Dienas notikumu apskats

Paņevēžas „Lietkabelis” komanda savā tīmekļa vietnē paziņoja par Štālberga atlaišanu

Dienas notikumu apskats

Saeimas komisija aizvien atbalsta tikai dzemdējušu sieviešu iespējas ziedot olšūnas

«Čekas maisu» pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam SAB iesnieguši tikai šonedēļ

«Čekas maisu» pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam SAB iesnieguši tikai šonedēļ

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam Satversmes aizsardzības birojā (SAB) iesniedza tikai vakar, tā pēc Ministru kabineta sēdes žurnālistiem apliecināja SAB vadītājs Jānis Maizītis.

Piesakās pielaidēm

Maizītis sacīja, ka pirmdien, 12.decembrī, SAB ieradās četri pētnieki, kuri aizpildījuši attiecīgās veidlapas, pēc kā SAB sāka šo pētnieku pārbaudi atbilstoši iekšējos normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Pārbaužu termiņš būs atkarīgs no katras personas biogrāfijas - tā, cik liels apjoms būs jāpārbauda un kāda būs informācija. "Mēs apkopojam visu tiesībsargājošo iestāžu informāciju par katru personu - tā nav tikai pārbaude SAB," uzsvēra Maizītis.

Viņš skaidroja, ka jau šī gada sākumā komisijai Ministru kabineta noteiktajā kārtībā tika nosūtītas veidlapas, taču "neviens komisijas loceklis līdz vakardienas plkst.9 šīs anketas aizpildījis nebija".

"Vakar četri pētnieki anketas aizpildīja - tā ir patiesība," uzsvēra Maizītis.

Savukārt Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta sekretāre, LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas pārstāve Marta Starostina aģentūrai LETA pauda, ka jau iepriekš, 8.decembrī, SAB pārstāvis viņai esot apliecinājis, ka šajā iestādē jau aizvadītajā nedēļā saņemti komisijas zinātnieku aizpildītie dokumenti - aptaujas lapas sevišķās atļaujas pieejai valsts noslēpuma ieguvei, kā arī cita nepieciešamā dokumentācija. Starostina uzsvēra, ka SAB pārstāvis arī apstiprinājis, ka nekā netrūkstot.

Maizītis tāpat uzsvēra, ka pētnieki trīs gadus nav pētījuši tos dokumentus, kas ir SAB rīcībā, līdz ar to patlaban ir jautājums, vai atlikušajā pusgada laikā pētnieki spēs izpētīt visu SAB pieejamo VDK dokumentu klāstu.

"Ja to var paveikt pāris mēnešos, tad tas ir jautājums, cik lielu darbu pētnieki veiks, lai visu apjomu izpētītu. Es zinu to apjomu, kas atrodas - tas nav vienkārši izdarāms darbs. Grūti novērtēt pētnieku darba spējas, profesionalitāti, zināšanas - laiks rādīs, kāds būs rezultāts.

Bet bija trīs gadi, kuru laikā varēja pētīt, taču tas nenotika," apliecināja Maizītis.

Ministrs pētnieku darbu vērtē kā nepilnīgu 

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) VDK dokumentu pētnieku līdzšinējo darbu vērtē kā nepilnīgu, jo arvien nav sagatavotas rekomendācijas valdībai par to, kā nākamā gada gaitā šos dokumentus labāk padarīt publiski pieejamus.

Komentējot Nacionālās apvienības rosinājumu VDK dokumentus no SAB gādības nodot Nacionālajam arhīvam, Šadurskis uzsvēra – galvenais ir komisijai paveikt savu darbu: “Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs ir SAB struktūra, un šobrīd tas ir viņu uzdevums glabāt šo kartotēku un nodrošināt režīmu, kāds nepieciešams, lai ar “čekas maisiem” var strādāt pētnieki. Man personīgi no satura viedokļa ir vienalga, kur glabājas šī kartotēka, galvenais, lai komisija grib veikt un arī paveic savu darbu. Sekojoši, lai valdība varētu sekmīgi izstrādāt MK noteikumus par dokumentu publiskošanu.”

Ministrs gan papildināja, ka VDK dokumentiem, kas satur personu datus, būtu jāsaglabā ierobežotas pieejamības statuss līdz pavasarim, kad darbu pabeigs pētnieki.

Ja ar “čeku” saistītos dokumentus būtu jāpārvieto uz valsts arhīvu, ir jāgroza likums un jālikvidē Totalitārisma seku dokumentācijas centrs. Šāda reorganizācija būtu papildu izdevumi, norāda Maizītis.

Atbalstu idejai par VDK kartotēkas nodošanu Nacionālajā arhīvā jau paudusi Zaļo un zemnieku savienība, bet “Vienotības” valde par to lems trešdien, 13.decembrī.

VDK izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris pārmetumus par rekomendāciju trūkumu noraida, jo ziņojumu pētniekiem uzdots veidot līdz 31. maijam un starpziņojumi likumā nav paredzēti. Savukārt piekļuve atsevišķiem dokumentiem, vēsturnieka ieskatā, tikai tagad izskatās cerīga.

Kā ziņots, SAB aicinājis VDK zinātniskās izpētes komisijas pētniekus ierasties SAB telpās, lai aizpildītu aptaujas lapu pieejai valsts noslēpumam. Reizē vēstulē izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim ("Vienotība") SAB direktors Jānis Maizītis norādījis, ka no VDK zinātniskās izpētes komisijas puses piedzīvota tikai destruktīva sarakste.

Savukārt pati VDK zinātniskās izpētes komisija ir vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot "čekas maisus" atklātībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti