Cilvēki vīrusu izplatīšanās laikā roku mazgāšanas paradumus maina gausi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Veselības aprūpes darbinieki vīrusu izplatības sezonā allaž norāda – viens no galvenajiem piesardzības pasākumiem ir roku mazgāšana. Īpaši aktuāli tas kļuvis šobrīd, kad pasaulē izplatās “Covid-19”. Kā pareizi mazgāt rokas, un vai biežie atgādinājumi likuši iedzīvotājiem kļūt par aktīvākiem roku higiēnas ievērotājiem?

Agita Melbārde – Kelmere.
Agita Melbārde – Kelmere.

Pareiza roku mazgāšana ilgst aptuveni pusminūti. Rokas jāsamitrina, jāsaziepē un jāpievērš uzmanība katram sīkumam, stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes Māszinību un dzemdību aprūpes katedras docente un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infekciju kontroles māsa Agita Melbārde-Kelmere.

“Roku higiēna ietver gan roku samitrināšanu, tad roku ieziepēšanu ar ziepēm, ja tiek lietots ūdens un ziepes, vai, piemēram, ar dezinfekcijas līdzekli. Pēc tam ir šīs rīvēšanas – berzēšanas kustības visās roku virsmās – plaukstās, delnās, pirkstu starpās, noteikti ietverot īkšķi, jo īkšķis piedalās jebkurā procesa darbībā. Tad, kad tas ir izdarīts, mēs ņemam vienreizējās lietošanas salvetes, noslaukām rokas, un ar šīm salvetēm aiztaisām arī krānu ciet,” stāstīja Agita Melbārde-Kelmere.

Melbārde-Kelmere stāsta, ka bieži sabiedriskajās tualetēs pieejami tikai elektriskie žāvētāji, tomēr esot labāk rokas žāvēt tajos, nekā nemazgāt tās vispār.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs stāsta – svarīgi izvēlēties piemērotākos mazgāšanas līdzekļus un sabiedriskajā tualetē pēc roku mazgāšanas neaizskart nevienu virsmu.

Cilvēki vīrusu izplatīšanās laikā roku mazgāšanas paradumus maina gausi
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

“Jāizmanto šķidrās ziepes, jo tas varētu būt efektīvāk, jo ziepes gabalu, ja izmantojam, tad tur var palikt tie mikrobi un izdzīvot. Lai apmācītos mazgāt rokas, mēs iesakām apmeklēt mūsu mājaslapu, vizuāli apskatīties tās kustības, ko vajadzētu ievērot. Mums vajag atcerēties, ka krāns vai sabiedriskajā tualetē rokturis arī var būt piesārņots. Ja mēs nomazgājam rokas un pēc tam pieskaramies krānam, tad mēs mikrobus dabūsim atpakaļ uz pirkstiem,” norādīja Perevoščikovs.

Latvijas Radio ielās sastaptajiem iedzīvotājiem prasīja, vai biežie atgādinājumi ir likuši mainīt roku mazgāšanas paradumus. Iedzīvotāji gan pārsvarā norāda – rokas mazgājuši vienmēr, tomēr ieteikumi nav likuši mainīt paradumus.

Latvijas Radio veica nelielu eksperimentu – devās uz ēdnīcu „Lido” tirdzniecības centrā „Damme”. Tur pie ieejas ir pieejama izlietne, ziepes un roku dezinfekcijas līdzeklis.

Teju 50 minūšu laikā ēdnīcu apmeklēja 100 cilvēki. No tiem rokas pirms ēšanas nomazgāja 39 cilvēki, bet 61 pagāja izlietnei garām.

Tikai viena apmeklētāja krāna aizvēršanai izmantoja salveti, bet neviens rokas nemagāja ieteikto aptuveni pusminūti.   

Rokas, kas ir tikai noskalotas.
Rokas, kas ir tikai noskalotas.
Rokas pēc 20-30 sekunžu roku mazgāšanas.
Rokas pēc 20-30 sekunžu roku mazgāšanas.

 

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs - Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. Latvija, reaģējot uz situāciju Eiropā, lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas. Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī cerībā sagaidīt vakcīnu. 

Inficēšanās ar "Covid-19" konstatēts arī Igaunijā un Lietuvā. Latvijā līdz 2. martam pārbaudīti 114 pacienti, bet nevienam "Covid-19" nav atrasts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti