Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu atcels teju visus ceļošanas ierobežojumus

No 16. jūnija atcelti ieceļošanas ierobežojumi pret Covid-19 vakcinētajiem un izslimojušajiem ar nelielu piebildi – ja cilvēks neierodas Latvijā no valsts ar īpaši augstu risku, otrdien lēma valdība.

Nolemts valstis dalīt trīs grupās: zema riska, augsta riska un īpaši augsta riska valstīs. Par zema riska tiek uzskatīta valsts, kur saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs ir mazāks nekā 75 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju līdzšinējo 50 gadījumu vietā.

Vakcinētās un pārslimojošās personas no šīm valstīm varēs ceļot bez ierobežojumiem: nebūs testēšanas pirms iekāpšanas transportlīdzeklī, nebūs testēšanas ieceļojot, tiks atceltas pašizolācijas prasības.

Vakcinētajiem un izslimojušajiem ierobežojumi aizvien būs spēkā, ja viņi ceļos no īpaši augsta riska valstīm, piemēram, kāda pašlaik ir Indija. Ja kādā valstī tiks konstatēta tāda Covid-19 jauno daudz infekciozāko celmu izplatība, kuru ievešana Latvijā varētu radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, valdība lems noteikt īpašus ierobežojumus. Sarakstu publicēs Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt, trešās valstis, kuras netiks uzskaitītas sarakstā, būs uzskatāmas par augsta riska valstīm.

Valdība paredzējusi arī ieviest izmaiņas pašizolācijas noteikumos, proti, to varēs pārtraukt, septītajā dienā veicot polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testu un saņemot negatīvu atbildi.

“Faktiski ļaujam atgriezties tajā dzīvē, kas bija pirms pandēmijas,”  sacīja Valsts kancelejas un Operatīvās vadības grupas (OVG) vadītājs Jānis Citskovskis.

Drošības pasākumi ieceļošanai Latvijā no 16. jūnija

Apsvērumi noteikt piesardzības pasākumus personām, kuras nav vakcinētas pret Covid-19 vai pārslimojušas to, bet ir veikušas Covid-19 testu, ir saistīti ar to, ka Latvijā joprojām nav pietiekami augsta sabiedrības vakcinācijas aptvere, proti, divas vakcīnas devas ir saņēmuši apmēram 20% sabiedrības, un īpaši zema ir riska grupu vakcinācijas aptvere, teikts grozījumos.

Uz bērniem līdz 12 gadu vecumam, kuri ceļos kopā ar pavadošo pilngadīgo personu, attieksies visi tie noteikumi, kas uz pieaugušo.

Piemēram, ja bērns ceļos ar vakcinētiem vai izslimojušajiem vecākiem, arī viņam nebūs jāveic Covid-19 testi un jāievēro pašizolācija.

Ja bērns līdz 12 gadu vecumam ar vecākiem, kuriem ir Covid-19 sertifikāts, iebrauks no augsta riska valsts, viņam nebūs noteikts uzturēties savā dzīvesvietā, taču viņš arī nedrīkstēs veidot ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, apmeklēt publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus, piemēram, bērnudārzu, skolu vai nometni, izmantot sabiedrisko transportu.

Preses konferencē pēc valdības sēdes satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija), dodoties ceļojumā, aicināja drošības pēc paņemt līdzi Covid-19 sertifikātu arī drukātā veidā. Tāpat viņš atgādināja, ka katra valsts nosaka savus ieceļošanas nosacījumus, tāpēc pirms ceļošanas būtu jāpārliecinās, kādi nosacījumi ir tranzītvalstī un galamērķī.

Vienlaikus Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis vienojušās par tā dēvēto "Emergency brake" regulējumu, kas paredz, ka tad, ja kādā valstī ir augsts Covid-19 uzliesmojums, tad "ieslēdzas" iepriekšējie ierobežojumi, kas paredz neļaut nebūtisku ceļošanu uz šo valsti, nosaka veikt testus pirms ceļošanas un iebraucot Latvijā, kā arī ievērot pašizolāciju, informēja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

Pārejas periodā līdz 1. septembrim digitālajam sertifikātam pielīdzināmu dokumentu angļu vai izceļošanas valsts valodā varēs uzrādīt vai nu papīra formātā, vai elektroniski (viedierīcē).

Grozījumi stāsies spēkā 16. jūnijā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija var apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija var apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt