Dienas ziņas

Saleniekos daudzas mājas joprojām applūdušas

Dienas ziņas

Grobiņas novadā pabeigta divu kapsētu digitalizācija

Narkotiskās vielas un neatļautie priekšmeti cietumos nonāk

Cietumos nonāk narkotiskās vielas un neatļautie priekšmeti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ieslodzījuma vietu pārvalde Saeimas komisiju šomēnes informēja, ka pēdējā laikā cietumniekiem aizliegtie priekšmeti - mobilie telefoni un narkotikas - tiek piegādātas ar paštaisītiem mīnmetējiem, profesionālajiem lokiem un radiovadāmiem helikopteriem. Turklāt iestādēm trūkst darbinieku, bet kontroles pasākumiem – modernizācijas. Tiek konstatēta arī cietumsargu korumpētība. Lai cīnītos ar problēmām, Ieslodzījuma vietu pārvalde sadarbojas ar Valsts policiju.

Vienā no ieslodzījuma vietām - Daugavpils cietumā - šā gada desmit mēnešos uzraugi konstatējuši līdz 100 mēģinājumiem nelegālā veidā ieslodzījuma vietā nogādāt mobilos telefonus, šļirces un narkotiskās vielas.

Pats izteiksmīgākais cietums Latvijā, kurā uzskatāmi var saskatīt galvenos cietuma drošības elementus - žogus, apsardzes torņus, drošības grāvjus ar ūdeni, cietuma korpusus, ražošanas zonu, cietuma kontrolpunktu, ir Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļa.

Lai gan cietuma uzraugi stingri pārskata visus iespējamos riska ceļus, pa kuriem ieslodzījuma vietās iekļūst neatļautie priekšmeti - mobilie telefoni, šļirces un narkotiskās vielas, ieslodzīto izdoma ir neizmērojama. Citreiz to pienes apmeklētāji, citreiz mēģina iemest ar arbaletiem, narkotikas piestiprinot pie bultām.

Daugavpils cietuma inspektors Andris Greiža stāsta, ka darbošanās notiek diennakts tumšajā laikā, un kaut arī „pildām savas funkcijas, cenšamies novērst līdz minimumam, viņi vienalga atrod iespēju iedabūt.”

Vairāk nekā 50% ieslodzīto ir narkotiku lietotāji, kuri būtu jāārstē. Taču šobrīd nav iespējas nodrošināt nepieciešamās ārstēšanas programmas.  Kā liecina statistika, ik gadu cietumos tiek izņemts vairāk nekā kilograms tīrās narkotiskās vielas.

Arī cietumsargi tiek aizturēti dažādu aizliegtu priekšmetu un vielu nodošanas laikā. Tāpēc jaunu darbinieku piesaistīšanas kārtība būtu vēl jāuzlabo, secina Andris Greiža. Lai celtu cietumsargu kvalifikāciju, ik gadu desmitiem uzraugu iziet speciālās apmācības Rīgā.

„Tikai pirmā pusgada laikā reģistrēti 25 tādi gadījumi, par šiem pārkāpumiem ir uzsākti administratīvie un kriminālprocesi. Vienā no pēdējiem gadījumiem, kad persona mēģināja sūtījumā nodot narkotiskās vielas, tās bija iešūtas sporta apavos,” stāsta Valsts policijas Prevencijas nodaļas inspektore Anastasija Laizāne.

Lai arī Latvijas cietumos ieslodzīto skaits ir būtiski samazinājies, tomēr Latvija arvien ir viena no līderēm Eiropā, rēķinot ieslodzīto skaitu uz 100 000 iedzīvotājiem. Diemžēl cietums koncentrē lielāko narkotiku lietotāju skaitu un, lai mazinātu narkotisko vielu iekļūšanu cietumos, ir nepieciešams papildus finansējums.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti