Stāsti

Jauno mediju mākslinieki "izstāda" skaņu zem ūdens un Korejas ielu trokšņus

Stāsti

Dabas sargu bažas: Latvijas kultūrvēsturiskās koku alejas var izzust

Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Daugavpilī piedāvā apgūt amata prasmes

Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Daugavpilī piedāvā apgūt amata prasmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daugavpilī dienas aprūpes centrā personām ar garīga rakstura traucējumiem sākusi darboties specializēta darbnīca, kurā šobrīd 16 centra klienti apgūst iemaņas šūšanā, pērļošanā un floristikā. Jau nākamgad šajā centrā durvis vērs arī kokapstrādes darbnīca. Tas tiek darīts deinstitualizācijas (DI) projekta ietvaros, lai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dotu iespēju apgūt darba iemaņas un socializēties.

No vairāk nekā 70 dienas aprūpes centra klientiem Daugavpilī, Arhitektu ielā 21, ik dienu 16 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem te ierodas ar īpašu mērķi. Kā stāsta Sociālā dienesta speciāliste DI procesa īstenošanai Elita Kuzmina, ar šo mēnesi tie sākuši apgūt darba iemaņas:

“Mēs šos pakalpojumus nodrošinām atbilstoši viņu funkcionēšanas spējām. Viens var griezt, viens var pērlītes vērt, vēl kāds var līmēt vai krāsot. Tātad šo specializēto darbnīcu pakalpojums ir ļoti daudzveidīgs, daudzšķautņains, katram ir ko darīt, un tas ir ļoti būtiski, katrs no viņiem ir nodarbināts un apmierināts.”

Gaļinas 20-gadīgais mazdēls ratiņkrēslā apmeklē šo dienas centru ik dienu, viņam paralizēta viena roka, taču arī tā jaunais vīrietis rod sev pielietojumu jaunajās darbnīcās. “Viņš ir ļoti priecīgs un apmierināts ar šo centru un tā sniegto aprūpi, un es kā vecmāmiņa arī. Viņš vairāk apgūst datoriemaņas, taču ar vienu roku arī iesaistās darbnīcas procesos - kaut ko var griezt ar šķērēm,” saka Gaļina.

Jau nākamgad šajā centrā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā zina teikt Daugavpils Sociālā dienesta vadītāja Nonna Jakuboska, durvis vērs arī kokapstrādes darbnīca, tās ierīkošanai ir paredzēta īpaša telpa, un tad darba iemaņu apguvēju skaits pieaugs dubulti.

“Kopumā mums būs 32 klienti, pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, 16 jau ir šī dienas centra klienti, kas jau šobrīd apgūst saņemt specializētās darbnīcas pakalpojumus, bet nākamgad darbu sāks kokapstrādes darbnīca,

kurā kokapstrādes un galdniecības iemaņas gūs pilsētas iedzīvotāji ar īpašām vajadzībām,” papildina Elita Kuzmina.

Tā šiem cilvēkiem ir iespēja ne tikai apgūt amatu prasmes, bet socializēties un arī nopelnīt, uzsver deinstitualizācijas projekta īstenotāji.

“Socializācija un integrācija, arī savstarpējā komunikācija; mācīsies, kā savstarpēji sadzīvot un komunicēt, lai labāk iekļautos sabiedrībā. Mūsu klientu darinājumi nonāks dažādos tirdziņos, plānojam arī organizēt dažādus draudzības pasākumus ar citu pilsētu dienas aprūpes centriem ar šādu specifiku un mainīties ar saviem izstrādājumiem,” stāsta Elita Kuzmina.

Šobrīd tie ir dažādi izstrādājumi no auduma, filca, papīra, pērlītēm, bet jau nākamgad tos kuplinās arī dažādi izstrādājumi no koka. Tās šiem cilvēkiem būs iegūtās maņas, kas lieti noderēs arī darba tirgū, pārliecināta Daugavpils domes sociālās komitejas vadītāja Helēna Soldatjonoka:

“Eiropā esmu apmeklējusi tādus centrus, faktiski veselus ražošanas uzņēmumus, kuros nodarbināti cilvēki ar īpašām vajadzībām. Tie tiek apmācīti veikt kādu konkrētu operāciju, un šie cilvēki arī strādā. Uzņēmēji pat slēdz līgumus un veic pasūtījumus šādiem centriem, un viņi ražo. Kaut vai kādus instrumentus vai priekšmetus pasūta, kaut vai kartona kastes vai izkrāsot kādas vāzes. Tas mums ir nākotnes jautājums. Par to mēs noteikti domāsim. Bet šobrīd mums ir svarīgi attīstīt viņu maņas, viņi iemācās un ir tik pacietīgi.”

Un tas jau būs pozitīvs pienesums visiem - gan pašiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, gan uzņēmējdarbības attīstībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti