Centrāltirgū no ziemas atvadās ar grūdeni un pankūkām

Dienas garumā Centrāltirgū tika sacītas ardievas ziemai kopā ar latviešu un slāvu folkloristiem. Iedzīvotāji pulcējās Nēģu ielas laukumā, lai baudītu ne vien latviešu nacionālos ēdienus, bet arī iepazītu slāvu tradicionālos Masļeņicas našķus - pankūkas. Tiesa gan, latvieši tradicionālos Meteņus lielākoties jau nosvinējuši aizvadītajā svētdienā, taču folkloristi un svētku izdarību apmeklētāji atzīst, ka šo svētku svinēšanas datumus katrs rēķina pēc savām metodēm.

Lai arī Meteņu diena aizvadīta jau pagājušajās brīvdienās, Rīgas Centrāltirgū šodien un arī brīvdienās svin pavasara gaidīšanas svētkus un slāvu Masļeņicu. Nēģu ielas laukumā uz ugunskura gatavo Meteņu tradicionālo ēdienu grūdeni un kviešu plāceņus uz lielās pannas.

Latviešu folkloras kopa ''Laiksne'' zivju paviljonā par ziemas pavadīšanas svētkiem atgādina arī tirgotājiem. Kopas pārstāves Baiba Indrēvica un Dina stāsta, ka Meteņi esot pēdējā reize, kad var iet masku gājienos un rotaļās. Taču daļa tirgus ļaužu jau sākuši gavēni pēc katoļu tradīcijām, un šo laiku izvēlas pavadīt mierā. Runājot par svinēšanas datumiem, katrs rēķinot pa savam. Taču vidēji Meteņdienu atzīmē starp ziemas saulgriežiem un pavasara saulstāvjiem, proti, šogad svētki bijuši jau 10. februārī.

Bez Meteņu tradīcijām Centrāltirgū jūtama arī slāvu Masļeņicas gaisotne. Neatņemama sastāvdaļa, protams ir visdažādākās pankūkas, kuras simbolizē sauli apaļās formas dēļ. Tāpat arī slāvu kultūrā notiek maskošanās. Masļeņica ir ļoti līdzīga meteņiem, skaidro folkloras kopas "Berendeika" dalībniece Marianna Jode, bet medus tirgotāja Sandra novērojusi, ka pamazām tomēr latvieši aizmirst tradīcijas.

Meteņus šajās brīvdienās atzīmēs arī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā ar koka slēpju salidojumu, vizināšanos suņu pajūgā, maskošanos, grūdeņa ēšanu un jestrām izdarībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti