Četras aptiekas sāks pieņemt e-receptes

Lai pārbaudītu, kā darbojas zāļu izsniegšana pacientiem bez līdz šim ierastās papīra receptes, četras aptiekas – trīs Rīgā un viena Liepājā – sāks pieņemt arī e-receptes. Farmaceiti e-veselības ieviešanu gaida ar atvieglojumu, jo tas mazinās recepšu kalnus un ietaupīs laiku, burtojot ārsta rokrakstu.

Joki par nesalasāmo ārstu rokrakstu farmaceitiem nešķiet smieklīgi. Tā ir viņu ikdiena. Līdz ar e-receptēm aptiekāriem būs jātērē mazāk laika, lai salasītu mediķu rokrakstu un nepieciešamības gadījumā sazvanītu recepšu rakstītājus, stāsta “Benu aptiekas” Farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna.

Likums liek parasto recepti glabāt gadu, īpašo – trīs gadus. Tie ir tādi papīru kalni, ka “Benu aptieka” recepšu glabāšanu pērk kā ārpakalpojumu, pašiem nav tāda angāra. Turpmāk pietiks ar identifikācijas karti. Bez papīra gan pilnībā neiztikt, jo tādu varēs izmantot, ja pacients nevarēs uzrādīt personas apliecinošu dokumentu aptiekā.

Arī katrs farmaceits sistēmai piekļūs tikai savā aptiekā un tikai darba laikā.

Farmaceitu palīgi e-recepti lietot nedrīkstēs.

Kā lielāko sistēmas plusu aptiekāri min to, ka varēs datorā redzēt, vai dažādi speciālisti vienam pacientam nav izrakstījuši zāles, ko lietot vienlaikus ir bīstami. “Tas noteikti uzlabos farmaceitiskās aprūpes kvalitāti un uzraudzību,” saka Vīksna.

Bet ģimenes ārsti pieprasa tikšanos ar ministrijas pārstāvjiem, lai veiktu grozījumus Ministru kabineta noteikumos par e-veselību. Viņus uztrauc gan sistēmas darbības ātrums, gan pacientu datu drošība. Kamēr neveiks izmaiņas, liela daļa ģimenes ārstu līgumu par e-veselību neparakstīs. Arī aptiekās pagaidām e-receptes nav saņemtas.

Interesanti, ka četras aptiekas izvēlētas tajās vietās, kur apkaimē atrodas ārstu prakses, kas jau noslēgušas līgumus ar Nacionālo veselības dienestu par e-veselības ieviešanu. 

Ziņots, ka iepriekš bija plānots  receptes no 1.decembra iekļaut vienotajā sistēmā e-veselība, taču nu veselības ministre Anda Čakša piekrita - receptes vēl nebūs obligāti jāraksta elektroniski.

E-veselībai Latvija gatavojas jau gadiem. Valdība par to vienojās pirms aptuveni desmit gadiem, un tā top jau aptuveni septiņus gadus. Projektu vajājušas dažādas problēmas, gan iepirkumu pārsūdzības, gan vēlāk tehniskas ķibeles.

Sistēmas lielais publiskais uznāciens plānots 1.decembrī, kad valsts pilnībā iecerējusi pāriet no papīra darbnespējas lapām uz elektroniskajām. Tāpat bija iecerēts, ka sistēmā arī ārstiem būs jāievada elektroniskās jeb e-receptes. Tāpēc līdz 1.novembrim VM cerēja ar ārstiem noslēgt līgumus par e-veselības lietošanu, taču iepriekš bija skaidrs, ka tas neizdosies ģimenes ārstu iebilžu dēļ. 

Ģimenes ārsti raizējās, ka recepšu izrakstīšana elektroniskā formā prasīs pārāk daudz laika.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti