4. studija

Ukraiņi Latvijā: 30 kriminālprocesi, vairāk kā 50 administratīvās lietas un 100 resoriskās pārbaudes

4. studija

Kā pavasara skurbumā nepazaudēt galvu un naudu?

Kāpēc Cēsu novadā izglītības iestāžu medicīnas darbiniekiem nemaksā valdības noteikto algu?

Cēsīs izglītības iestāžu medmāsām nemaksā valdības noteikto algu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Medmāsas ceļ trauksmi, ka Cēsu novada dome jau ceturto gadu ignorē Ministru kabineta (MK) noteikumus un nemaksā izglītības iestāžu medicīnas darbiniekiem valdības noteikto algu.

MK noteikumi paredz, ka ar 2019. gada 1. janvāri ārstniecības personām alga nedrīkst būt zemāka par 1032 eiro mēnesī. Ārstniecības personas ir arī visu izglītības iestāžu – skolu, bērnudārzu – medmāsas, par kuru algu izmaksu rūpi tur pašvaldība. Cēsu skolu medmāsas ir pacietušas netaisnību līdz pagājušā gada nogalei, kad ar vēstuli vērsušās pie novada domes, lai vismaz ar 2022. gada janvāri beidzot viņām izmaksātu valstī noteikto algu. Saņemta ļoti formāla atbilde, ka "tiek strādāts pie šī jautājuma".

"Mēs kā māsas prasām to minimālo samaksu, to, kas noteikta MK noteikumos. Neprasām ne piemaksas, kas paredzētas, neko. Vienkārši, lai samaksā to, kas mums pienākas," sacīja skolas medicīnas māsa Amanda Baltā.

Medmāsas zināja stāstīt, ka Amatas novadā alga esot tikusi maksāta pēc noteikumiem. Sanākot, ka tagad, pēc novadu apvienošanas, kad "visi vienā maisā" – Cēsu novadā, vienai māsai paredzēto algu maksā, otrai nemaksā.

Izglītības iestāžu medmāsām ir medicīniskā izglītība, un viņas ir reģistrētas kā ārstniecības personas – citādi nemaz nedrīkstētu strādāt. Arī skolu medmāsām ik pa pieciem gadiem reģistrs jāatjauno, tāpat kā kolēģēm, kuras strādā slimnīcā vai ambulatorā ārstniecības iestādē.

Medicīnas māsa atklāj, ka par savu darbu "uz papīra" saņem 627 eiro, kaut gan šobrīd "uz rokas" būtu jāsaņem vairāk par šo summu. Viņa izrēķinājusi, ka pa šiem gadiem ir zaudējusi precīzi 7288 eiro – pirms nodokļu ieturēšanas.

Pēc tam, kad Cēsu domes vadība bija atsūtījusi neko neizsakošu atbildi, medmāsas vērsušās pie opozīcijas deputātiem, lai viņi paklauvē pie savu kolēģu sirdsapziņas. Bet arī iekšējā komunikācijā Cēsu novada priekšniecībai likumi nepastāv. Opozīcija iesniegusi priekšlikumu pārtraukt neievērot MK noteikumus, maksāt medmāsām paredzēto algu un izveidot komisiju situācijas izvērtēšanai.

Cēsu novada pašvaldības deputāts Andris Mihaļovs (Vidzemes partija) informēja, ka atbilstoši likumam domes priekšsēdētājam bija jāatbild desmit dienu laikā, taču atbilde nav saņemta. Turklāt par savu algu domes deputāti pat Covid–19 pandēmijas ēnā nav aizmirsuši.

"Arī šogad, stājoties amatā, apstiprināta alga, kas ir būtiski lielāka nekā iepriekšējā gada beigās. Decembrī atkal palielināta alga, un medmāsām mēs 39 mēnešus nevaram atrisināt jautājumus par izvērtēšanu," pauda Mihaļovs.

Opozīcijas kolēģiem domes vadība ļoti formāli atbildēja pēc diviem mēnešiem. "Mēs uz šo problemātiku esam paskatījušies plašāk, un, es domāju, ka līdz jaunam mācību gadam mēs nāksim ar konkrētu risinājumu," pauda Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš–Eglītis.

Apvienotajā Cēsu novadā teju katrā skolā un bērnudārzā esot sava sistēma darba tiesiskajām attiecībām ar medicīnas darbinieku. Atšķiras arī noslodzes. Pašvaldība ir apzinājusi izglītības iestāžu medmāsu galvenās darbības jomas: ēdiena kvalitātes pārbaude, veselības mācība un bērnu veselības pārbaude.

Egliņš–Eglītis argumentam, ka valstī ārstniecības personas nedrīkst saņemt mazāk par 1032 eiro, iebilda, uzsverot: "Mums ārstniecība nenotiek izglītības iestādēs, izņemot speciālās izglītības iestādes. Mums nav arī ārstniecības kabinetu, ir tikai medicīnas punkti."

Valsts darba inspekcijā (VDI) skaidroja, ka vēlme vispirms sakārtot sistēmu visā novadā nevar būt iemesls tam, lai nepildītu normatīvos regulējumus. Cēsu skolu medicīnas māsas lēsa, ka novadā ir ap 40 izglītības iestāžu medicīnas darbinieku, kuri nesaņem tik lielu algu, kā valstī noteikts.

"Jau pamatsaknē sen viņiem bija jāievēro šie noteikumi. Starp citu, tiem bija priekšgājēji noteikumi, kas zaudēja savu spēku, kad stājās spēkā jaunais regulējums. Bet saturs pēc būtības nav manījies," savukārt norādīja VDI Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa.   

Latvijas Māsu asociācijā pastāstīja, ka Cēsu novada dome nav vienīgā pašvaldība, kas pamanījusies neievērot MK noteikumus un ignorēt izglītības iestādēs strādājošās ārstniecības personas. Tādēļ VDI aicina katru skolas vai bērnudārza medmāsu atsevišķi vērsties inspekcijā ar iesniegumu. Darba devējam kā juridiskai personai sods par pārkāpumu ir no 70 līdz 1100 eiro.

Akmentiņa skaidroja, ka cilvēkiem ir tiesības risināt šo darba samaksas jautājumu ne tikai ar VDI starpniecību, bet ir tiesības vērsties arī tiesā. Turklāt tiesas ceļš ir vienīgais, kā atgūt arī šo gadu laikā nesamaksāto algu.

Cēsu medmāsas ir apņēmības pilnas jau šajā pavasarī vērsties ar iesniegumu tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti