Panorāma

Sāks parakstu vākšanu par pašvaldību pilnvarām

Panorāma

Lestenē piemin Ziemassvētku kaujas

Aicina iepazīt atšķirīgo

Cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem aicina iepazīt savu ikdienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iepazīt atšķirīgo, runājot, jautājot un kopā muzicējot – to aicina sociālais projekts “Bērni nepiedzimst ar aizspriedumiem”. Projekta ietvaros cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem dodas uz skolām un tiekas ar dažāda vecuma bērniem, lai ļautu iepazīt savu ikdienu.

Raimonds, Aldis un Evija, arī Dāvis un Mārtiņš ir jauni cilvēki, kas satikušies dienas aprūpes centrā “Cerību tilts”. Un viņiem ļoti patīk dziedāt. Sociālais projekts “Bērni nepiedzimst ar aizspriedumiem” jau daudzus gadus tiek īstenots Zviedrijā, uzrunājot un tiekoties ar vairāk nekā 60 tūkstošiem bērnu un mācot viņiem pieņemt un neapsmiet citādo.

"Šādi cilvēki ilgu laiku mūsu sabiedrībā nav bijuši redzami, viņu it kā nemaz nav bijis un, protams, ka jebkuras pārmaiņas prasa ļoti ilgu laiku, bet katra iespēja cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem būt redzamiem mūsu sabiedrībā ir ļoti svarīga," norādīja "Glada Hudik" teātra direktore Pia Andersone.

Latvija ir pirmā valsts, kurā projekts īstenots ārpus Zviedrijas. 2017. gadā dienas aprūpes centra “Cerību tilts” jaunieši apmeklēja tikai četras skolas, nu jau tās ir 13 visā Latvijā. "Tas mūsu, mans mērķis ir, lai bērni skolās, ne tikai runājot par šo tēmu par cieņu pieņemt atšķirīgo, varētu satikt šos cilvēkus, jo arī pieaugušie, mēs bieži no nezināmā baidāmies," norādīja projekta “Bērni nepiedzimst ar aizspriedumiem” koordinators Pēteris Martukāns.

Jaunieši kopā ar saviem audzinātājiem dodas uz skolu, piedalās stundās, stāsta par savu ikdienu un atbild uz jautājumiem, kas bērniem radušies. "Šie jautājumi var būt – kāda krāsa tev patīk, kāds ir tavs mīļākais ēdiens, daži bērni uzdod šo jautājumu – ar ko tu slimo, uz ko šis cilvēks var atbildēt, es esmu vesels, es ne ar ko neslimoju," stāstīja Martukāns.

Sabiedrībā bieži tiek runāts par iecietību un citādā pieņemšanu, taču bieži tie ir tikai vārdi, aiz kuriem slēpjas cita realitāte. "Jebkurā skolā gadās skolēni, kas ir satraukušies un nevar atbildēt uz jautājumiem, mums ar to jārēķinās, ka katrā skolā var gadīties visādas nepatīkamas lietas, bet jāiet ar paceltu galvu un jādzīvo tālāk," pauda viens no projekta dalībniekiem Raimonds Siktars.

Šonedēļ Rīgā tika demonstrēta Zviedrijā tapusī filma “Cik brūkleņu ir pasaulē?” Tā stāsta, kā tika izveidots neparastais un jau starptautisku atpazīstamību ieguvušais "Glada Hudik" teātris. Lielākā daļa trupas tajā ir cilvēki ar garīgas attīstības traucējumiem.

Filma janvārī tiks rādīta vēl kādā īpašā seansā skolotājiem no visas Latvijas. Projekta autori cer, ka tas mudinās skolotājus vairāk ar saviem skolēniem runāt par dažādību sabiedrībā un aicināt cilvēkus ar garīgās attīstības traucējumiem uz savām skolām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti