Cilvēki vairāk motivēti ziedot svētkos nekā ikdienā – kāpēc tā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ziemassvētkus mēdz dēvēt arī par dāvināšanas laiku. Cilvēki meklē dāvanas saviem draugiem un radiniekiem, iespējams, izdara kādu labu darbu. To, ka labestības un devīguma svētkos ir vairāk, ievērojušas arī labdarības organizācijas. Tieši Ziemassvētkos rīkotas labdarības akcijas dažkārt mēdzot savākt vairāk līdzekļu nekā citā laikā rīkotas.  

Pašā Rīgas centrā bez maz Brīvības pieminekļa pakājē uzbūvēta „Laimas” Mīlestības un sirds siltuma mājiņa. Tās mērķis ir piepildīt daudzbērnu ģimeņu bērnu sapņus. Katrs ziedotājs izvēlas vienu pastkarti, uz kuras uzrakstīta bērna vēlme Ziemassvētkos, un nedēļas laikā dāvanu atnes atpakaļ uz namiņu.

"Pagājušajos Ziemassvētkos mēs ar draugu abi sapratām, ka īsti nevaram izdomāt, ko viens otram dāvināt, un es viņam teicu – tā vietā, lai viens otram dāvinātu dāvanas, varbūt kopā sagādājam kādam bērnam šos svētkus priecīgākus,” stāsta akcijas dalībniece Krista.

Pagājušogad viņa piepildīja trīsgadīga zēna sapni par rotaļu automašīnu, bet šogad kopā ar draugu apdāvina divas meitenes.

„Viena vēlējās lielu skolas enciklopēdiju, bet otra meitene nebija norādījusi, ko viņa vēlas, bet otrā pusē kartiņai bija rakstīts, ka viņa ir redzes invalīde, un viņai ļoti patīk zīmēt, tāpēc mēs sagādājām visu, lai viņa varētu zīmēt,” stāsta Krista.

Krista ievērojusi, ka cilvēki Ziemassvētkos kļūst devīgāki un aktīvāk piedalās dažādās labdarības akcijās.

„Man personīgi ir tā sajūta, ka drīzāk visas šīs akcijas tiek aktualizētas,  tāpēc arī cilvēki uz to atsaucas. Man liekas, tas arī cilvēkos sēj to labo un gribu dāvāt labu gan citiem, gan tiem, kam nav tik daudz paveicies,” spriež Krista.

Ziedotāju devīgumu Ziemassvētku laikā ievērojusi arī labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

„Ziemassvētku laiks ir īpašs laiks, un tas ir saistīts ar mūsu piederību kristīgajai pasaulei, jo, kad Kristus bērniņš piedzima, tad trīs gudrie ieraudzīja Austrumu zvaigzni un nesa dāvanas. Un tas jau ir 2015 gadus, kad mēs Ziemassvētkos arī savus tuvos cilvēkus apdāvinām nemotivēti,” saka Dimanta.

Dimanta skaidro, ka cilvēkiem nav tik daudz līdzekļu, lai ziedotu visu gadu, tāpēc aktivitāte svētku laikā jāvērtē pozitīvi.

Populārākais ziedojuma veids ir naudas ziedojums, jo tas ir ātrs un ērts veids, kā izdarīt labu darbu.

„Daudz grūtāks ziedojuma veids ir brīvprātīgais darbs, kad tev ir no savas dzīves jāatvēl konkrētas stundas un jābrauc darīt labu darbu brīvprātīgi, piemēram, suņu patversmē izstaidzināt suni vai ziedot savu profesionālo laiku, piemēram, IT speciālisti uztur kādas mājaslapas bez maksas,” stāsta Dimanta.

“Ziemassvētkos vēl īpaši ir līdzcilvēkiem ziedot pašu gatavotas dāvanas kādām citām ģimenēm, trūcīgākām vai tiem, kam ir vientulīgi Ziemassvētkos, piemēram, sirmgalvjiem, senioriem,” piebilst Ziedot.lv vadītāja.

Arī Ziedot.lv izmantoja Ziemassvētku laiku, lai piedalītos labdarības akcijās, piemēram, Latvijas Radio rīkotajā akcijā „Dod pieci!”. Tāpat Dimanta par Ziemassvētku dāvanu bērniem sauc organizācijas atklāto bērnu rehabilitācijas centru „Poga”.

Taču kā uz aktīvu labdarību Ziemassvētkos raugās cilvēku pētniece? Sociālantropoloģe Māra Pinka apgalvo – galvenais iemesls cilvēku dāsnumam Ziemassvētkos skaidrojams ar labdarības organizāciju mobilizāciju svētkos.

„Cilvēks sēž mājās, savā viesistabā, guļamistabā pie televizora, un viņu caur to televizoru uzrunā, ka ir šāda problēma un ka ir vajadzīga palīdzība. Tāda efektīva labdarība ir labdarība, kas darbojas sistemātiski. Tas nav tikai iedot šo te vienu dāvanu bērnam gada beigās, bet es domāju, ka Latvijā daudzas labdarības organizācijas arī rīkojas sistemātiski, vienkārši Ziemassvētkos tās  ir redzamākas,” spriež Pinka.

Taču sociālantropoloģe neizslēdz, ka ir arī citi iemesli cilvēku dāsnumam, piemēram, svētku noskaņa. To rada apkārtējā vide – pilsētas dekorācijas, mūzika un citi cilvēki. Tāpat pie vainas, iespējams, ir tumšais laiks, kurā cilvēkiem gribas iedegt gaismu ar saviem labajiem darbiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti