Panorāma

Diskutē par sabiedrisko mediju nākotni

Panorāma

Panorāma

No veikalu plauktiem pazudīs cigaretes

Cigaretes veikalos būs «jāpaslēpj» no 2020.gada oktobra

No 2020.gada rudens veikalu plauktos vairs nebūs redzamas cigaretes – mazumtirdzniecības vietās būs liegts tabakas izstrādājumus izlikt pircēju apskatei. Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja ieceri tirgot cigaretes veikalos tikai pēc cenu lapām.

Cigaretes veikalos būs «jāpaslēpj» no 2020.gada oktobraAnnija Petrova

  Lai gan Saeimā ideju ierobežot tabakas pieejamību atbalstīja vienbalsīgi, tā izsauca plašas debates. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumus varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas. Jaunā norma neattieksies uz beznodokļu tirdzniecības veikaliem, starptautiskajos reisos iesaistītajiem kuģiem, kā arī specializētajiem smēķēšanas produktu veikaliem, kas atrodas konstruktīvi nodalītās telpās un aprīkoti ar atsevišķu ieeju, kuros preces un preču zīmes ārpus šīs tirdzniecības vietas nav redzamas.

  Pirms grozījumu pieņemšanas plašākas debates izvērtās par izmaiņu ietekmi uz “mazajiem lauku veikaliem”, kuru skaits grozījumu dēļ sarukšot. Tostarp labklājības ministre, deputāte Ramona Petraviča (“KPV LV”), paužot, ka, no vienas puses, jārūpējas par cilvēku veselību, bet, no otras puses, svarīgi, lai nebūtu pārlieku apgrūtinājums uzņēmējiem.

  Deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) arī mudināja paredzēt “samērīgu laiku”, lai uzņēmumi varētu iekrāt naudu tirdzniecības vietu sakārtošanai atbilstoši jaunajām prasībām. Taču tas netika atbalstīts.

  Nacionālās apvienības deputāts Aleksandrs Kiršteins uzsvēra, ka likumprojekts paredz ierobežot virkni lauku veikalu un mazo tirdzniecības vietu: „Bet atļauj lielajos tirdzniecības centros to darīt. Lielajos tirdzniecības centros varēs, jo 9. panta 6. daļa paredz, ka tabakas izstrādājumi nav jāaizklāj un pēc tam jāuzrāda cenu lapas, bet lielajos centros būs atļauts, ja ir atsevišķa telpa ar ieeju. Tātad pārsvarā jau tas ir izdarīts zem dažādiem nosaukumiem, vai nu tur tabakas nami vai vēl kaut kā. Tagad pamatojums ir it kā ļoti godīgs.”

  Kiršteinam oponēja “Attīstībai/ Par” deputāts Ilmārs Dūrītis. Izmaiņas esot paredzētas, lai samazinātu smēķēšanu Latvijas iedzīvotāju vidū: „Nav tiesa, ka šeit ir kāds lielveikalu lobijs, jo faktiski šie noteikumi attiecas vienādi uz visām mazumtirdzniecības vietām. Proti, nevarēs būt sākot no 2020. gada 1. oktobra šie smēķēšanas produkti, cigaretes, elektroniskās cigaretes un dažādas uzpildes ierīces redzamās vietās. Bet veikalā būs jābūt nodrošinātam šo preču sarakstam un cenām.” Dūrītis arī skaidroja, ka ir arī izņēmumi:

  Tāpat Kiršteinam nepiekrita arī opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības deputāte Anda Čakša, uzsverot vajadzību pēc izmaiņām un norādot uz datiem par jauniešu vecumu, kādā sāk smēķēt: „Jūs neticēsiet, ar kādu prieku tiek sagaidīti dati, ka nu tie vairs nav 12 gadi, ka tie ir 12,5 gadi. Kā jums liekas, kāpēc tas tā notiek? (..) Tas tiešām nav par veciem smēķētājiem, par tiem, kas smēķē jau daudzus gadus un viņi no tā, ka cigaretes ir aizklātas, nepārtrauks smēķēt. Bet bērni, kuriem vēl ir izvēle, neuzsāk smēķēt.”

  Kiršteins arī pauda, ka grozījumu dēļ pieaugs cigarešu kontrabanda. Taču citi deputāti uzsvēra smēķēšanas izraisītās problēmas ar veselību. Savukārt deputāts Armands Krauze (Zaļo un Zemnieku savienība) rosināja “sākt pašiem ar sevi” un aizliegt smēķētavas Saeimā, kas izraisīja deputātu aplausus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti