Rīta intervija

Ārvalstu investoru padome: Latvijas augstskolu pārvaldībā pietrūkst atvērtības

Rīta intervija

Pirmajā pusgadā ziņots par 109 nelaimes gadījumiem darbavietās

Būtiskākās pārmaiņas skolās no 2020.gada gaidāmas vidusskolas posmā

Catlaks: Pēc vairāku gadu darba skolotāji atbalsta jauno vispārējās izglītības standartu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Salīdzinot ar laiku pirms trim gadiem, kad nupat sāka runāt par jauno vispārējās izglītības standartu un bija liela skepse, pašlaik ir pozitīvas atsauksmes, intervijā Latvijas Radio stāstīja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks.

Viņš pastāstīja, ka labas atsauksmes saņēmis gan no skolotājiem, gan arī skolēniem un viņu vecākiem, jo "viņi saprot, ka mūsdienās ir jāskatās citādāk uz izglītību".

Vaicāts, vai skolotāji ir gatavi jaunajai sistēmai, Catlaks atbildēja, ka "ar skolotājiem un skolām kā ar Rīgu - nekad nebūs gatavi".

Viņš stāstīja, ka izglītības darbinieki pārmaiņas piedzīvo visu laiku. Catlaks arī atzina, ka jaunais izglītības standarts neko negarantē, jo tikai apraksta pieeju un sasniedzamos rezultātus, bet viss izpildījums būs atkarīgs no skolu darba.

Catlaks uzsvēra, ka jaunā izglītības standarta veidošanā ir piedalījušies aptuveni 300 skolotāji. Tāpat daudzi tūkstoši pedagogu ir piedalījušies apmācībās par jauno sistēmu. Tādējādi šī gada aprīlī un martā skolotāju viedoklis bijis pozitīvs, salīdzinot ar sākumā valdījušo skepsi.

VISC vadītājs skaidroja, ka pirmsskolas izglītības iestādes, kurās jaunais standarts sāks darboties jau šogad, lielas pārmaiņas nepiedzīvos, jo tajās jau vienmēr apmācībās bijuši spēļu elementi. Lielākās pārmaiņas gaidāmas pamatizglītībā un vidējā izglītībā, kur jauno standartu ieviesīs pakāpeniski no nākamā gada.

Par vidusskolas izglītību Catlaks stāstīja, ka vidusskolēniem jau vajadzēs izvēlēties to, kurus priekšmetus viņi vēlēsies mācīties padziļināti. Viņaprāt, vidusskolā jau mācās pieauguši cilvēki, kuriem vajadzētu sākt domāt par saviem dzīves mērķiem.

Jautāts, vai vidusskola nav pārāk agrs posms, kad likt izdarīt izvēli par visu tālāko nākotni, Catlaks atbildēja noliedzoši. Viņš teica, ka arī daudzi pieaugušie nezina, ko darīt, bet tas nenozīmē, ka izvēles nav jāizdara. 

Pēc Catlaka teiktā, izvēle nav neierobežota, proti, nav paredzēts, ka bērni varēs nodoties slinkumam. Izvēle, pēc standarta izstrādātāju domām, ir svarīgākais, jo bērniem ar varu neko nevar iemācīt. Viņi mācīsies to, kam saskatīs lielāku jēgu.

KONTEKSTS:

Pakāpeniskas pārmaiņas mācību saturā gaidāmas jau no nākamā mācību gada. 2019. gada 1. septembrī stāsies spēkā jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas. Savukārt gadu vēlāk spēkā stāsies pilnveidotais pamatizglītības standarts, kas nosaka, ko un kā mācīsies skolēni no 1. līdz 9. klasei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti