Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

LR korespondente Sintija Ambote par par dabas skaitīšanas pirmās sezonas rezultātiem

Pusdiena

Pusdiena 10.11.2017

Ceļu būves līderi Ogres domi apsūdz konkurences kropļošanā daudzmiljonu konkursā

Ceļu būves līderi apsūdz Ogres domi konkurences kropļošanā daudzmiljonu konkursā

Ogres novada domei šonedēļ bija jāsāk vērtēt piedāvājumus konkursā, kurā tā aicinājusi pieteikties izbūvēt autotransporta un gājēju tuneli dzelzceļa šķērsojumā. Ideja par tuneļa celtniecību tika virzīta pēc kārtējā negadījuma ar traģiskām sekām. Ogres dome aplēsusi, ka tuneļu būvniecība varētu izmaksāt desmit miljonus eiro. Tāpēc uzņēmēju interese ir ievērojama. Taču konkursa prasības izveidotas tā, ka godīgā ceļā pie tuneļu būves tikt nevar. Tā apgalvo vairāki nozares līderi.

Par tuneli zem dzelzceļa Kalna prospektā Ogres domē runā jau 20 gadus, it īpaši reizēs, kad tur notiek kāds nelaimes gadījums. Un tādi ir iespējami, jo ar noslogoto sliežu ceļa līniju Rīga–Krustpils vēsturiski Ogres pilsēta ir sadalīta divās daļās. Pirms trim gadiem toreizējais Ogres vicemērs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība) medijiem lēsa, ka tuneļa izbūve varētu izmaksāt četrus miljonus eiro. Tomēr līdz šim tālāk par skiču projektiem Ogres dome nebija tikusi.

Tagad projektam jābūt izstrādātam un Ogres dome konkursā aicināja pieteikties auto un gājēju tuneļa būvnieku. Provizoriskās darbu izmaksas – desmit miljoni eiro. Plānus ieskicē tagad jau Ogres mērs Helmanis. "Mūsu doma ir pēc iespējas ātrāk uzbūvēt tuneli, lai mazāk ietu bojā cilvēki uz dzelzceļa. Tās ir mūsu galvenās domas. Beidzot mēs esam nokļuvuši līdz finansiālam atbalstam, un tāpēc mēs arī cenšamies pēc iespējas ātrāk to uzbūvēt." 

Taču lielā steiga, kādā Ogres pašvaldība meklē tuneļa būvnieku, sadusmojusi vairākus ceļu būves nozares līderus. Vismaz trīs kompānijas – «LNK Industries», «Skonto būve» un BMGS – vērsušās pie iepirkumu uzraugiem, apstrīdot Ogres konkursu.

Kā stāsta «Skonto būves» pārstāvis jurists Gvido Senkāns, viņus pirmkārt izbrīnījis iepirkuma veids – konkurss kā dialogs. Otrkārt, «Skonto būve» iebilst pret veidu, kā beigās tiks noteikts desmit miljonu eiro līguma ieguvējs. Proti, Ogre noteikusi, ka pie sarunu galda aicinās pirmos trīs, kas konkursā būs pieteikušies.

"Viņiem ir priekšrocības pret pārējiem. Un, pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, jau ir iesniegti piedāvājumi šajā konkursā. Tāpēc mēs gribam redzēt, vai tiešām ir mainījusies šī tiesiskā vide, šādas prasības. Mums nav skaidrs. Mēs sakām, ka tas rada augsni dažādām manipulācijām. Pasūtītājs var dot kādam no pretendentiem zināmas priekšrocības, iepriekš paziņojot viņam informāciju. Mūsuprāt, tas nav godīgi, un tas arī neatbilst Iepirkuma likuma mērķiem."

Līdzīgi izsakās arī akciju sabiedrības «BMGS» valdes priekšsēdētāja Svetlana Afanasjeva, kas savu komentāru par vēršanos pret Ogres domi atsūtīja rakstveidā:

"Nolikumā ir virkne izvirzītu prasību, kas liecina par pasūtītāja vēlmi nepamatoti ierobežot konkurenci iepirkumā. Piemēram, viens no punktiem to apstiprina nepārprotami – no visiem kandidātiem izvēlas trīs, kas ir pirmie iesnieguši piedāvājumus.

Tātad – likumā noteiktajam termiņam nav nozīmes: skatīsies tos, kuri ir iesnieguši agrāk. Komisija sarunas sāks tikai ar tiem trim, kas dzīvo tuvāk komisijas vadītājam vai pilsētas izpilddirektoram – kurš pirmais atnāca, ar to tad arī turpmāk runās.

Mūsuprāt, tas ir absolūti pretēji iepirkuma likumdošanas mērķim un jēgai. Te nebūs ne saimnieciski izdevīgākais, ne lētākais – te vispār nav objektīvu kritēriju par cenu vai kvalitāti."

Ogres domes vadītājs Helmanis par uzņēmēju sūdzībām runāt negrib, aizbildinoties, ka atrodas atvaļinājumā un par iebildēm neko nezina.

Iepirkumu uzraudzības birojs vēl nav noteicis laiku, kad būvkompāniju iebildes vētīs.

Latvijas Radio kļuvis zināms, ka Ogres dome šo konkursu ir apturējusi. Kā iemesls tiek norādīta atziņa, ka konkursam nav izvēlēta atbilstoša iepirkuma procedūra. Ziņas par apturēto desmit miljonu konkursu Iepirkumu uzraudzības biroja lapā gan vēl nav atrodamas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt