Rīta Panorāma

Intervija ar Andreju Elksniņu un Normundu Šlitki

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties

Cīņā ar bīstamo cūku mēri PVD mudina pašvaldības veicināt mežacūku medības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēc konsultācijām ar nozares ekspertiem Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir sagatavojis un nosūtījis vēstuli Latvijas pašvaldībām ar lūgumu pašvaldību medību koordinācijas komisijām izmantot Medību likumā deleģētās tiesības - atļaut mežacūku medības medību iecirkņa platībās, sākot no 200 hektāriem, informē PVD.

Šāds lēmums pieņemts sakarā ar cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību mežacūku populācijā Latgalē un Vidzemē un pieaugošajiem epizootijas draudiem visā valsts teritorijā. Mežacūku medības un to populācijas mazināšana ir viens no ĀCM profilakses un apkarošanas pasākumiem.

Latgalē un Vidzemē šogad reģistrēti jau 396 saslimšanas gadījumi. Mednieki teju ik dienu atrod beigtas mežacūkas. Pēdējās nedēļas laikā Latgalē un Vidzemē bīstamais vīruss konstatēts 41 mežacūkai.  

Cūkām bīstamais vīruss pēdējās nedēļas laikā konstatēts desmit Latvijas pagastos. Kārsavas novada Malnavas pagastā un Ciblas novadā mednieki ar to saskārušies pirmo reizi. Līdz šim satraukumu raisīja vien kolēģu nostāsti par beigtajām mežacūkām.

Mednieks Aldis Tihovskis ir pat uzstādījis kameru, lai fiksētu brīdi, kad medījums ir iekļuvis teritorijā. "Kamerā varēja redzēt gan ziemā un pavasarī, kur [bija] 20 lielas [cūkas], tagad bija vairāk, jo bija mazie un pazuda. Pazuda vai nosprāga, daļu atrada beigtas," stāsta mednieks.

ĀCM skartajās teritorijās kolektīvās medības ir aizliegtas, kas medniekus neapmierina. "Bēdīgi, ka nevar kolektīvās medības iet; tie, kas dzinēji, tie jaunie, kas ir, tiem pazūd tas azarts.  Agrāk medības dienām gaidīja, tagad sanāk, ka mednieku kolektīvi pajūk," sprieda Tihovskis.

Šobrīd mēri nav iespējams izskaust, ar to cīnās arī  kaimiņvalstis, bet bez rezultātiem. PVD atzīst, ka kādu brīdi bija iestājies klusums. "Diezvai tā [sērga] ir apturama, krievi necīnās ar to, pašplūsmā, ko tad darīt?" norāda mednieks.

"To, vai tas ir otrs uzplaukums, negribētos teikt. Šī slimība dzīvo tajā vietā, cūkām ejot baroties, saskaroties ar jaunām teritorijām, jaunām cūkām šī slimība savu dabu parāda," teica PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša.

Pēc PVD sniegtajiem datiem, Spānijā ar šo bīstamo vīrusu cīnījās 35 gadus.

Šobrīd visās ĀCM skartajās teritorijās ir izvietoti slēgtie konteineri, kur jānovieto atrastās beigtās mežacūkas, vai arī aprokot tās pusotra metra dziļumā vai sadedzinot. 

PVD uzsver, ka mežacūkas Latvijā ir kļuvušas par ĀCM vīrusa dabīgo rezervuāru. Lielā mežacūku skaita dēļ slimība ne tikai saglabājas jau inficētajās teritorijās, bet arī turpina izplatīties, inficējot arvien jaunas teritorijas un radot zaudējums gan medību saimniecībām, gan cūkkopības nozarei Latvijā.

PVD aicina medniekus, kas saskārušies ar problēmu saistībā ar platībām, kurās uzturas mežacūkas, bet medīšana ir aizliegta nepietiekamas platības dēļ (mazāk par 1000 hektāriem), vērsties pašvaldības medību koordinācijas komisijā ar iesniegumu atļaut mežacūku medības.

Gadījumos, kad no pašvaldības medību koordinācijas komisijas tiek saņemts atteikums, PVD lūdz medniekus vērsties Valsts meža dienesta vai PVD teritoriālajās struktūrvienībās.

Jau ziņots, ka kopš 2014.gada jūnija ĀCM Latvijā ir konstatēts vairāk nekā 540 mežacūkām. Mājas cūkām mēris pēdējo reizi konstatēts šogad 6.jūlijā.

ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti