Dienas ziņas

Kremļa opozicionārs A. Navaļnijs nogādāts slimnīcā

Dienas ziņas

Joprojām nav vienošanās par Liepājas teātra finansēšanu

Nometne cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem

Cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem nometnē «Iespēja» gūst jaunas prasmes

Cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem Latvijā joprojām ir tie, kuriem sabiedrība pievērš pārāk maz uzmanības. Arī pašvaldības nezināšanas vai līdzekļu trūkuma dēļ nespēj sniegt vajadzīgo atbalstu. Sociālās uzņēmējdarbības asociācija šogad plāno dažādus pasākumus tieši tiem cilvēkiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgs, piesaistot uzņēmējus.

Nometnē "Iespēja" ik gadu piedalās Ogres, Lielvārdes un Siguldas dienas centru klienti. Viņi ir cilvēki ar kustību un intelektuālās attīstības traucējumiem, kuri ļoti gaidīja šo nometni visa gada garumā. Interesanti, ka šīs nometnes viens no veiksmes stāstiem ir Sabīne – brīvprātīgā, kura gadiem brauc, lai tiktos ar saviem draugiem. Viņas uzdevums, kā pati saka, sapucēt dalībniekus noslēguma lielajai izrādei.

"Reizi gadā tāds mans laiks, kuru es gaidu, kas mani ārkārtīgi iedvesmo. Mani iedvesmo šie cilvēki, kas man ir apkārt. Mani iedvesmo viņu patiesums. Es katru gadu šīs tikšanās ļoti gaidu un ļoti novērtēju," teica nometnes brīvprātīgā darbiniece Sabīne Zviedre.

Sabīni iemīļojuši visi – gan pasākuma organizatori, gan arī nometnes dalībnieki. "Prieks satikt viņu, ļoti liels prieks. Viņa ir simpātisks cilvēks," teica nometnes dalībniece Inese.

Nometne ir būtiska gan organizatoriem un dalībniekiem, kuriem šis pasākums domāts.

"Viņu ikdiena ir viņu ģimene, kam ir. Un dienas centru apmeklējums. Tās ir tās viņu ikdienas iespējas, kas patiesībā ir diezgan šauras," atzina Ogres novada pašvaldības sociālā darbiniece Zanda Vītola.

"Pats galvenais mērķis ir padarīt laimīgus uz trim dienām cilvēkus ar īpašām vajadzībām, jo viņiem šis ir gada gaidītākais pasākums. Viņi smeļ un iegūst tik daudz trijās dienās un vēl tajā dzīvo visu gadu," teica biedrības "LUX Viridia" pārstāve Kristīne Eglīte.

Nometnes dalībnieki gan sporto, piedalās meistarklasēs, gan tiekas ar katras nometnes īpašajiem viesiem. Tomēr līdzās izklaidei tiek pilnveidotas arī socializēšanās prasmes. 

"Nometne, tā, protams, nav ikdiena. Tā notiek ārpus ikdienas telpām, te viss ir neikdienišķs priekš mūsējiem," teica dienas centra "Saime" vadītājs Jurijs Lanavojs.

"Var just, ka viņi ir atvērušies, vairāk sociāli aktīvi, kā arī ieguvuši praktiskas prasmes," piebilda Lielvārdes novada Sociālā dienesta sociālais rehabilitētājs Andris Buholcs.

Kā iespēju nodrošināt arī dienas centru klientiem iespējas arvien plašāk iekļauties gan sabiedrībā, gan darba tirgū pašvaldības saredz sociālo uzņēmējdarbību. Piemēram, Ogrē šobrīd strādā divi no centra klientiem, bet tādu, kuri varētu, ir vairāk. 

"Viņiem ir vajadzīgs atbalsts, vajadzīga palīdzība, bet viņi var, ļoti daudz var. Tāpēc iedomāties, ka, ja cilvēks ir nedaudz citādāks, ka viņš nevar strādāt, tas ir pilnīgi nepareizi," teica Vītola.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Britu padomi Latvijā un trīs pašvaldībām – Ogres, Rēzeknes un Līvānu – šogad sākusi darbu pie projekta par sociālās uzņēmējdarbības attīstību mūsu valsts pašvaldībās. Mērķis ir veicināt šādu uzņēmumu skaita palielināšanos un radīt risinājumus novadu sociālajām problēmām, kuru Latvijā joprojām ir daudz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt