Cilvēku pieplūdums Rīgas naktspatversmēs sācies jau pirms sala

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cilvēku pieplūdums Rīgas naktspatversmēs sācies jau pirms lielā sala. Decembrī Rīgas naktspatversmes izmantoja par 13% vairāk cilvēku nekā pirms gada. Vidēji dienā decembrī naktspatversmes pakalpojumus galvaspilsētā izmantoja 720 cilvēki, kas ir par aptuveni 80 vairāk nekā pirms gada. Turklāt šogad cilvēku pieplūdums sācies, pirms temperatūra būtiski pazeminājusies un kļuvis auksti. 

Ziema patversmēs ir laiks, kad noteikumi nestrādā, un, lai cilvēki ārā nenosaltu, pretēji noteikumiem nākas uzņemt arī cilvēkus dzērumā. Savukārt aukstajā laikā patversmes klientu skaits pieaudzis vēl vairāk.

Ar dažādiem dzīvesstāstiem

Dažās Rīgas patversmēs vēl ir vietas, bet Rīgas patversmes vīriešu nodaļu Latgales priekšpilsētā janvārī ir pārpildīta.  Saltā ziemas vakarā pie šīs pelēkas piecstāvu mājas Rīgā tieši blakus tramvaja sliedēm Maskavas ielā pulcējas cilvēki. Trīs vīri sildās, iespiedušies starp durvīm pie ieejas. Viņi ir atnākuši uz Rīgas naktspatversmes vīriešu nodaļu. Pirms tikt uz savu vietu, viņiem jāatzīmējas, jāiziet dezinfekcija.

Vairums patversmes iemītnieku atsakās dalīties pieredzē vai runā bez ieraksta. Kāds vīrs stāsta, ka pagaidām esot problēmas atrast dzīvesvietu un nākas palikt šeit. Viņš naktspatversmē dzīvojot mēnešus divus, toties citi gan – jau gadiem ilgi.

Kāds cits vīrietis stāsta, ka nonāca naktspatversmē maijā. „Kājas amputācija. Dzīvokļa nav, kā ar sievu pašķīrāmies, un tad beigās sanāca tā, ka pēc slimnīcas nebija kur iet, un atnācu uz šejieni.”

Sākumā viņš šeit tikai nakšņota, bet tagad gan viņš dzīvo patversmes diennakts nodaļā.

„Apsardzē strādāju, autostāvvietu apsargāju, citreiz sanāca brālim palīdzēt, kā saka, piehalturēju apbedīšanas firmā. Kaut kā grozījos. Pēc tam ar sievu, kad pašķīrāmies, viss. Aizgāju projām no darba, jo vienkārši negribējās tur vairāk tā grozīties. Sākumā piehalturēju pa reizītēm un beigās uz slimnīcu, kad tiku, tad uz šejieni,” stāsta patversmes iemītnieks

Vīrietis plāno, ka varētu būt patversmē līdz aprīlim. Viņam arī palīdzējuši iestāties rindā pēc dzīvokļa.

„Tagad, kā saka, ar invaliditāti pieņēma rindā, un kaut kas jau jāsāk “krutīt” pa bišķiņam, lai tiktu ārā,” viņš nosaka.

Savukārt vēl kāds vīrs atklāj, ka pirms neilga laika sācis strādāt un nāk uz patversmi tikai pārnakšņot.

„Nebija pieraksta un nebija dzīvesvietas. Pieteicos šeit, uztaisīju parakstu un atnācu. Dabūju darbu un dzīvoju tagad. Beigsies darbs, meklēju jau, kur palikt. Atradīšu, domāšu tālāk kaut ko. [Patversmē] pagājušais gads bija seši mēneši un šogad..” viņš stāsta.

Gan uzņēmēji, gan analfabēti

„Otrajā, trešajā un ceturtajā stāvā istabiņas ir identiski vienādas, tikai atšķiras, protams, ar kārtību, smaku, tīrību,” telpas izrāda patversmes vecākā sociālā darbiniece Maruta Bubene.

Viņa patversmē strādā 11 gadus un dažus tās iemītniekus pazīst visu savu darba mūžu. Maskavas ielas naktspatversmē ir 170 vietas. Vairākās telpās ir no piecām līdz gandrīz 20 gultām. Telpās atstātas mantas – vējjakas, somas, kādā istabā stāv arī veca ģitāra.

„Pie mums ir skolotāji, ārsti, mūziķi, žurnālisti, bijušie uzņēmēji, analfabēti, vis kas,” saka patversmes darbiniece.

Viņa stāsta, ka 99 % šo cilvēku nekad nav domājuši, ka viņiem kādreiz nāksies doties uz patversmi.

„Šeit ir liela atšķirība starp cilvēkiem, kuri dzīvo patversmē, un cilvēkiem, kuri dzīvo uz ielas, no dažādiem aspektiem: gan no tīrības viedokļa, gan no uzvedības, gan no vērtību viedokļa,” saka Bubene.

Bezpajumtnieku nav kļuvis vairāk, vairāk ir patversmes klientu

Kāpēc decembrī naktspatversmes apmeklēja par gandrīz 13% vairāk cilvēku nekā gadu iepriekš, esot grūti spriest. Liela daļa ir pirmreizēji klienti, un savus dzīvesstāstus viņi pagaidām pārāk neatklājot. Turklāt šoreiz decembrī nav bijis arī pārāk auksti.

„Šogad tāda netipiska situācija,” secina sociālā darbiniece.

Iepriekšējos gados klientu pieplūdums bijis, kad vairākas dienas gaisa temperatūra bija mīnus 15 un pat mīnus 20 grādi, norāda Maruta Bubene.

Savukārt Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska atminas, ka bijuši gadi, kad klientu bijis vēl vairāk nekā 2016. gada decembrī.

„Šī līkne ir mainīga, jo ļoti mainīga ir arī šo klientu grupa. Citi atrod dzīvokli un atrod, kur dzīvot, un nāk atkal viņu vietā jauni. Es nekādi nepiekristu tam, ka ir ļoti katastrofāli pieaudzis šis bezpajumtnieku skaits. Vienkārši pieaug to cilvēku skaits, kas ierodas patversmē,” spriež Kamerovska.

Ikdienā naktspatversmes strādā no pieciem vakarā līdz deviņiem rītā.

Taču, kad nakts laikā gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus 10 grādiem, tās darbojas visu diennakti. Kopumā Rīgā ir septiņas naktspatversmes, kuras līdzfinansē Rīgas dome. Pakalpojumus nodrošina arī Rīgas patversmes Dienas centrs bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti