Dienas ziņas

Latvijā turpinās akcija «Lapsu tūre»

Dienas ziņas

Saeima sāk izskatīt nākamā gada budžetu

Cēsu klīnika testējusi mediķu algu jauno sistēmu

Cēsu klīnika testē mediķu algu jauno sistēmu

Kas notiks ar mediķu algām nākamgad un kas pēc vēl septiņiem gadiem? Trīs mēnešus Cēsu klīnikā un divās Latvijas vadošajās universitātes slimnīcās testēta mediķu atalgojuma jaunā sistēma. Daļa projektā iesaistīto to atbalsta, daļa saka – tas viss vēl ir pārāk "zaļš". Projektu pakāpeniski plānots ieviest septiņu gadu ilgā posmā.

Darbinieku zemā atalgojuma dēļ medicīnas nozarē jau ilgstoši trūkst strādājošo. Mediķi labāku algu meklējumos dodas strādāt uz ārvalstīm vai apvieno darba vietas. Tāpēc Veselības ministrija (VM) šogad sāka darbu pie mediķu atalgojuma  jauna modeļa izstrādes. Tā testēšanā trīs mēnešus iesaistījās Cēsu klīnika. Iestādes vadītājas Ingūna Liepa atzina – šis modelis vēl ir ļoti attīstāms.

"Pamatā orientēts uz slimnīcām, maza sadaļa, kas saistīta ar ambulatoro un privāto medicīnu. Noteikti tāls ceļš ejams, lai apmierinātu lielāko daļu ārstniecības personāla," sacīja Liepa.

Tikmēr Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs uzsvēra – pozitīvi, ka nākamā gada budžetā ir rasti 183 miljoni mediķu algām.

Tomēr, ieviešot jauno atalgojuma modeli septiņu gadu periodā, tas vairs nebūšot konkurētspējīgs.

"3000 eiro algas modelis pēc septiņiem gadiem, zinot, cik dotajā brīdī pelna ārsti. Vidēji dotajā brīdī ir 2000 eiro, kaut kas drusku vairāk, tad tie 3000 eiro pēc septiņiem gadiem, protams, nebūs konkurētspējīgs. Tas jau tagad nav. Lai, piemēram, piesaistītu ārstus, slimnīcu vadītāji domā, kā viņiem samaksāt," klāstīja Kalējs.

Kalēja paustajam oponēja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!"). Viņa skaidroja: jaunais atalgojuma modelis būs piesaistīts vidējai algai tautsaimniecībā, tomēr arī politiķe pieļauj, ka modeli pie būtiskām pārmaiņām valsts ekonomikā varētu  mainīt.

"Mēs strādājam ar to informāciju, kas ir šobrīd, modelējot ar kaut kādu nākotnes redzējumu, ja būs grandiozas izmaiņas, tad jāpārstrādā," teica ministre.

Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina jauno atalgojuma sistēmu kopumā vērtēja pozitīvi.

Viņasprāt, tā būs godīga un elastīga, taču māsām jaunā atalgojuma sistēma jāievieš krietni īsākā laikā posmā nekā septiņos gados.

"Mums ir nepieciešams pacientu skaits uz vienu māsu. Mums ir nepieciešams zināt kompetences vai prasmes, kas vienai māsai ir jāizdara konkrētā periodā 8, 12 vai 16 stundās. Kad mums ir šie divi kritēriji, tad mēs varam skaidri un gaiši pateikt, kāda apjoma un no kādām prasmēm veidojas mūsu atalgojums," skaidroja Ortveina.

Plānots, ka atsevišķus jaunā mediķu atalgojuma pamatprincipus sāks piemērot jau nākamajā gadā. Pamatā tā virzīta uz to, lai algu celtu tajās medicīnas nozarēs, kur visvairāk šobrīd trūkst speciālistu. Iecerēts, ka medicīnas māsas alga laikā līdz 2027. gadam varētu sasniegt nepilnus 2000 eiro, savukārt sertificēta ārsta alga būtu virs 3000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt