Ceļotājiem no Ķīnas iesaka lietot sejas masku un pirms izlidošanas veikt Covid-19 testu

Veselības ministrija informē, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, reaģējot uz Covid-19 izplatību Ķīnā, pieņēmušas rekomendācijas ceļotājiem, ko atbalsta arī Latvija.

ES pieņemtajiem lēmumiem ir ieteikuma raksturs, valstij tie kļūst obligāti, kad regulējums iestrādāts katras valsts normatīvajā aktā.

ES Veselības drošības komitejas sēdē gan aizvadītā gada nogalē, gan gada pirmajās dienās vērtēti riski un vienota pieeja, reaģējot uz Covid-19 situāciju Ķīnā. Sarunās uzsvērts, ka ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja starptautiskajās lidostās izlases veidā ieviest uz ceļotājiem balstītu SARS-CoV-2 genoma uzraudzības programmu, īpašu uzmanību pievēršot pasažieriem, kas ierodas no Ķīnas.  

Saskaņā ar šobrīd pieejamo informāciju Ķīnā nav atrasti jauni SARS-CoV-2 vīrusa varianti, kas iepriekš nebūtu konstatēti ES dalībvalstīs.

Tomēr, pamatojoties uz straujo saslimstības pieaugumu Ķīnā, ES Veselības drošības komiteja aicināja izvērtēt un koordinēt piesardzības pasākumus Eiropas līmenī.  

Galvenās rekomendācijas, kas tika pieņemtas un kuras atbalsta arī Latvija:

  • visiem ceļotājiem, kas veic starptautiskos lidojumus uz un no dalībvalstīm, kuru izcelsmes vai galamērķa valsts ir Ķīna, ieteicams lietot medicīnisko masku vai FFP2/N95/KN95 respiratoru lidojuma laikā;
  • starptautiskajiem ceļotājiem, kas ierodas no Ķīnas vai kuru galamērķis ir Ķīna, kā arī gaisa kuģu un lidostu personālam dalībvalstis sniedz ieteikumus par personīgās higiēnas un veselības pasākumiem;
  • dalībvalstis var prasīt pasažieriem, kas izlido no Ķīnas uz ES dalībvalstīm, tostarp tiem, kas ceļo caur trešo valsti, uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Testa rezultātiem jābūt pieejamiem angļu valodā un/vai attiecīgās dalībvalsts valodā. 

Veselības ministrija arī aicina ceļotājus, kuri dodas vai atgriežas no Ķīnas, sekot līdzi ES dalībvalstu prasībām, kas var mainīties.

Jau aizvadītā gada nogalē Veselības ministrija nosūtījusi informatīvu vēstuli lidostai “Rīga” ar aicinājumu lidostā un lidmašīnās lietot sejas maskas. Vajadzības gadījumā ES dalībvalstīm būtu jāapsver iespēja ieviest vai pastiprināt starptautisko lidostu un/vai lidmašīnu notekūdeņu monitoringu, īpaši tajās lidostās, kuras veic starptautiskus lidojumus uz un no Ķīnas. ES dienesti un aģentūras izstrādās protokolu lidmašīnu notekūdeņu paraugu noņemšanai.

Šonedēļ ministrijā notika vairākas darba grupas sanāksmes, kurā piedalās ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, slimnīcu pārstāvji, kā ar sabiedrības veselības eksperti. Sanāksmju centrā bija jautājumi par ES dalībvalstu nostāju saistībā ar Covid-19 straujo izplatību Ķīnā un epidemioloģiskās drošības situāciju Latvijā.

Latvijā balstvakcinācijas aptvere pret Covid-19 salīdzinājumā ar citām ES valstīm ir zema (4,5% iedzīvotāju ir aktuāls imūnstatuss), tāpēc Veselības ministrija un nozares speciālisti aicina cilvēkus vakcinēties, īpaši seniorus un riska grupu iedzīvotājus, jo vakcinācija pasargā no smagas slimības gaitas vai pat nāves.

KONTEKSTS:

Ķīna no 8. janvāra plāno atjaunot pilnvērtīgu satiksmi ar pārējo pasauli. Tas sakrīt ar pamatīgu Covid-19 uzliesmojumu, ko izraisīja strauja ierobežojumu atcelšana Ķīnā. Līdz ar to gan Eiropā, gan citviet pasaulē izskan bažas par iespējamo jaunu vīrusa paveidu izplatību.

Pekina ir nosodījusi ārvalstu prasības pēc Covid-19 testiem ieceļotājiem no Ķīnas un brīdinājusi, ka rīkos pretpasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti