Panorāma

Sākas Valmieras teātra viesizrādes Rīgā

Panorāma

Barībā «Dogo ar mājputnu gaļu» atrod neatļautu vielu

Ceļojošais cirks tiesāsies ar valsti

Ceļojošais cirks par liegumu izmantot savvaļas dzīvniekus sola tiesāties ar valsti

Turpinot izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus, pa Latvijas novadiem ceļojošs cirks jau vairākkārt pārkāpis likumu, kas kopš jūlija vidus to aizliedz darīt. Trešdien, 16. augustā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) sācis kārtējo administratīvo lietu. Turklāt pasākuma saskaņošanas laikā uzņēmums maldinājis Saldus pašvaldību ar, iespējams, viltotu vēstuli no Zemkopības ministrijas. Tikmēr cirka pārstāvis faktu, ka likums stājies spēkā divas nedēļas pēc pieņemšanas, sauc par kliedzošu tiesiskās paļāvības pārkāpumu attiecībā uz uzņēmumiem, kuri šajā jomā darbojas.

Ceļojošais “Mega cirks” iekārtojies uz pakalna netālu no Saldus centra. Šobrīd pret tā īpašniekiem sāktas jau trīs administratīvās lietvedības par savvaļas dzīvnieku izmantošanu. Tas kopš 13.jūlija Latvijā ir aizliegts.

Pēc trešdienas izrādes PVD lietvedību sāka arī pret dzīvnieku īpašniekiem. Jūraslauvu dresētājs no Francijas aizkadrā atzīst, ka ir ļoti aizvainots un lauzīs līgumu. Arī papagaiļi šodien arēnā vairs neizlidošot. Cirka pārstāvis Leonīds Frolovs uz arēnas malas izkārto pateicības no biedrībām un bērnunamiem par bezmaksas cirka apmeklējumiem - kā pierādījumu, ka uzņēmums līdz šim darbojies atbildīgi. "Mēs visu laiku runājam par tām sliktajām lietām, bet neviens nerunā par tām labajām," saka Frolovs.

Taču nav noliedzams, ka kopš jūlija vidus viņi likumu vairākkārt pārkāpuši.

Frolovs pamato - līgumus ar māksliniekiem slēdza jau ziemā. Sākumā izskanējis, ka liegums izmantot savvaļas dzīvniekus varētu stāties spēkā tikai 2018. gadā, un viņi rēķinājušies ar vēl vienu sezonu.

Tomēr likumu apstiprināja jūlija sākumā un tas stājās spēkā divas nedēļas vēlāk.

"“Divlitreņu” likums pirmajā vai otrajā lasījumā bija atbalstīts no 2020.gada, bet cirkā mums ir jāizbeidz tūlīt, tagad – 14 dienās," norāda Frolovs. "Ir tiesiskās paļāvības princips. Uzņēmējs paļaujas uz to likumu, kas ir spēkā tajā brīdī, kad tiek noslēgti kādi darījumi. Viņam nav jāparedz to, kas iespējams notiks kaut kad tālāk," pauž cirka pārstāvis.

Viņš uzsver, ka cirka rīcība ir attaisnojama, jo nav iespējams pielāgoties likumam "trīs dienu laikā un nomainīt izrādes saturu".

Pārtikas un veterinārais dienests ir pilnīgi pretējās domās. "Pēc pirmā  pārkāpuma mēs izteicām brīdinājumu. Tagad jau sekos sankcijas - soda naudas izteiksmē - par apmēriem nolems inspektors lēmuma pieņemšanas dienā. To es šobrīd nevaru nosaukt. Pats radikālākais ir dzīvnieku konfiskācija," saka dienesta Veterinārās uzraudzības dienesta direktore Kristīne Lamberga.

Tikmēr Saldus pašvaldība neredz iespēju iesaistīties. Zemes nomas līgums slēgts ar atrunu, ka viss noritēs atbilstīgi likumam. "Mēs esam ierādījuši vietu, kur veikt likumīgas darbības. Ja šī darbība ir nelikumīga, tad ir instances, kurām tas ir jāpārtrauc," norāda Saldus novada domes priekšsēdētājs Reinis Doniņš (Latvijas Zemnieku savienība).

Saldus pašvaldības policijā atklāj - brīdī, kad interesējušies, vai izrādē tiks izmantoti  savvaļas dzīvnieki, viņi maldināti.

Kāds “Silver Show Management” pārstāvis pārsūtījis it kā Zemkopības ministrijas sagatavotu vēstuli, kurā rekomendētais pārejas periods pagarināts no iepriekš noteiktā 31. jūlija līdz augusta beigām. "Vakar ar mums sazinājās Pārtikas veterinārā dienesta darbinieki un interesējās, vai ir atļauta šāda cirka izrāde Saldū. Mēs apstiprinājām, ka, jā, šāda informatīva vēstule mums ir atsūtīta. Darbiniece bija izbrīnīta un teica, ka vispār tas ir 31.jūlijs. Pārsūtījām arī viņai. Viņa izlasīja un paziņoja, ka šis ir viltots dokuments," klāsta Saldus pašvaldības policijas priekšnieks Rolands Marģelis.

Frolovs pilnībā atsakās komentēt vēstuli, jo neesot tās sūtītājs. Uzņēmums un nolīgtie savvaļas dzīvnieku dresētāji apņēmušies tiesāties. Viņi vēlas atgūt zaudējumus, kādi radušies, pieņemot likumu bez, viņuprāt, saprātīga pārejas perioda. Zemkopības ministrijā atbild - likumprojekta apspriešanas laikā no ceļojošā cirka nav nācis aicinājums pārejas periodu noteikt.

Ziņots, ka Saeima 15.jūnijā atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas paredz aizliegumu dažādās atrakcijās, arī cirka izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus.

 


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti