Dienas ziņas

Izcelts zem Subates baznīcas paslēptais zvans

Dienas ziņas

Līvānu novadu pašvaldību reforma neskar

Cēsu baznīcas jumta kupolā atrasts vēstījums

Cēsu baznīcas atjaunotajā kupolā ievietos vēstījumu nākamajām paaudzēm

No Cēsu Sv. Jāņa baznīcas torņa smailes nocelts krusts un kupols, kur atrasta kapsula ar vēstījumu no pagātnes. Lai gan kapsulu skārušas lodes, tajā atrastie papīra ruļļi pārsteidzoši labi saglabājušies. Baznīcas draudze jau plāno kādu vēstījumu ievietot kupolā, kas torņa smailē pēc restaurācijas atgriezīsies šovasar.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas torni šobrīd ieskauj sastatnes. No tā kores noceltais kupols un krusts jau nodoti restaurācijai un apzeltīšanai. Savukārt laika kapsula ar vēstījumu, kas vairāk nekā 150 gadus glabājies kupola balstā, nodota vēsturnieku rokās.

"Pārteigums, ka viss ir lieliski saglabājies un ka toreiz ir bijuši lieliski meistari gan rokrakstos, gan saistībā ar papīru, gan arī ar metālu," sacīja mācītājs Didzis Kreicbergs.

Laika kapsulas atvēršana ilgusi vairāk nekā trīs stundas, jo 1864. gadā tā bijusi pamatīgi aizvalcēta. Tajā atradās ar vairākiem vaska zīmogiem aizzīmogots tīstoklis, kurā iesaiņoti divi papīra ruļļi, viens no tiem parakstīts 1853. gadā, kad baznīcas tornis uzcelts, savukārt otrs 1864. gadā. Pašu kapsulu un arī tās saturu skāruši kara laika ložu šāviņi.

"1853. gada vēstījums parāda to, kāds ir bijis ceļš uz torņa celtniecību, sākumdaļā ieskicē, kāpēc ir bijis nepieciešams, jo 18. gadsimta vidū ugunsgrēkā gāja bojā vecgotu stilā celtais baznīcas tornis," skaidroja Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš.

Savukārt vienā no sānu kupoliem atrasts uz koka rakstīts vēstījums, kuru tur ievietojis Haralds Sīmanis, kurš pagājušā gadsimta beigās atjaunojis baznīcas jumtu.

Plānots, ka pēc restaurācijas apzeltītie elementi tornī atgriezīsies vēl šovasar. Baznīcas draudze jau sākusi plānot, kādu vēstījumu par mūsdienu Cēsīm ievietot torņa spices kupolā.

"Lai pēc gadiem simt, kad to vērs vaļā, lai būtu priekšstats, kā mēs dzīvojām šajā laikā, kādi mums bija notikumi, kādi cilvēki," teica Cēsu Sv. Jāņa draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīksne.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas fasādes atjaunošanas darbi turpināsies līdz šī gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti