Ceļā uz peldvietu vīrieti sakož čūska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Otrdien Zemgalē čūska sakodusi 22 gadus vecu vīrieti, kurš bija devies uz piemājas peldvietu; šis ir jau 20.gadījums, kad cilvēku sakodusi čūska, pieciem pacientiem bija smagas alerģiskas reakcijas, apdraudēta dzīvība, informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Pēdējais negadījums noticis pavisam netālu no peldvietas. Ātrās palīdzības mediķi vīrieti nogādāja slimnīcā.

Šogad jau 18 čūskas sakostie pacienti nogādāti slimnīcā.

Pērn mediķu palīdzību meklēja aptuveni 60 cilvēku, kurus sakodušas čūskas. Pērn no maija līdz jūlija beigām slimnīcā bija nogādāti 34 čūsku sakosti pacienti.

Kopumā pagājušajā diennaktī NMPD saņēma 1361 izsaukumu, no tiem 221 saistīti ar traumām.

NMPD atgādina, ka, pamanot čūsku, tai nevajag tuvoties, to nevajag aiztikt vai citādi kaitināt. Čūskas kož tikai tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās.

Lai izvairītos no čūskas koduma, ejot mežā, kājās jāvelk zābaki vai apavi un vilnas zeķes, norādīja NMPD mediķi. Čūskas jūt siltumu, un tām nepatīk vibrācija, tādēļ tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās.

NMPD arī sniedz padomu pa mežu iet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes. Galvenais pa mežu vai pļavām nestaigāt basām kājām.

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam būs nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.

Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk un odžu kodums var izraisīt tik smagu alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību.

Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties. Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.

Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu. Koduma vietai vajadzētu būt augstāk par pārējo ķermeņa daļu, ko var panākt, sakosto roku vai kāju paceļot uz augšu uz kāda paaugstinājuma.

Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai samazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadus. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu.

Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti