«Četras istabas»: Skolas savu prestižu mēdz veidot atbrīvojoties no nevēlamiem bērniem

Latvijā ir apmēram 200 skolas, kurās nav neviena nesekmīga skolēna. Bet ir arī tādas mācību iestādes, kurās trešā daļa no skolēniem ir nesekmīgi un paliek uz otru gadu.

Šādi dati rada izbrīnu Izglītības kvalitātes valsts dienestam, kas pērn apņēmās veikt pētījumu, lai noskaidrotu, kā tā var būt. Kamēr pētījums vēl top, “Četrās istabās” vērsās kāda mamma, kuru māc aizdomas, ka dažas skolas savu prestižu, iespējams, veido atbrīvojoties no nevēlamiem skolēniem.

Mamma, kas vēlējās palikt anonīma, stāsta, ka rudenī viņas dēls sācis mācības Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas 10.klasē. Jaunietim nepadevās matemātika, skola deva pusotru mēnesi laiku, lai atzīmi izlabotu. Vecāki nolīga privātskolotāju un sekmes uzlabojās.

Tāpēc liels bija vecāku pārsteigums, kad dēls februāra beigās paziņoja - skola viņam dod divas iespējas - vai nu nākamajā dienā izņemt dokumentus pats, vai arī viņu atskaitīs. Nobijies no draudiem, puisis lūdzis vecākus viņu no skolas izņemt. Vecāki neizpratnē - kā mācību gada un semestra vidū tā vienkārši var atskaitīt audzēkni par vienu nesekmīgu atzīmi?

Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas vadība komentēt šo situāciju atteicās. Bet Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Maksims Platonovs skaidro, ka izglītības iestādēs ir iekšējās kārtības noteikumi un kādi ir sodi par to neievērošanu.

Lielākoties pēc pieredzes tie ir aizrādījumi, brīdinājumi, galējais rīkojums par atskaitīšanu, taču pirms tam skolai jācenšas darīt viss tas, lai līdz tam nenonāktu. Vai šajā gadījumā skola ir darījusi visu? Pēc papīriem skaitās, ka vecāki paši izņēmuši dēlu no skolas, bet faktiski – viņi bija spiesti to darīt, jo skaidrs, ka skolas rīcībā ir savas sviras, kā nevēlamiem audzēkņiem padarīt dzīvi sarežģītu.

IKVD pārstāvis atzīst, ka šad tad parādās tiešā šāda vieda sūdzības – ka vecākus piespiež uz šādu rīcību, taču pierādīt esot grūti. Ieteikums – labprātīgi dokumentus neizņemt, ļaut, lai skola atskaita. Ja skola audzēkni atskaita, tā uzņemams zināmu risku – šo lēmumu var apstrīdēt pašvaldībā un pašvaldība vērtē vai atskaitīšana bija pamatoti tiesiska.

Skola katru gadu raksta atskaites, kurās norāda - cik ir atskaitītie. Jānorāda arī kāds bijis atskaitīšanas iemesls un izglītības iestādei, protams, izdevīgāk ir panākt, ka nevēlamie audzēkņi dokumentus izņem paši. Gan dokumenti kārtībā, gan prestižs saglabāts - mums nav nesekmīgo! Puisis, kuru faktiski piespieda aiziet no Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, veiksmīgi iekārtojās citā mācību iestādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti