Cik cilvēkiem jāpiedalās Covid-19 vakcīnu pētījumos, lai būtu pietiekami daudz datu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vakcīnu zāļu aprakstos gan par cilvēkiem ar imūnās sistēmas traucējumiem, gan par citām cilvēku grupām ir teikts, ka trūkst datu, lai zinātu, vai vakcinēšanās šīm grupām ir efektīva un droša. Kāpēc tā, to skaidro Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska. 

Cik cilvēkiem jāpiedalās Covid-19 vakcīnu pētījumos, lai būtu pietiekami daudz datu?
00:00 / 02:17
Lejuplādēt

Latvijas Radio klausītājs jautā: Kā tas vispār var būt, ka ir kādas cilvēku grupas, kuras nav iekļautas pētījumos, vai vakcīnu zāļu aprakstos ir teikts, ka datu ir par maz, lai spriestu par mijiedarbību vai efektivitāti? Cik lielai tai konkrētajai cilvēku grupai pētījumā ir jābūt, lai varētu teikt, ka datu pietiek?

Elita Poplavska: Tas ir atkarīgs no tā, kāds ir mērķis. Varbūt reizēm ir nepieciešams veikt atsevišķu pētījumu kaut kādās pacientu grupās un tad atsevišķi rēķina arī to skaitu. Bet, ja mēs gribam apakšgrupu analīzi veikt un gribam, lai mums ir iespēja statistiski precīzi aprēķināt rezultātu, tad līdz 25% – tik cilvēku ir jāiekļauj. 25% no tiem, kuri ir iekļauti pētījumā.

Tātad tas “sample size” jeb tas izlases lieluma aprēķins, – tajā tiek ņemts vērā, kāda ir izvirzītā hipotēze, cik lielu efektu mēs sagaidām, kādas kļūdas robežas mēs gribam šim rādītājam, un tad rēķina, cik lielam cilvēku skaitam ir jābūt pētījumā, lai mēs varētu precīzi izvērtēt šo hipotēzi. Un tad attiecīgi šie 25% ir no šī [cilvēku] skaita.

Ja mums pētījumā ir 44 000 pacientu, piemēram, tagad pēdējā – vakcīnas "Janssen" [pētījumā] bija, tad skaidrs, ka mēs nevaram nodrošināt, [ka ir iekļautas] tādas lielas apakšgrupas pa 25% arī. Vakcīnu pētījumos bija svarīgi, ka tur ir iekļautas tās galvenās grupas, kuras būs primārās, kuras vakcinēsim – lai saprastu, vai viņiem vakcīna strādā un vai nav papildu drošuma riski. Tās bija biežākās hroniskās saslimšanas, tie bija arī pacienti, kuri varētu būt jau izslimojuši [Covid-19], tie varētu būt gados vecāki cilvēki. Un tās [grupas] pārsvarā visur arī tika iekļautas. Ja viņu nebija pietiekami, tad tie pētījumi turpinās un tie dati būs.

Ja mums nav datu vai to nebija pietiekami, tad eksperti vērtē, pirmkārt, vai no citiem līdzīgiem pētījumiem, līdzīgiem produktiem, līdzīgām vakcīnām mums ir kaut kādi apliecinājumi, ka tur [vakcīnām] varētu būt kaut kas atšķirīgs vai ne, un tad tās rekomendācijas [no] tā arī izriet, ko mēs varētu sagaidīt dažādās grupās.
 

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti