Dienas ziņas

Pedagogu atalgojuma modeli Latgales skolas aprobēt nesteidz

Dienas ziņas

1188 atzīmē 18 gadu jubileju

Cēsīs sākta viduslaiku pils restaurācija

Cēsīs sāk viduslaiku pils restaurāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cēsu viduslaiku pils komplekss ir vienīgais Latvijā, kas līdz mūsdienām saglabājies tik ievērojamā apjomā. Taču, lai to saglabātu nākamajām paaudzēm, nepieciešama seno mūru konservācija. Patlaban ir izdevies rast finansējumu pils rietumu torņa restaurācijai. Darbi sāksies jau šoruden un ilgs līdz nākamā gada beigām.

Lai saglabātu Cēsu viduslaiku pils kultūrvēsturisko vērtību, Rietumu torņa konservācijas darbus plānots veikt ar materiāliem, kas mūra celtņu būvniecībā izmantoti daudzus gadsimtus atpakaļ. Tādēļ, pirms darbi sākās, aizvadītas restauratoru apmācības.

Cik liela pietāte ir jāvelta tam, lai mūsu iejaukšanās nebūtu redzama tā, kā notiek tikko vēl nesenos Latvijas objektos, kur būvfirmas atbrauc un uzceļ sastatnes un ar cementu aizsmērē šuves, tā ka ir kauns un neērti,” saka Cēsu viduslaiku pils kurators Gundars Kalniņš.

Pils rietumu torņa konservācijā piedalīsies liela daļa jauno restauratoru. Viņu uzdevums būs nostiprināt mūra ārsienas, kā arī restaurēt vērtīgāko torņa daļu – 16. gadsimta Mestra zāli. „Projekta ietvaros tiks viss tornis nostiprināts, atvērta otra eja, būs iespēja pa vienām kāpnēm kāpt augšā, pa otrām lejā. Tas mums ļaus Mestra zālē rīkot kādus īpašus kultūras piedāvājumus,” norāda Cēsu kultūras un tūrisma centra direktora vietniece Ilona Asare.

Projekta ietvaros jau šoruden tiks nomainīts pirms simts gadiem izbūvētais torņa jumts, skaidu segumu aizstājot ar māla kārniņiem. „Jumts 100 gadu laikāk protamsk ir novecojis, jumta segums ir jāmaina, jumta konstrukcijās 2014. gada vasarā iespēra zibens. Mums beidzot vajag zibens novedēju,” norāda Kalniņš.

Tačuk kā uzsver Cēsu pils kurators, rekonstrukcija nepieciešama arī citās pils daļās, kas šobrīd nav atvērtas apmeklētājiem. „Mums ir pils dienvidu tornis ar skaistajām arkām, kurā šobrīd var ieiet tikai pirmajā stāvā un cietumtelpā. Savukārt augšējie stāvi ir pērles,“ atzīmē Kalniņš.

Lai veiktu visu pils mūru konservāciju, nepieciešami vismaz divi miljoni eiro. Šobrīd vienīgā iespēja, kā līdzekļus piesaistīt, ir dažāda veida projekti. Arī rietumu torņa konservācijai līdzekļi piesaistīti Eiropas Ekonomsikās zonas finašu instrumenta ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti