Pusdiena

Pusdiena 08.01.2018

Pusdiena

Opras runa "Zelta globusos" raisa minējumus par kandidēšanu uz ASV prezidenta amatu

Ceļu policisti sāks lietot videonovērošanas kameras pie formastērpa

Ceļu policisti sāks lietot videonovērošanas kameras pie formastērpa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau februārī ceļu policisti sāks lietot speciālās, pie formastērpa piestiprināmās videonovērošanas kameras. Tās iegādātas, lai mazinātu korupcijas risku un aizsargātu policistu intereses.  

ĪSUMĀ: 

  • Ceļu policisti februārī sāks lietot videokameras pie apģērba
  • Kameras drīkstēs lietot tikai saziņā ar apturēto pārkāpēju
  • Datu inspekcija skaidro – likums ļauj policijai izmantot videonovērošanu
  • Policisti nedrīkstēs ieslēgt kameras tāpat vien un novērot tos, kuri neko nav pārkāpuši
  • Pie formas tērpa piestiprināmas videokameras izmaksāja 100 000 eiro


Pērn decembrī policija iegādājusies 206 šādas individuālās kameras. Likumsargu pārstāve Simona Grāvīte pastāstīja, ka “ir paredzēts, ka šīs kameras tiks piestiprinātas redzamā vietā pie ceļu policista formastērpa un fiksēs autovadītāja sarunas ar inspektoriem”.

Ar šīm ierīcēm apgādās gan galvaspilsētas likumsargus, gan policistus reģionos. Taču pirms tam esot jāsakārto dažādas formalitātes un iekšējie normatīvie akti.

“Piemēram, jāsakārto jautājums, kā darbinieks kameru lieto norīkojumā, kā arī paši darbinieki ir jāapmāca šo kameru izmantošanā,” norādīja Grāvīte.

Ierīces nolemts izmantot, lai novērstu korupcijas risku policijā, jo patruļmašīnās esošās videonovērošanas kameras nefiksē visu, kas notiek, apturot pārkāpēju.

Grāvīte norādīja, tas gan nav vienīgais iemesls.

“Šo kameru izmantošanas mērķis nav tikai saistīts ar korupcijas risku izskaušanu, bet arī lielā mērā nodrošinās tieši policistu interešu aizstāvību. Kā arī nepieciešamības gadījumā šos ierakstus varēs izmantot kā papildu pierādījumus,” skaidroja Grāvīte.

Datu valsts inspekcijā pie policistu formastērpiem piestiprināmo kameru izmantošanā pārkāpumu nesaskata.

Inspekcijas Personas datu apstrādes uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Kāršenieks sacīja, ka policijai, aizsargājot sabiedrības intereses, ir tiesības uz videonovērošanu, to ļaujot arī likums.

“Viņu galvenā funkcija ir novērst noziedzīgus nodarījumus, atklāt, līdz ar to, lai mazinātu korupcijas risku Valsts policijas darbinieku vidū, tad attiecīgu darbību, personu datu apstrādi ir tiesības veikt,” norādīja Kāršenieks.

Viņš uzsvēra, ka sabiedrības interesēs ir būt drošiem, ka pārkāpēja samaksātais sods nonāk valsts budžetā, nevis, piemēram, negodīga policista makā. Kā arī, ja sodītais policista lēmuma nepiekrīt, viņš ierakstu var izmantot soda apstrīdēšanā.

Taču inspekcijā uzsver, ir svarīgi, lai policists kameras izmantotu tikai tad, kad notiek saziņa ar pārkāpēju.

“Konkrētu datu apstrādi var veikt, pieņemsim, nevis 24/7, kad policijas darbinieks sāk pildīt savus amata pienākumus, bet tikai tādā gadījumā, kad policijas darbinieks saskata administratīvo pārkāpumu. Lai nesanāk tā, ka, pieņemsim, ceļu policijas darbinieks, stāvot ceļa nomalē, ar ieslēgtām kamerām veic arī citu personu datu apstrādi, kuri vispār nav nekādu likumpārkāpumu izdarījuši,” skaidroja Kāršenieks.

Grāvīte sacīja, ka paredzēts - policisti kameras ieslēgs tikai brīdī, kad būs apturējuši likuma neievērotāju un dosies ar viņu runāt.

Ierīces iegādātas par vairāk nekā 100 000 eiro. Policisti tās sāks lietot februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti