zināms, ka šobrīd bijušo "Ogres namsaimnieka" vadītāju Briedi atkal tur aizdomās par krāpšanu un naudas atmazgāšanu. 

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins minētā izmeklēšanas uzskata par labas prakses piemēriem “Moneyval” novērtēšanas laikā. To nosūtīšana kriminālvajāšanai būšot uzskatāma par veiksmīgu progresu, lai sasniegtu nepieciešamos rezultātus “Moneyval” sniegto rekomendāciju izpildē un izmeklēšanas efektivitātes novērtēšanā.

Iepriekš arī Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis norādīja, ka cīņu pret “naudas atmazgāšanu” un “Moneyval” rekomendāciju īstenošanu pašlaik ir viena no policijas darba prioritātēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt