«CERT»: Uzbrukums e-veselībai, visticamāk, ir pasūtīts

Uzbrukums e-veselības sistēmai, kas to pārslogoja un apgrūtināja tās darbību, visticamāk, ir pasūtīts, jo šādi uzbrukumi ir “brīvi nopērkami melnajā tirgū”, LTV “Rīta panorāmai” atzina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "CERT" speciālists Varis Teivāns.

Viņš stāstīja, ka uzbrukuma rezultātā sistēmas darbība bija traucēta, bet pašā sistēmā nav iekļūts un dati nav noplūduši.

Šādu uzbrukumu mērķis parasti ir diskreditēt sistēmu vai organizāciju, kas to uztur, pierādot, ka tās nespēj sevi sargāt, norādīja Teivāns.

Bet šādi uzrukumi ir atvairāmi, Latvijā ir tehnoloģijas un risinājumi, kas to  var izdarīt, un būtībā gandrīz katrs jauns projekts tiek rūdīts šādā veidā, sacīja Teivāns.

E-veselības sistēmas gadījumā gan bija kāda nianse, kas bija palaista garām, bet tagad to atrisinās, sacīja Teivāns.

Uzbrukums e-veselības sistēmai bija “primitīvs un brutāls”, un, iespējams, nopirkts, tādus uzbrukumus var pasūtīts zinātājiem “melnajā tirgū”. Izpildītājam nav jāatrodas Latvijā, bet “arī Latvijā ir cilvēki ar šādām zināšanām”, stāstīja “CERT” pārstāvis.

Uzbrukuma “patiesās piederības noteikšana ir ļoti sarežģīta”, jo uzbrucēji izmanto citas ievainojamas sistēmas, kas izkliedētas visā internetā, un ar to cīnās visā pasaulē.

Teivāns pastāstīja, ka “CERT” pārbauda arī, vai otrdien notikušais uzbrukums e-veselības sistēmai un trešdien notikušais uzbrukums ziņu aģentūrai LETA ir savstarpēji saistīti. Pirmā analīze liecina, ka ir dažas sakritības, daži serveri iesaistīti abos uzbrukumus, taču pagaidām pāragri apgalvot, vai abi gadījumi patiešām saistīti.

KONTEKSTS:

Otrdien, 16.janvārī, e-veselībai ir noticis uzbrukums. Vēlāk sistēmas darbība atjaunota. Sekundē bija vairāki desmiti tūkstoši pieprasījumu, arī no tādām valstīm  kā Trinidāda un Tobāgo un Angola, kas absolūti nav iespējams.

Daudz kritizētā e-veselības sistēma, kura ģimenes ārstiem recepšu un slimības lapu izrakstīšanai jālieto obligāti no šī gada janvāra, darbības traucējumus piedzīvoja iepriekš, un tas nebija saistīts ar uzbrukumiem. Pirmajās dienās sistēma strādāja lēni un dažreiz ārstiem neizdevās izrakstīt receptes vai slimības lapas vai vispār pieslēgties  sistēmai. Nacionālais veselības dienests solīja problēmas risināt.

Savukārt aģentūra LETA trešdien, 17.janvārī, piedzīvoja kiberuzbrukumu aģentūras pakalpojumu serveriem. Uzbrukums uz vairākām stundām apgrūtināja piekļuvi aģentūras LETA interneta lapai.

9 komentāri
Indra Grīnfogele
bez komentariem
barkley barkleyy
Latvijā ir pietiekami daudz IT speciālistu, kurus ar tik lētu propagandu neapmuļķot. Sistēma ir mēsls jau pašos pamatos, nauda ir nozagta, tagad izskatās, ka grib zagt vēl. Varbūt arī kāds skolēns ir papraktizējies un salauzis to invalīdu. Nožēlojami.
Vadims Kislovs
paši zina visus ''caurumus'' programmā-paši uztaisa traci ar domu iegūt vēl naudu itkā drošības uzlabošanai un tas nekas ka līdzvērtīgu programmu Latvijai grasījās uzdāvināt Skandināvija taču Latvija atteicās jo tad nu gan neizdotos ''apgūt'' tādu kumosu naudas . Nožēlojamā valsts
Elisa Pupina
Protams ka pasūtīts. No pašiem sistēmas "veidotājiem".
Jānis Lietavietis
Tas būtu bezjēdzīgi maksāt par e-veselības sabotāžu, tā kā tā sistēma jau pati par sevi darbojās tik vāji, ka nav šaubu par līdzekļu nelietderīgu izlietojumu un pat iespējamu noziedzīgu nodarījumu. Tā sistēma noteikti nav bijusi pat ne desmitās daļas tās naudas vērta, kas tur ir ieguldīta un nekas nebija jālauž, lai vairums cilvēku tā domātu, nekāda papildus diskreditācija nav nepieciešama, diez vai būtu iespējams atrast kaut vienu, kas to sistēmu vērtētu kā atbilstošu ieguldītajai naudai vai kaut apmierinošu savu funkciju veikšanā.
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Protams ka pasūtīts ,jo kantoru žurkas pa labam taču nesaprot .Ir uzražots pilnīgs draņķis,un līdz ar to no mūsu kabatām ir izzagta nauda.Tas ka tā nauda ir ES nauda, tas nenozīmē, ka tā nauda. nav mūsu nauda.
Valdis Bērziņš
Uzjautrina dumiķīša 17725 neizturamā vēlme palielīties ar savu fantastisko aprobežotību un analfabētismu. Šim zīdainim vēl joprojām nepielec, ka noslodze neuzkarināja sistēmu, jo operatīvi tika piefiksēts neparasti liels pieprasījumu skaits un sistēma atslēgta, lai apturētu uzbrukumu, nevis tāpēc, ka to nevarētu izturēt. Nu pilnīgs zābaks LOL
Anonīms lietotājs 17725
Cirks turpinās. Gan jau kādi studenti sametās 50$ un noDDOS'oja to mēslu. Vēlreiz, skaidri un gaiši - ir 21.gs., un NORMĀLU web aplikāciju izvietošana notiek uz scalable konteineriem - virtuālajiem serveriem, kas spēj dinamiski pielāgoties noslodzei. Ja tā ir taisnība, ko e-veselības aizstāvji vakar teica, ka šis 'uzbrukums' bija pārdesmit tūkstoši vaicājumu sekundē, tad es vienkārši vārtos smiedamies, jo mēs paši savā firmā esam izstrādājuši sistēmas, kas apstrādā simtiem tūkstošu vaicājumu sekundē bez jebkādām problēmām (nemaz nerunājot par to, ka mūsu izstrādātā programmatūra izmaksāja tikai pāris desmitus tūkstošu Eur, un strādā jau gadiem ar minimālu uzturēšanas maksu). E-veselība, un visi aiz tās stāvošie ir DILETANTI, kas apzināti izšķērdē mūsu nodokļu miljonus - tā nav nejauša nolaidība, tā ir krimināla sabotāža, un es lieku galvu ķīlā, ka neviens kompetents programmētājs/arhitekts tur pat tuvumā tam projektam nav stāvējis.
almailga
Jau no paša sākuma man likās, ka ir grupas vai personas, kas varētu nopirkt uzbrukumu eveselībai... Diskusijas par slikto kvalitāti ir iegansts, lai apturētu visu procesu... Kamēr izmeklē oligarhu lietu, notiek citas...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti