Čekas māja aizvien slēpj daudz nezināmu lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vēsturiskā tā sauktā Stūra māja jeb Valsts drošības komitejas (čekas) ēka pēc daudzu gadu aizmirstības šobrīd pilna rosības un sabiedrībai durvis vērs jau maijā. Viens no „Rīga 2014” čekas mājas projektiem, kas šobrīd top, ir Okupācijas muzeja ekspozīcija un ekskursija ''Izstaigā Stūra māju''. Vēsturnieki uzskata, ka mājā aizvien ir daudz nezināmā, tāpēc arī pēc projekta tai jābūt atvērtai un izpētāmai.

Bez Stūra mājas pagrabu, kameru un citu telpu iepazīšanas varēs apskatīt arī izstādi, dažādus videomateriālus, dokumentu kopijas, fotografijas un citus ar čeku saistītus materiālus.

Projekta simbols muzeja ieskatā ir durvis - gan daudzās durvis kamerās, kas cilvēkus norobežoja no brīvības, gan arī durvis uz pagātni, kuras beidzot tiks atvērtas.  

Bijusī Valsts drošības komitejas jeb čekas mītne Rīgā iekšpusē ir nolaista, vēsa, pelēka un drūma. Okupācijas muzejs plāno atmosfēru pēc iespējas saglabāt tādu, kāda tā ir, stāsta vēsturniece Līga Strazda.

Ekspozīcija sāksies ar stūra ieeju, kur vēl arvien atrodas arī iedzīvotāju sūdzību koka kaste. Tālāk nelielā telpā atnākušos iepazīstinās ar stāstu par mājas vēsturi, tās tapšanu un arhitektu Aleksandru Vanagu, kuru nošāva boļševiku represijās. Tiks uzstādīta arī karte ar citām mājām Rīgā, pie kurām arhitekts strādājis.  

Gaiteņi ved uz lielo zāli, kas savukārt atrodas aiz Brīvības ielas miglainajiem viļņotajiem stikliem, kur būs izstāde par to, kas bija čeka. Stendi vēstīs par organizāciju, tās hierarhiju, darbību dažādos laika posmos, kā arī par čekas upuriem, to piemiņas vietām. Tāpat nelielā atpūtas stūrī ikviens varēs apskatīt dažādu dokumentu kopijas, tostarp Šustina sarakstu no 1941. gada 26.jūnija.

Nāves soda izpildes saraksts ved apmeklētājus uz, iespējams, traģiskāko ēkas vietu - šautuvi, kuru vēsturnieki atpazinuši pēc flīžu raksta uz grīdas, kas palicis vien nelielā joslā un redzams arī fotoliecībās. Šajā telpā tiks izstādīts arī čekas komendanta Jermolajeva paraksts, kas atrodas uz visiem dokumentiem par nošaušanas organizēšanu.  

Tos, kas māju vēlēsies apskatīt tuvāk, muzeja gidi vedīs uz daudzajām ieslodzīto kamerām, gan pirmajā stāvā, gan pagrabstāvā.

Pagrabā saglabājusies arī virtuve, kurā gatavots ēdiens ieslodzītajiem, un porciju izvadāšanas galdiņš, muzejnieki šeit sola darbināt arī ožas maņas. Visur gaiteņos ir restes un kameru masīvajām durvīm stikla actiņas un atveramas lūkas.  

Māja arvien slēpj daudz nezināmu lietu, uzskata vēsturnieki, tādēļ arī pēc projekta tai jābūt atvērtai un izpētāmai. Savukārt kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” ietvaros dažādas ekspozīcijas un ekskursijas čekas mājā atklās jau 1. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti