Panorāma

Durvis ver jaunais Anatomijas muzejs

Panorāma

Latvijā pieaug ēnu ekonomika

«Covidpass» atpaliek no atvieglojumiem

Ceļotājiem ar Covid-19 sertifikātiem aizvien jāaizpilda arī «Covidpass»

Trešdien, 16. jūnijā, stājās spēkā dienu iepriekš pieņemtie atvieglojumi ieceļošanai Latvijā no ārvalstīm. Vakcinētie un pārslimojušie no vairuma valstu tagad drīkst ieceļot Latvijā bez pašizolācijas, taču joprojām nepieciešams aizpildīt digitālo ceļošanas sertifikātu "Covidpass", kas ceļotājos rada apjukumu.

Lai arī cilvēkiem ar derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu no šodienas, ieceļojot Latvijā, nav jāveic obligātais tests un nav jādodas izolācijā, tomēr vienlaikus jābūt aizpildītam arī digitālajam ceļošanas sertifikātam "Covidpass".

Vairāki ceļotāji jau saskārušies ar mulsinošu situāciju – pēc noteikumiem viņiem nav jādodas pašizolācijā, bet "Covidpass" sertifikātā rakstīts, ka ir.

Sistēmas uzturētāji atzīst, ka dažos gadījumos ceļošanas sertifikātu sistēma nav atjaunojusies atbilstoši jaunajam regulējumam.

Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis paskaidroja, ka Ministru kabineta noteikumu grozījumi tika pieņemti vēlu pēcpusdienā 15. jūnijā, pēc kā sākās spraigs darbs.

"Mūsu ekspertu komanda strādāja visu pēcpusdienu, līdz vakaram un arī naktī, lai nodrošinātu grozījumu korektu interpretāciju "Covidpass". Protams, ka tik ātri pēc grozījumu stāšanā spēkā mēs nevaram apsolīt, ka visos specifiskajos scenārijos šie nosacījumi tiks ievēroti pilnībā precīzi. Taču varu apsolīt, ka tuvākās dienas mēs strādāsim, lai izķertu šādas nelielas specifiskas kļūmes," viņš norādīja.

Par šo situāciju informēta arī robežsardze un Valsts policija (VP), kas pārbauda "Covidpass" sertifikātus. Viņi solīja, ka neviens netiks sodīts.

VP pārstāve Simona Grāvīte pauda: "Ņemot vērā, ka "Covidpass" sistēmu nepieciešams pielāgot un to nevar izdarīt tik ātri, policija vadās pēc spēkā esošā regulējuma, nevis sistēmas. Pirms pašizolācijas uzraudzības uzsākšanas šī informācija tiek pārbaudīta, vai tiešām personai ir jāatrodas pašizolācijā."

Satiksmes ministrijas (SM) ieskatā cilvēkiem, kuriem ir sertifikāts par vakcinēšanos vai izslimošanu, nemaz nebūtu nepieciešams vēl arī "Covidpass", taču pagaidām šādai idejai nav vairākuma atbalsta valdībā.

SM Aviācijas departamenta direktors Artūrs Kokars norādīja: "Mūsu skatījumā personām, kurām ir sertifikāti, nebūtu jāprasa arī "Covidpass" uzrādīšana. "Covidpass" varētu būt kā kontroles instruments tiem ceļotājiem, kuriem saistoši pašizolācijas nosacījumi pēc būtības."

Cilvēkiem, kuri nav vakcinējušais vai izslimojuši, prasības par pašizolāciju un testu uzreiz pēc robežas šķērsošanas joprojām paliek spēkā.

Valdība jaunnedēļ noteiks arī īpaši augsta riska valstis, no kurām iebraucot testi un pašizolācija būs jāievēro pilnīgi visiem ieceļotājiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija var apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija var apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt