Panorāma

Aigars Kalvītis kļuvis par jauno LHF prezidentu

Panorāma

Latvijas Tautas frontei – 28

Cesvainē sola izstrādāt reaģēšanas kārtību

Cesvainē pēc LTV sižeta par piekauto grūtnieci aizvainojums un solījumi būt aktīvākiem

Cesvaines novada pašvaldība pēc LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" sižeta sola izstrādāt kārtību, kā atbildīgie dienesti reaģē uz anonīmiem zvaniem par grūtībās nonākušu cilvēku. Žurnālistu eksperimenta laikā raidījuma veidotāji pārliecinājās, ka acīmredzami piekauta grūtniece ir daudzu vietējo iedzīvotāju sarunu temats, bet atbildīgo dienestu pārbaudi un palīdzību tā arī nesagaida.

Kārtējā raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" provokācija, kas saniknoja Cesvaini un Vaiņodi. Tā var nosaukt šīs vasaras eksperimentu ar slēpto kameru. Nedēļu abās pilsētās mita meitene, kas acīm redzami drīz dzemdēs mazuli. Svešiniece, ar lieliem zilumiem uz rokas un nobrāztu vaigu.

Taču arī pašu žurnālistu zvans uz sociālo dienestu nemainīja meitenes ikdienu – ne policija, ne pašvaldības dienestu pārstāvji viņu neapmeklēja, lai tieši pavaicātu – kas noticis? Kurš sita? Kāpēc esi šeit? Kā tev palīdzēt?

Šobrīd Cesvainē vairs ne visi ir gatavi runāt ar medijiem, jo ir aizvainojums. Tomēr tur dzīvojošie arī izdara secinājumus par notikušo, un dažs arī par savu rīcību. "Ja cilvēkam ir slikti, tad jau nesaka," saka vietējā drēbju veikaliņa pārdevēja Laila. Tur viltus grūtniece bija ieradusies un vaicājusi par zīdaiņa drēbītēm. "Bet viņa neizskatījās slikti!" norāda Laila.

Savukārt farmaceite Dace Leimane saka, ka kolēģe jau ir vēlējusies pajautāt, vai viltus grūtniecei nav kādas problēmas.

Nākamreiz gan kautrība tiks mesta pie malas. „Nedrīkst būt vienaldzīgi!”

Sētniece Ināra gan, raksturojot sabiedrību, nosaka, ka "pie mums neviens nevienam neko nejautās". "Visādi cilvēki jau staigā. (..) Ar zilumiem šad tad trāpās," piebilda vietējā uzņēmuma darbinieks Jānis.

Tikmēr Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats turpina aizstāvēt vietējā sociālā dienesta darbu.

Viņš uzskata, ka savā ziņā reaģēts tika. Proti, sociālais dienests noskaidroja, ka viņa dzīvo drošā vidē – vietējā internātskolā. Taču atzīst, ka nekādas oficiāli dokumentētas kārtības, kā reaģēt uz šādu anonīmu ziņojumu, Cesvainē nav. Šī situācija ir jāmaina. "Esam jau pārrunājuši. Sociālā dienesta vadītājai vispār pēc tam slikti palika. Sauca ātros," klāsta Špats.

Raidījuma vadītājs Guntis Bojārs secina, ka sabiedrības kūtrums viņu nav pārsteidzis.

Taču atbildīgajiem dienestiem noteikti ir jāliek pie malas kautrība un šādās situācijās jākļūst pietiekami uzbāzīgiem.

"Šādos gadījumos sabiedrības interešu vārdā dienestiem ir jājaucas šo cilvēku privātajās dzīvēs, jānoskaidro, kas viņus sit, kāpēc sit, ir jābūt klāt, jāiet iekšā [mājā], it sevišķi, ja meitenei vēderā ir maziņš bērniņš," saka Bojārs.

Pirmdien raidījums eksperimentu atkārtos Norvēģijā. Arī tur mūsu viltus piekautā grūtniece ar slēpto kameru somā redzēja ieinteresētus vietējo skatienus, taču nesaņēma jautājumu – kā palīdzēt. Bet tas, kas notika brīdī, kad viņu nejauši pamanīja vietējā policiste – gan būs piemērs ikvienam, kura amata apraksts paredz reaģēt uz acīm redzami notikušu vardarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti