Panorāma

Sāk visu iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19

Panorāma

Rītdien strādās 13 vakcinācijas centri visā Latvijā

Cietumos Satversmes tiesas spriedumu izpildīt nespēs

Cietumos Satversmes tiesas lēmumu par diskriminācijas novēršanu izpildīt nav iespējams

Maijā stājas spēkā Satversmes tiesas spriedums, kas liek novērst diskrimināciju ieslodzīto vīriešu un sieviešu vidū. Proti, līdz šim sievietes, kuras notiesātas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu, sodu izcieta daļēji slēgta tipa cietumā, kamēr vīrieši – slēgta tipa. Šī atšķirība ietekmē gan tikšanos un zvanu biežumu, gan iespēju izmantot telefonu vai īslaicīgi pamest cietumu, dodoties, piemēram, uz bērēm. Tiesa diskriminācijas novēršanai deva arī laiku – pusotru gadu. Taču Ieslodzījuma vietu pārvaldē atzīst, ka šo spriedumu izpildīt nav reāli, kamēr netiks uzcelts jaunais cietums.

Cietumnieku diskrimināciju pēc dzimuma ievēroja pasniedzējs Ansis Ataols Bērziņš. Viņu tiesāja par dalību 2009. gada 13. janvāra grautiņos Vecrīgā, un viņš nokļuva cietumā, kad studiju dēļ Čehijā neieradās Probācijas dienestā. Nosacītais sods tika aizstāts ar reālu brīvības atņemšanu. Tagad Bērziņa sodāmība dzēsta, jo Valsts prezidents viņu apžēloja.

Taču, Bērziņaprāt, nekāda žēlastība nepienākas tam, ka par vienu un to pašu noziegumu notiesāti vīrieši sodu izcieš cita režīma cietumā nekā sievietes.

"Sievietes ir daļēji slēgta tipa, vīrieši slēgtajā. Un no tā ir atkarīgas tik daudzas lietas. Gan tikšanās ar radiem, gan zvanīšana, cik bieži. Gan cik drīz var tikt uz atklāta tipa, kur var būt savs telefons, savs skaitļotājs, es uzrakstīju satversmes sūdzību," norādīja Bērziņš.

Satversmes tiesa lēma, ka tā ir diskriminācija un 1. maijs ir datums, kad šī diskriminācija jānovērš. Zinot, cik sarežģīti tas ir pie esošās cietumu infrastruktūras, tiesa savulaik valstij deva arī laiku – pusotru gadu, lai veiktu izmaiņas.

"Tas nozīmē, ka visi vīrieši, kuri notiesāti par smaga vai sevišķi smaga nozieguma veikšanu un viņiem visiem pienākas pakāpe augstāk. Pāreja uz daļēji slēgta tipa cietumu," norādīja Bērziņš. Tas skar vismaz 500 cilvēku no 4000 ieslodzītajiem.

Taču jau tagad ir pilnīgi skaidrs, ka šis Satversmes tiesas spriedums izpildīts netiks.

"Tas paliek neiespējami tīri fiziski vecajā cietuma infrastruktūrā [..]. Mums nepietiek cilvēku resursu, lai varētu to īstenot," sacīja Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Satikšanās telpu ir tik, cik ir. Bez jauna cietuma režīma maiņu īstenot nav iespējams.

"Mēs nevaram vairs izbūvēt papildu telpas, vienkārši ēka to neļauj. Diemžēl esam situācijā, kad jaunā cietuma neesamība, kas ir ilgstoši problemātisks jautājums, ir akūti nepieciešams, lai īstenotu šo spriedumu," pauda Spure.

Daļa grozījumu ir veikti. Piemēram, jebkuram ir tiesības saņemt neierobežotu summu, lai iepirktos veikalā.

Tāpat katram ir tiesības atvadīties no miruša tuvinieka cietuma teritorijā, ja to iespējams noorganizēt. Taču režīma maiņa būs iespējama tikai tad, kad beidzot uzcels jauno cietumu, kura būvniecība jau vairākkārt pārlikta un atlikta. Tikmēr vairāki ieslodzītie jau pieprasījuši režīma maiņu un Ieslodzījuma vietu pārvalde saņēmusi pirmās sūdzības par Satversmes tiesas sprieduma nepildīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt