Panorāma

Minimālā alga pieaug – vai līdz ar to arī reālie ienākumi?

Panorāma

Panorāma

Upju dēļ izsludināts dzeltenais brīdinājums

Cer uz upju ledus sastrēgumu iziešanu pirms gaidāmā sala

Meteoroloģijas dienests izsludinājis visā Latvijā dzelteno brīdinājumu. Tā kā līst un vienlaikus upēs veidojas ledus sastrēgumi, kāpj ūdens līmenis, applūdinot atsevišķas zemākās vietas. Visticamāk, līdz nedēļas nogalē prognozētajam salam lielākā daļa upju būs jau brīvas no ledus sablīvējumiem. Pēcpusdienā no ledus atbrīvojās Ogres upe, kur bija izveidojies liels sastrēgums, raisot bažas par paliem.

Pēdējo dienu pamatīgais atkusnis pamodinājis arī Ogri. Ledus Ogrē sāka iet 1. janvārī ap puspieciem no rīta. Augštecē ledus jau salauzts, un tas veiksmīgi aizslīdējis garām Ogresgala dārziņiem, kur iedzīvotāji katru pavasari sagaida ar bažām par plūdiem. Šī ir zemākā vieta, kas Ogrē regulāri applūst.

"Te upe ir diezgan sekla, un tālāk ir sašaurinājums. Tur ledus sāk nosēsties un sāk celt līmeni. Šogad sastājās, un to izgrūda šeit, vairs līmenis necelsies. Kritiskā robeža nav. Galvenais, ka šī daļa ir izgājusi. (..) Mums ir elektroniskas latas, kas mēra līmeni un sūta brīdinājumus, un ir videokameras. Un patruļdienests pa laikam piebrauc un pārbauda līmeni," pastāstīja Valērijs Vasiļonoks no Ogres novada pašvaldības policijas.

Pāris kilometrus tālāk aina pilnīgi cita. Ledus kustība ir apstājusies, jo lejtecē izveidojies liels sablīvējums. Salauztais ledus krājas pie gājēju tilta un dzelzceļa tilta Ogres centrā. Šis sastrēgums pagaidām bīstamību nerada, jo ūdens līmenis upē nekāpj. Taču, kā norādīja operatīvie dienesti, situācija var mainīties uz sliktāko pusi, ja sāksies sals. 

"Tālāk ir izeja uz Daugavu. Tur ir pretstraume no Daugavas, kas traucē iziet tiem lediem uz āru. Tāpēc katru gadu tas šeit sastājas. Kamēr grūdiena vēl nebūs, tie paši nevar iziet," sacīja Vasiļonoks.

Krasas ūdens līmeņa svārstības vairs nenotiek. Tas pakāpās un nostabilizējās. 

"Pa apakšu tas tek. Ja netecētu, līmenis strauji celtos un būtu applūstošas vietas. Galvenais, lai izspiež. Trakākais, ja tas viss neizies, bet sasals. Radīs biezuma kārtu, pa virsu būs sniegs, un, ja pavasaris atnāks strauji, var būt bēdīgi," skaidroja Vasiļonoks.

Glābēji brīdina iedzīvotājus neriskēt un nekāpt uz ledus, kā arī vižņu un ledus sanesumiem. "Tas ir dzīvībai bīstams pasākums. Var paslīdēt, var iegrimt, var paslīdēt zem ledus apakšā. Tad vairs neviens nespēs palīdzēt izvilkt, ja būsiet viens  vai divi cilvēki," brīdināja VUGD Rīgas reģiona Ogres daļas komandieris Artūrs Umulis.

Pēcpusdienā sāka līt. Un pēc pulksten 15 sablīvējums Ogrē sakustējās, un ledus masa atrāva vaļā aizsalušo ieteci Daugavā. Ogre nu ir brīva no ledus gūsta.

Ievērojams ūdenslīmeņa kāpums pēdējās dienās bijis vairākās upēs. Lielajā Juglā bijis viens no iespaidīgākajiem. Pie Zaķumuižas divās dienās līmenis pakāpies par vairāk nekā diviem metriem. Upes daudzajos līkumos sadzīta ledus un vižņu masa.

"Pirmo reizi redzam, ka nav izgājusi, ka tā sastājies ledus. Tā ir strauja upe. Vai nu par daudz ledus, vai kas... Nav pat kustības, pirmo reizi tā redzu," sacīja Zaķumuižas iedzīvotāja Agrita.

Kā skaidroja LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis, ledus sablīvējumi šobrīd ir galvenais palu iemesls. Tomēr kopējais ūdens apjoms vidē nav tik liels, lai upes, kurās nav šādu sastrēgumu, izietu no krastiem. Applūdušas dažas zemākās vietas.

"Tādas kritiskas situācijas bez ledus sastrēguma neveidosies. Labā ziņa, ka vēl šonakt gaisa temperatūra lielākajā daļā sasniegs siltuma rekordus: 6..9 grādi, lietus.

Ledus kusīs. Un straumes būs pietiekami lielas, lai lielākajā daļā upju ledus sastrēgumi izietu.

Bet, tā kā nedēļas nogalē atgriezīsies  sals un tas būs stiprs, austrumos dienās temperatūra būs pat -15, naktīs -20. Tajās vietās, kur ledus nebūs pilnībā izgājis, sastrēgums sasals un gaidīs nākamo atkusni vai pavasari . Un tad situācija atkal kļūs bīstama. Vienīgā vieta, kur viss ledus neizies, ir Daugava. Tur nevar paspēt viss iziet šajā atkusnī," skaidroja Bricis.

Ledus sastrēgums, kā parasti, ir posmā starp Jēkabpili un Pļaviņu hidroelektrostaciju (HES). Tur situācija var kļūt bīstamāka turpmākajās nedēļās. Bet pagaidām lieli pali nav gaidāmi, var applūst palienes un atsevišķi ceļa posmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti