Čeku loterijas Eiropā – no vecmodīgām izlozēm līdz sertifikātiem balvās

 

Lai cīnītos pret ēnu ekonomiku, vairākas Eiropas valstis iedzīvotājiem piedāvā dažādus labumus apmaiņā pret godīgu nodokļu nomaksu. Tostarp tiek veidotas čeku loterijas, kurās cilvēki ar laimīgajiem čeku numuriem, ko saņēmuši par precēm un pakalpojumiem, var saņemt dažādas balvas. Latvijā par šādu iespēju vēl tiek domāts.

Pirmā Eiropas valsts, kas čeku loteriju ieviesa jau 1997.gadā, ir Malta. Cilvēki iesūta saņemtos čekus pa pastu, uz tā jānorāda vārds, uzvārds un personas identifikācijas numurs. Loterijas notiek reizi mēnesī, un visus laimīgos čekus velk laukā no viena liela bunduļa, pilna ar iesūtītajiem čekiem.

Velk līdz brīdim, kamēr čeku kopsumma sasniedz 58 tūkstošus eiro. Uzvarētājiem tiek laimests – viņa iesūtītā čeka summa reiz 100. Pēdējā izlozē kāds vinnējis 360 eiro, bet kāds cits ticis pie vairāk nekā 11 tūkstošiem eiro.

Mazliet progresīvāka sistēma ir Slovākijā un Polijā, un no nākamā gada tādu plāno ieviest arī Lietuva. Tur čeki nevis jāiesūta pa pastu, bet jāreģistrē elektroniski datorā.

Slovākijā to var darīt arī ar mobilās aplikācijas palīdzību, un tālāk jau čeku izloze notiek TV šova “Iespēja” laikā, un tā 100 uzvarētāji tiek pie 100 eiro, bet vēl viens tiek pie 3000 eiro.

Lietuvā plānotajai čeku loterijai kopējais balvu fonds vienam gadam ir 173 tūkstoši eiro. Pirmā izloze iecerēta jau 2018.gada novembrī, un paredzēts, ka reizi nedēļā tiks izlozētas desmit naudas balvas 200 eiro vērtībā, bet reizi mēnesī viena naudas balva 5000 eiro vērtībā.

Taču visprogresīvākā čeku loterijas rīkošanā izrādījusies Eiropas dienvidvalsts Portugāle, kur visi uzņēmējiem reģistrētie kases aparāti jau ir vienotā sistēmā, kuru darījumus valsts redz.

Un čeki nav pat jāreģistrē, bet čeka izsišanas brīdī klientiem vienkārši tas jāpersonalizē, proti, tajā jāiesit viņa nodokļa maksātāja kods, ko lielākā daļa portugāļi zinot no galvas.

Un tad reizi nedēļā televīzijā tiek paziņoti vinnētāji, kurus nosaka dators. Turklāt katram nodokļu maksātājam ir iespēja īpašā aplikācijā ar savu numuru sekot līdzi saviem ikmēneša izdevumiem, par kuriem saņemti čeki. Tur tiek publicēti arī visu loteriju uzvarētāji.

Turklāt visi čeki tiek pārvērsti 10 eiro kuponos. Tādējādi, ja čeks, piemēram, bijis par 100 eiro, tad par to piešķirti 10 kuponi, un varbūtība vinnēt pieaug.

Savulaik šajās loterijās izspēlētas automašīnas, taču tagad portugāļi to pārdomājuši, un balvā ir valsts sertifikāti pat 50 tūkstošu vērtībā. Šāds sertifikāts ir kā depozīts. Tādā veidā valdība dod zīmi cilvēkiem, ka vajag veidot uzkrājumus.

Tādējādi Portugālē pirmajā loterijas ieviešanas gadā pievienotās vērtības nodokļu ieņēmumi pieauguši par 7,5% jeb vairāk nekā par 300 miljoniem eiro.

“Šobrīd daudz vairāk cilvēku prasa rēķinus. Tas vairs nav nekas neparasts. Pat ja pērc tikai kafiju vai aizej paēst brokastis, vairs nav nekas dīvains prasīt, lai rēķinā iekļauj tavu nodokļu maksātāja numuru. Manuprāt, šīs akcijas veiksme ir tā, ka ir izdevies mainīt sabiedrības paradumus, apziņu, ka savs ieguldījums kopējam labumam  jādod katram,” stāsta portugāļu žurnālists Andrē Lameira.   

Latvijā čeku loteriju plāno ieviest 2019.gadā. “Čeku pieprasīšana, čeku došana būs vienkārši neatņemama pakalpojuma sastāvdaļa. Šobrīd ir diskusija, ka tās būs naudas balvas, kuras plānots atbrīvot no iedzīvotāju ienākuma nodokļa,” saka VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

“Brīnišķīga ideja, man liekas, jo es vienmēr esmu bijis par to – ja kaut kāda problēma sabiedrībā ir, tad vajag atrast motivējošus un uzmundrinošus ceļus. Virzīties  prom no cariskās Krievijas laikiem, kur viss tika panākts ar sodiem un kontrolēm, bet darboties ar sabiedrības informēšanu,”  saka uzņēmējs, viesmīlības nozares eksperts Jānis Jenzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti