Panorāma

Pieaug algas, uzkrāj un tērē vairāk

Panorāma

Pārbaudot 58 būvlaukumus, 48 atklāti pārkāpumi

Cietušie glābēji gadu pēc traģēdijas

Cietušie glābēji gadu pēc Zolitūdes traģēdijas: Ja vajadzētu, nedomājot atkal dotos iekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Zolitūdes traģēdija aiznesa trīs ugunsdzēsēju dzīvības un vēl 12 guva traumas, trīs glābēji kļuva par invalīdiem. Divi vairs nespēj strādāt profesijā, par kuru bija sapņots jau bērnībā. "Ja vajadzētu, nedomājot atkal dotos iekšā sagruvušajā ēkā, jo tas ir mūsu darbs," tā saka glābēji, kuri daudziem tik liktenīgajā 2013.gada 21.novembrī guva smagas traumas.

Gruveši viņu neapbēra tik pamatīgi kā citus kolēģus. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Rīgas reģiona astotās daļas komandieris Uģis Vējš pats izkļuva no drupām. Taču krītošie paneļi trāpīja kājai un pārcirta muskuļus.

"Sitiens bija jūtams, bet adrenalīns un tas viss, ko redzi rinķī, tas izslēdz jebkuras sāpes. Tas izslēdz jebkādas domas, ka jāiet pie mediķiem, lai tevi ved kaut kur projām. Doma viena - jāpabeidz darbs pēc iespējas ātrāk," saka Uģis Vējš.

Traumu konstatēja novēloti, jo, izlīdis no drupām, Uģis Vējš turpināja strādāt vēl 16 stundas.

"Kad nākošajā dienā sākās spēku izsīkums, enerģijas vairs nebija, tad jutu, ka sākas asākas sāpēs, bet arī neaizdomājos, ka varētu būt kaut kas nopietns. Kad aizbraucu mājās, kad noģērbos, ieraudzīju. Tad braucu uz slimnīcu," atminas Uģis Vējš.

Uģis Vējš darbā atgriezās pēc trim mēnešiem. Medicīniskā komisija konstatēja vidēji smagus miesas bojājumus. Bija divi rehabilitācijas kursi, izmaksāta kompensācija par nelaimes gadījumu darba vietā.

"Uz laika maiņām var just, ka ir sāpes, bet visā visumā nesūdzos. Iet uz darbu bija pat prieks. Biju noilgojies pēc tā. Gribas to asumu, to ikdienu. Tas ir adrenalīns. Tas ir domāts man. Kas ir ar iekšējām emocijām? Protams, šad tad aizdomājos. Masu medijos var redzēt atspoguļojumu, tas mazliet nomāc. Bet es uzskatu, ka tam visam ir veiksmīgi tikts pāri," teic Uģis Vējš.

Rolandam Kreicmanim uzkrita vesela paneļu konstrukcija. Viņam traumēti un operēti seši mugurkaula skriemeļi. Viņš bija glābējs ūdenslīdējs, tagad - otrās grupas invalīds.

"Mašīnā braucot sāp mugura, no veikala maisiņus nevar panest," raidījumā "1:1" stāstīja bijušais ugunsdzēsējs Rolands Kreicmanis.

Dienests piedāvājis citu, tehnisku darbu, taču viņš atteicās. Gan veselības stāvokļa dēļ, gan tādēļ, ka arī psiholoģiski grūti atgriezties, tāpēc aizgājis no dienesta. Saņēmis kompensāciju par nelaimes gadījumu darbā. Vienreizējo invaliditātes pabalstu - 35 000 eiro - Rolands Kreicmanis pagaidām nevar pieprasīt, jo to izmaksā, ja invaliditātes grupa pieškirta vismaz uz gadu, bet Rolandam Kreicmanim tā noteikta uz pusgadu, un nav zināms, vai pagarinās.

"Dzīvoju no ikmēneša pabalsta - 625 eiro. Tas ir vairāk nekā kādreizējā alga - 500 eiro," intervijā atklāja bijušais ugunsdzēsējs Rolands Kreicmanis.

Invaliditāte piešķirta trim Zolitūdes tragēdijas seku likvidētājiem. Dienestu pametuši divi cietušie glābēji. Divi ugunsdzēsēji pārcelti augstākos amatos, kur nav tik liela slodze. Šobrīd tiek meklēts risinājums par jaunu darbu vēl vienam glābējam ar invaliditāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti