«Centra Marta» filiālē Rēzeknē gada laikā palīdzību saņēmušas vairāk nekā 30 sievietes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pērnā gada novembrī Rēzeknē darbību uzsāka biedrības "Centrs Marta" filiāle. Gada laikā profesionālus sociālos, juridiskos un psiholoģiskos pakalpojums saņēma vairāk kā 30 ievainojamās dzīves situācijās nonākušas sievietes. Kopumā visā Latvijā pandēmijas apstākļos, kad pieauga vardarbības gadījumu skaits ģimenēs, "Centrā Marta" gada laikā palīdzība sniegta vairākiem simtiem vardarbības un cilvēku tirdzniecības upuriem.

«Cantra Marta» filiālē Rēzeknē gada laikā palīdzību saņēma vairāk nekā 30 sievietes
00:00 / 04:56
Lejuplādēt

Pirms gada Rēzeknē darbu uzsāka biedrības "Centrs Marta", vienīgās sieviešu tiesību aizstāvības organizācijas Latvijā, filiāle. Filiāles vadītāja Ligija Purinaša uzsvēra, ka Latgalē tāpat kā citviet Latvijā ir konstatēti arī cilvēktirdzniecības un seksuālās ekspluatācijas gadījumi, taču vislielākais ir sadzīviskās vardarbības gadījumu skaits, kad cieš sievietes. Filiāles pirmais darba gads ir iezīmējis situāciju, un parādījis, ka te strādājošo speciālistu - jurista, psihologa un sociālā darbinieka konsultācijas iedzīvotajiem sarežģītās dzīves situācijās ir nepieciešamas.

"Mums šī gada laikā ir bijis vairāk nekā 50 zvanu. Saistībā ar šķiršanos, juridisko pratību, bērnu audzināšanas jautājumiem un dažādām atbalsta iespējām, atkarības problēmu risināšanu, vides pieejamību. Ir bijuši cilvēki, kuri zvanījuši, lai dalītos ar saviem dzīvesstāstiem. Savukārt klienti mums ir bijuši vairāk nekā 30 un viņu gadījumi bijuši ļoti dažādi.

Principā mēs varam runāt par visu veidu vardarbību – tā ir gan fiziskā, gan emocionālā, gan seksuālā, ir bijuši arī draudi un vardarbīga kontrole. Tāda ir pirmā gada statistika," stāstīja Purinaša.

Viņa uzsvēra: lai arī "Centrs Marta" rīko dažādas informatīvās kampaņas, stāsta par sevi sociālajos tīklos, sadarbojas ar vietējām pašvaldībām, visātrāk informācija izplatās no cilvēka pie cilvēka, un tagad jau arī Latgalē, kur nereti vardarbība ģimenē tiek uzskatīta par normu, vai tieši otrādi, par apkaunojumu, ko nedrīkst zināt citi, cilvēki vēršas pēc palīdzības "Martas" filiālē.

"Tā ir arī sabiedrības atbildība, netolerēt kauna un vainas apziņu, bet darīt visu, lai mēs varam sniegt atbalstu, lai mēs varam dzīvot vidē, kas spēj cilvēkam, kurš nonācis kādā problēmā vai bēdā, palīdzēt un arī viņu atbalstīt. Mani tik tiešām priecē, kad mēs saņemam zvanus par to, ka radinieks, draugs, redzot, ka kādam tuviniekam ir problēmas, ļoti aktīvi mēģina saprast, kā labāk sniegt atbalstu cilvēkam, kurš cieš no vardarbības ģimenē, un varbūt arī viņu pašu mudināt vērsties un meklēt palīdzību. Tas, manuprāt, ir ļoti labi," vērtēja filiāles vadītāja.  

"Centrs Marta", kas palīdz vardarbības un cilvēku tirdzniecības upuriem, Latvijā dibināts pirms 21 gada, un tā vadītāja Iluta Lāce uzsvēra, arī pandēmijas laika mājsēdē, ierobežojumi ir ietekmējuši cilvēku savstarpējās attiecības, un pieaudzis ir vardarbības gadījumu skaits.

"Redzu, kā pieaug darba apjoms mūsu speciālistiem, kas strādā ar cietušajām personām. Pie mums vēršas ļoti daudzi, un ļoti daudziem cilvēkiem mēs dodam padomu, atbalstām un stāstām par to, kā viņi paši var sev palīdzēt. Bet tādos īpašos gadījumos, kur ir seksuālā vardarbība, fiziskā kontrole, vajāšana, ļoti smaga fiziskā vardarbība, mēs maksimāli cenšamies atbalstīt savus klientus. Mums strādā speciālistu komanda gan Rīgā, gan Liepājā, gan Rēzeknē, un šogad mēs esam piedāvājuši rehabilitāciju 439 sievietēm pa visu Latviju, un 18 bērni saņēma atbalsta konsultācijas Liepājā. Atbalstu sniedzām arī 24 cilvēku tirdzniecībā cietušajām personām. Tas ir vislielākais skaits mūsu "Martas" darbības vēsturē, runājot arī par seksuālo ekspluatāciju, darba ekspluatāciju," stāstīja Lāce.

Kā vienu no būtiskajiem jautājumiem, kas būtu jārisina tuvākajā laikā Latgalē, Lāce minēja sadarbības attīstību ar pašvaldību institūcijām.

"Mēs redzam, ka uz Latvijas fona, tas salīdzinoši labi darbojas Liepājā, kur notiek starpinstitucionālās sanāksmes, kur sanāk Sociālais dienests, "Marta", policija, citas iesaistītās institūcijas un runā par to, kā varētu efektīvāk sadarboties, lai patiešām cietušais cilvēks būtu uzmanības centrā.

"Tādas sadarbības mums Rēzeknē vēl nav. To mēs gribam attīstīt, lai visām iesaistītajām institūcijām būtu vienota izpratne un, lai arī pašvaldībai vardarbības novēršana būtu viena no prioritātēm," atzina Lāce.

Katru gadu biedrība "Centrs Marta" sniedz konsultācijas aptuveni 300 sievietēm un viņu bērniem. Šogad konsultatīvu palīdzību un atbalstu "Centra Marta" Rēzeknes filiālē saņēma 30 dzīves sarežģītā situācijā nonākušas sievietes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti